Röportaj: Barış Cevahir


7DAYS EuroCup’ta Darüşşafaka forması altında şampiyonluğa ulaşan Scottie Wilbekin, bu sezon takımsal ve bireysel açıdan birçok başarıya imza attı.

Gösterdiği inanılmaz performanslar ile birlikte Darüşşafaka ve Türk basketbolunun sevilen isimlerinden birisi haline gelen yıldız oyuncu, Darüşşafaka Basketbol’un düzenlediği medya gününde TrendBasket‘in sorularını yanıtladı.

NCAA’de Florida Gators günlerindeki bir dönem içerisinde ceza alıp birçok maç kaçırmıştın. Ardından inanılmaz bir mantalite ve efor ortaya koyup geri döndün. Ve o noktadan sonra Florida Gators ile Final Four heyecanı yaşadın. Bu sezon ise bir dönem sakatlık yaşadın. Daçka, senin sakatlık sürecinde maçları kazanmakta da bir hayli zorlandı. Bunu atlattıktan sonra takımda işler daha iyiye gitmeye başladı. İki durumun , %100 olmasa da, birbirine benzerlik gösterdiğini düşünüyorum. Buradan yola çıkarak sana büyük geri dönüşlerin oyuncusu diyebilir miyiz?

“Diyebilirsin fakat ben durumların birbirlerine o kadar da yakın olduğunu düşünmüyorum çünkü ikisi çok farklıydı. Florida’da oynarken gençtim. Olgun bir oyuncu değildim fakat bu sezon sakatlıktan sonra geri dönüş benim adıma çok zordu. Bir ay kadar bir süre kaçırdım. Zor bir geri dönüştü. Normal oyunuma dönmek için çok çalışmam gerekiyordu.”

Buradaki ana nokta tabii ki geri dönüşler. Harika bir mantalite ortaya koydun.

“Evet, öyle diyebiliriz.”

İstanbul’da oynanılan Kuban maçının final düdüğünden sonra tam olarak ne hissettin? Böylesine bir şampiyonluk kutlamak senin için neler ifade ediyor?

“İnanılmazdı. Aynı zamanda İstanbul’da, kendi sahamızda, bu kupayı kazandığımız için çok mutluyduk. Tüm taraftarlar bunu görebiliyordu. Gerçekten inanılmazdı.”

Şampiyonluk yolunda birçok dönüm noktası var. Bayern maçının ilk yarısı, Bayern’e ikinci maçta attığın 41 sayı, Sant-Roos’un Kuban serisinin ilk maçındaki çaldığı top ve senin üçlüğün… Bunlar içerisinde seni bu sezon en çok etkileyen hangisi oldu?

“Bayern Münih serisinin ilk maçında ilk devre biterken burada attığım üçlük. 20 sayı gerideydik ve o son saniye şutundan sonra ikinci yarıda geri döndük. Çılgındı.”

Tüm sezon boyunca bu geminin kaptanıydın. Hiç umutsuzluğa hissedip “Tamamdır. Her şey bitti. Bu noktadan sonra şampiyonluğa ulaşamayız” sözlerini kullandın mı?

“Asla kullanmadım.”

Florida’da Billy Donovan ile birlikte çalıştın. Burada hâlâ David Blatt’in bir öğrencisisin. İki deneyimli koç, sana neler kattı? Bu konuda neler söylemek istersin?

“Onlardan sadece küçük şeyleri öğrendim. Çoğunlukla küçük şeyler. Onların her gün nasıl olduğunu ve oyuna nasıl baktıklarını görmek, kendi oyun görüşümü şekillendirmede bana yardımcı oldu ve beni bu alanlarda geliştirdi.”

TrendBasket / Barış Cevahir

Türkiye kariyerinden önce ABD’de, Avustralya’da ve Yunanistan’da basketbol oynadın. Tüm oynadığın takımları düşününce Darüşşafaka senin için nerede?

Favori takım olarak mı en iyi takım olarak mı?

Favori takım diyelim.

En favori üç takımım arasında olduğunu söylebilirim.

Bence en iyisi olmalı.

Favori takımım son yılımdaki Final Four’a ulaştığım kolej takımımdı. (2014 Florida Gators)

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir