Satou Sabally: “Bronz madalyayı gördükçe şampiyonluk için motive olacağım” #EuroLeagueWomen

Düzenleme: Derviş Göksun, TrendBasket


Fenerbahçe Öznur Kablo’nun yıldız ismi Satou Sabally, üçüncülükle sonlanan sezonun ardından gözüne şampiyonluğu kestirdiğini söyledi.

EuroLeague Women resmi internet sitesine konuşan Satou Sabally, kazanılan bronz madalyanın kendisini şampiyonluk için motive edeceğini aktardı.

İlk EuroLeague Women Final Four’unda finale kalamadı ama gelecek sezon şampiyonluğu zorlamak konusunda kararlı.

Parlak gecen ilk sezonunu Fenerbahçe Öznur Kablo ile üçüncü olarak tamamlayan Alman forvet, son adımı atamamanın getirdiği tecrübeyi gelecek sezon şampiyonluk yolunda kullanmak için hazır.

Gurur duymalıyız

Sabally, “Mutluyum ve bence hem geçirdiğimiz sezonla hem de kendimizle gurur duymalıyız.” dedi.

“Tabii ki finale kalmak istiyorduk ama işler istediğimiz gibi gitmedi. Bunu gelecek sezon için bir motivasyon olarak görüyorum. Üçüncülük madalyasına baktıkça gelecek sezon bir adım daha ileri gitmek için motive olacağım.”

“Birçok insan Ekaterinburg yarı finalinden sonra üçüncülük maçına motive olmanın zor olacağını söyledi ama ben aşırı bir şekilde motiveydim. Çıktığım her maçı kazanmak isterim ve kendimi de hep aynı şekilde hazırlarım.”

“Geçtiğimiz sezon takım arkadaşlarımdan birçok şey öğrendim. Her maç bir şey öğreniyor gibiydim. Bu sezon ayrıca hem kas kütlemi geliştirdim hem de sağlıklı kalmayı başardım. Bu da muhteşem bir şey.”

“Zaman zaman öyle şeyler öğrendim ki sanki daha önce hiç basketbol oynamamışım gibi hissettim. Muhteşemdi. Çok eğlenceliydi. Gelecek sezon altın madalyayı istiyorum.”

13.4 sayı ve 7.1 ribaunt ortalamalarıyla çoğunluk Sabally’nin turnuvanın en iyi çaylak oyuncusu olduğunu düşündü ve Satou EuroLeague Women’da sezonun en iyi ikinci beşine seçildi.

“EuroLeague Women’da oynamayı çok seviyorum. Rekabet çok yüksek seviyede.” dedi Sabally.

Beraber oynadığım kadınlar en üst seviyedeki sporcular

“Beraber oynadığım kadınlar en üst seviyedeki sporcular. Büyürken izleyerek ilham aldığım oyuncular ile birlikte oynama şansı buldum ve her maç çok zor geçti.”

“Bunu seviyorum ve beni geliştiriyor. Hızlı, zekice ve acımasız.”

Daha şimdiden Sabally hem WNBA hem de EuroLeague Women izleyicisi gençlerin rol modellerinden biri olmaya başladı. O da kendi tecrübelerinden birçok gencin yararlanıp onun ayak izlerini takip etmeleri için çok istekli.

“Küçük kızlara tavsiye vermem gerekirse ben küçükken erkeklere karşı oynuyordum ve bu benim çok daha iyi bir oyuncu olmamı sağladı. Onlar sert, bu yüzden daha iyi ve daha sert oynamanı sağlıyorlar. Onlara karşı oynamaktan çekinmeyin. Eğlenmeye devam edin ve gelişiminizi takip edin.”

“Bazen ne kadar geliştiğinizi ya da ne kadar başardığınızı algılamak zor olabiliyor. O yüzden bunları not edin. Bu bana hep iyi geldi. İleride ne olmak istediğinizi ya da o noktaya nasıl gelebileceğinizi yazın ki küçük hedefler belirleyip büyük resme bakabilesiniz.”

Kadın basketbolunun çok parlak bir geleceği var

Sabally’nin gelecek nesillere yardımcı olma hevesi bulaşıcı ve bu da birçok farklı seviyede etki yaratmayı başaran diğer genç oyunculardan geliyor.

“Kadın basketbolunun çok parlak bir geleceği var.” diye ekledi.

“Benim onların yaşındayken yapamadığım şeyleri yapan birçok genç var ve hepsi emin ellerde. Harika gidiyorlar.”

Sabally, “Ne zaman EuroLeague Women ya da WNBA’de oynamaya başlayan bir genç görsem çok mutlu olurum çünkü bu onların başardığını gösterir.” diyerek bitirdi.


Kaynak: EuroLeague Women

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler