Sabaha kadar kafada oynanır: Hapoel Holon – Lenovo Tenerife | Eşleşme

Basketbol Şampiyonlar Ligi‘nde 2021-22 sezonunun yarı final günü bugün. Günün ilk karşılaşması Lenovo Tenerife ile Hapoel Holon arasında. İlk bakışta tek taraflı gözükse de önümüzde çekişmeli, her iki tarafa da gidebilecek bir mücadele var.

Play-in öncesi ve sonrası

İki takımın sezonunu uzun uzun anlatmak istemiyorum zira iki takım için de play-in öncesi ve sonrası olmak üzere iki adet sezon var. Play-in’de Türkiye temsilcileriyle eşleştiler; Tenerife Pınar Karşıyaka’yı, Holon Beşiktaş’ı üç maçta mağlup etti. Özellikle Hapoel Holon için play-in’in önemi çok büyük.

İlk maçı Isaiah Whitehead son saniyede almıştı; ikinci maçı Guy Pnini son saniyelerde aldı. Ve Holon tuhaf bir şekilde seri ortasında koç değişikliğine gitti. İlk maçı kaybeden Maurizio Buscaglia’nın yerini Guy Goodes aldı. Maccabi Tel Aviv’deki döneminden de tanıyacağınız Goodes, Adam Smith transferiyle de birlikte üç kısaya dayanan bir oyun sistemi oturttu. Buscaglia’nın savunma temellerinin üstüne kısalarına bire bir alanı açmak için uğraşan bir hücum inşa etti. Bu yolda İspanyol pick-and-roll’undan da bir hayli yararlandı.

Goodes sonrası Holon 10 maçın 8’ini kazandı; Galatasaray, Dijon ve Final 4 katılımcısı Ludwigsburg’un önünde Son 16’yı lider geçti. Bunu da 72 gibi düşük bir ortalama pozisyon sayısıyla, basketlerin %80’ini asist üzerinden bularak yaptılar. Alın size koç takımı. Joe Ragland, Tyrus McGee, Adam Smith üçlüsünün izolasyon ve ikili oyun tehdidi üzerinden oynayan Holon, bu oyunculara bolca özgürlük verip kalan isimlerin savunmayı okumasını bekliyor.

Tenerife turnuvanın play-in sonrası en iyi hücum takımı. Eğer 40 dakikayı %100 konsantrasyonla oynamazsanız üzerinize çığ gibi geliyorlar. Txus Vidorreta tahta üzerinde sihir yapabilen bir koç; Marcelo Huertas ve Bruno Fitipaldo da saha içinde sihir yeteneğine sahip. Eğer Tenerife’ye aşina değilseniz; toplu-topsuz bir sürü perde, bir sürü hareket, ikili oyunlar ve kukla ustası kısalar görmeyi bekleyin. Bu sezon Kyle Wiltjer eklemesiyle sihrin çalışmadığı anları basit çözümlerle geçebiliyorlar. Wiltjer’ın varlığı, keskin şutör Sasu Salin’in de zincirlerini kırıp baştan sona harika bir sezon geçirmesini sağladı.

Maçı kafada oynayalım

Takımların anlayışını ve stilini maçı Mustafa Denizli gibi kafada oynarken anlatmayı daha çok istiyorum. İlk değişken Gio Shermadini’nin kendisi. Sezon başını sakatlık yüzünden kaçırmıştı. Lakin sakatlıktan öyle bir döndü ki bu sezon da turnuvanın en iyi beşine muhtemelen girecek. Gürcü pivotun çekim gücü rakip savunmaların en büyük sınavı. Şu pozisyonda Berk’in Huertas’ı bırakma pahasına Shermadini’ye gitmesi aradığım özet. Çember altında aldığı bir perdeyle alçak posta yerleştiği an sahada şu şarkı çalmaya başlıyor.

Holon, atletik Michale Kyser ve kalıplı Steve Zack ile Shermadini’ye farklı problemler fırlatabilecek bir takım. Ne var ki yardım şart. Holon kısalarına büyük iş düşüyor bu anlamda; Shermadini’ye pas kanalına baskı veya yardım sonrası adamına geri dönme hızı son derece kritik. Rotasyonda veya savunma stratejisinde yapılacak bir hata muhtemelen üçlük olarak geri dönecektir.

Tenerife’nin sunduğu bir başka problem de Salin. Her hücumda 22 perdeden geçmezse gönül koyan Fin şutörü kovalamak bir dert, topu aldığı anda şuta kaldırmamak başka bir dert. Bu noktada Koç Vidorreta’nın yarattığı zorluk, Salin’i hem perdeci hem de perdeyi alan oyuncu olarak konumlandırması. Screen the screener aksiyonlarında dikkatinizi bozamazsınız.

Huertas’ın ikili oyunda iş bitiriciliğine de girmek isterdim ancak o konuda Holon savunmasına güveniyorum. Başta Tyrus McGee olmak üzere Holon kısalarının Huertas’a gereken baskıyı sağlayacağını düşünüyorum. Ve böylece İsrail ekibine geçelim.

Hapoel Holon kısa temelli bir takım ve topa gelen perde aksiyonlarını çoğunlukla kısalara alan yaratmak için kullanıyor. Bir delişmen kısa, bir devrilen uzun ve yay etrafında bekleyen üç oyuncu formülü bunca zaman çalıştı. Tenerife’ye karşı da bunu etkin kullanabileceklerini düşünüyorum. Kilit noktalardan biri uzunların faul problemine girmemesi. Savunmadaki direnci ve hücumdaki çeşitliliği aynı anda etkileyecek bir durum bu.

Çok yönlü forvetler

Bu noktada Holon’un üstün geleceğini düşündüğüm ve daha önce bahsetmediğim bir alanından söz açmak isterim. Bu takımın özel bir forvet rotasyonu var. Pek konuşulmuyor zira kağıt üstündeki katkıdan fazlasını veriyorlar. Ligin en iyi savunmacısı Chris Johnson, yeni transfer Hayden Dalton ve veteran Guy Pnini ile birlikte atlet, kuvvetli, şutör bir üçlü karşımızda. Holon savunması bu akşam bu üçlüden çok şey bekleyecek zira hem kısayla hem uzunla eşleşebilen oyuncuları bunlar.

Sonuç

Açıkçası sabaha kadar okunup didik didik edilebilecek bir eşleşme bu. İki takım da birbirine farklı zorluklar sunacak, tek maçlık formatta kimden ne bekleyeceğimizi şaşıracağız. Tenerife’nin kağıt üstünde favori olması yanıltmasın; Tyrus McGee’nin de dediği gibi Hapoel Holon, tarihinin en önemli maçına her şeyiyle hazır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler