Kyle Wiltjer: Tenerife ile BCL kupası arasındaki köprü

Lenovo Tenerife emin olun ki Avrupa’nın en çok övülen takımı. Hakkında internette yazılanları okursanız, bu takımın Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde nasıl maç kaybettiğine şaşırırsınız. İç sahada mevzu az çok böyle ancak Adalılar altı senede sadece bir şampiyonluk kazandı. Son iki sezonda ise çeyrek finalin ötesine geçemedi. Bu duruma inceleyici bir gözle bakınca iki husus öne çıkıyor.

Birincisi, geçen sezon da başlarını yakan atletizm eksikliği. Rotasyonun 25 yaş altı parçası yok ve oyuncu profilleri de ayakları yerde oynayan cinsten. Shermadini, Huertas, Fitipaldo, Doornekamp gibi ana parçalar agresif, inatçı, fiziksel rakiplere karşı sorun yaşayabiliyor. Nitekim Strasbourg 2021 Sekizli Final’de tam olarak bunu yaşattı.

İkinci husus da sistem dışı oyuncu eksikliği. İkili oyunların, Twitter’da ve YouTube’da klipleri dönen setlerin çalışmadığı noktada topu teslim edip işine karışmayacağı bir oyuncusu uzun süre olmadı Tenerife’nin. Şampiyonluğun eninde sonunda o tek maçı kazanmaya baktığı Avrupa’da büyük bir ihtiyaç.

Standart sapma

Sasu Salin, bu iki bağlamda Tenerife’nin özel oyuncusuydu hep. Yükseğe sıçrayan bir oyuncu değil ancak müthiş çabuk, patlayıcı ve takımdaki herkes gibi zeki. Ek olarak, sıkışan maçlarda onu yaklaşık 68 perdenin arasına sokup boş bir üçlük atmasını izlemek de her daim var olan bir opsiyon. Turnuvanın en iyi şutörü kendi kimliğini bu sezon da yansıtıyor ve rezalet iyi bir sezon geçiriyor.

Daha ilk maçta Prometey gibi sert bir takıma tek çeyrekte 24 sayı attı. Karşıyaka serisinde ilk maçı adıyla özdeşleşmiş bir setle kazandırdı. İkinci maç kaybedilmiş olsa da maça 6 üçlükle imza koydu. Son 16 gruplarını da yay gerisinden maç başına 3.9 adet ve %46 isabetle bitirdi.

AMA bana soracak olursanız eğer; bu kadar zeki oyuncuya, sağlam temellere, iyi bir koça ve Salin gibi iyi gününde Klay Thompson’ı televizyon başına geçirecek bir isme sahip takım neden son iki yılda neden hayal kırıklığı yaşadı diye, cevap standart sapmada gizli. Viziball verilerine göre Sasu Salin, Tenerife’nin performans bağlamında standart sapması açık ara en yüksek oyuncusu. Lig çapında da dördüncü sırada. Bir maçı bir maçını tutmayan taramalı tüfeğin ne zaman tutukluk yapacağını bilememek, Txus Vidorreta’ya uykusuz geceler yaşatmış olmalı.

Bütün bunlara rağmen Tenerife, play-in’deki Karşıyaka serisinden veya 2022’nin başlangıcından beri BCL’de şampiyon moduna girdi. Dokuz maçta sadece bir kez, İzmir’de kaybetti. Son 16’da rakiplerine ortalama 14.5 sayı fark attı. Mutlu ve huzurluyken parıldayan, ışık saçan bir hanımefendi gibi performansında, genel havasında gelişme yaşayan Adalılara bu farkı yaşatan isim Kyle Wiltjer. Yazının asıl konusuna gelmem 377 kelime aldı; ilk cümleye dönüp bir daha bakabilirsiniz.

İdeal transfer

Daha geçen sene gözümüzün önünde, Türk Telekom’da forma giyen, EuroLeague geçmişi bulunan, Kentucky’nin efsane 2012 şampiyonu kadrosunda yer alan Wiltjer’ın nasıl bir oyuncu olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bunun yerine Tenerife’deki etkisini anlatabilirim.

Transferinin duyurulduğu 13 Temmuz günü öngördüğümüz tablo hayata geçti diyebilirim öncelikle. Tenerife’nin dört numara pozisyonundaki açığı doldu; Wiltjer’ın şutör ve skorer özellikleri önceki sezon Tyler Cavanaugh’dan alınamayan katkıları takıma kazandıracaktı. Bunu da takımın temelini sarsmadan yapacaktı.

Basketbol Şampiyonlar Ligi, bireysel yeteneğin büyük fark yarattığı bir turnuva. Dolayısıyla Shermadini, Wiltjer, Salin ve dahası sizi otomatik olarak önemli bir şampiyonluk adayı yapıyor. Wiltjer da hem gelişmiş hem de geleneksel istatistiklerin gösterdiği üzere takımın Shermadini’yle birlikte en değerli oyuncusu. Kanadalı oyuncuyu özel kılan faktörlere gelelim.

Viziball’un örümcek tablosu Kyle Wiltjer etkisini net bir biçimde anlatıyor. Lenovo Tenerife, bir oyuncunun topu eline yapıştırmasını kabul edecek bir yapı değil. Ve başka bir skorer takımın kültürüne uyum sağlamakta sorun yaşayabilirdi. Wiltjer bu açıdan her zaman ideal transferdi.

13 Temmuz’daki öngörülerin doğru çıktığını örümcek tablosunun şut (shooting), topu alır almaz sayı atma (catch and score) ve zor anda başvurulma (go-to guy) alanlarında görmek mümkün. Top dolaştırmanın, zekanın, tahtaya çizilenlerin hayata dönmesinin temsili bir ekip topu elinde istemeyen, verimli bir skorerle birlikte elbette şaha kalkacaktı. Lakin Wiltjer’ın zincirleme bir etkisi de var.

Zincirleme etki

Salin’in standart sapmasından ve bu sapmaların kötü zamandaki kötü etkilerinden bahsettik. Wiltjer tehdidi başta Salin olmak üzere tüm takımı bu sezon iyice özgürleştirmiş durumda. Evvela takımların perdelerin arasından geçen Salin’i yardımla savunması zorlaştı. Dahası, Wiltjer’ı zayıf tarafa atmanın ikili oyunların verimini artırdığı çıplak gözle bile görülüyor. İkili oyunlarda ise Shermadini ve Fran Guerra ayrı, Huertas ve Fitipaldo ayrı, biri sürekli koşan biri 2.08 boyuyla doğru yerde sabit bekleyen şutörler ayrı tehdit.

Böylece Lenovo Tenerife’nin 1 Ocak’tan bu yana BCL’nin hücum verimliliği lideri (100 pozisyon başına 117.8) olmasını bir mantık düzlemine oturtmuş oluyoruz. Şu ana kadar Wiltjer’ın yüzü dönük şutör özelliğinden bahsettik ancak kendisi aynı zamanda turnuvanın elit post-up skorerlerinden. Alçak postta sırtı dönük top alan Kyle Wiltjer, Telekom’a da Tenerife’ye de BCL’de maçlar kazandırdı. Modern basketbolda ihtiyaç duyulan skorerin illa tepede izolasyon oynamak zorunda olmadığını, maç öncesi mutlaka pankek yiyen birinin sırtı dönük oyunla da aynı etkiyi yaratabileceğini anlatıyor Tenerife.

Adalılar benim bu sezonki şampiyonluk adayım. Sebebi de zaten kaliteli, temeli sağlam bir ekibe ligin belki de en verimli skorerinin eklenmiş olması. Bunlar TOFAŞ için kötü haberler ancak tarafsız basketbol seyircisi için tam tersi.

Kemal Rutkay Özcan
Kemal Rutkay Özcan
İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Yazarın Diğer Yazıları

Scottie Wilbekin: Sağlam bir duvara giden bir tuğla

2021-22 sezonunu Sasha Djordjevic’in idaresinde 2013-14’ten sonra ilk kez playoff dışı kalarak tamamlayan Fenerbahçe...

Vidorreta: “BCL’in en zor şampiyonluklarından birini aldık”

2022 Basketbol Şampiyonlar Ligi finalinde BAXI Manresa’yı 87-98 yenen Lenovo Tenerife’de başantrenör Txus Vidorreta...

Martinez: “Çok daha iyi oynamayı bekliyorduk”

2022 Basketbol Şampiyonlar Ligi finalinde Lenovo Tenerife’ye 87-98 yenilen BAXI Manresa'da başantrenör Pedro Martinez...

Lenovo Tenerife ikinci kez #BCL şampiyonu!

2022 Basketbol Şampiyonlar Ligi final karşılaşması BAXI Manresa ile Lenovo Tenerife arasında oynandı. İki İspanyol...