Rusya’da tutuklanan Brittney Griner’ın davasında yeni gelişmeler var!

UMMC Ekaterinburg formasını terleten Brittney Griner’ın Rusya’da tutukluluğu devam ediyor.

Dokuz senelik basketbol kariyerine sayısız başarı sığdıran Brittney Griner geçtiğimiz şubat ayında tutuklanmıştı. ABD’ye dönüşü esnasında bagajında uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Brittney Griner’ın tutuklanmasından bu yana kendisine hâlâ erişimlerinin olmadığını söylüyorlar. 17 Şubat tarihinden bu yana tutuklu olarak yargılanan Griner’a yakın bir kaynak ise ”Onun iyi olduğunu biliyoruz” dedi.

31 yaşındaki basketbolcunun davasında çarşamba günü yeni bir gelişme yaşandı. 16 Mart Çarşamba günü hakim karşısına çıkan Griner için 19 Mayıs’a kadar tutukluluk kararı alındı.

Griner’ın yakın zamanda serbest bırakılacağına dair bir beklenti yer almıyor. Ancak bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin Rus hükümeti karşısında ısrarcı olduğu bilgisi de verildi: ”Rus hükümetinin Brittney Griner gibi duruşma öncesi tutuklu olanlar da dahil olmak üzere Rusya’daki tüm ABD vatandaşı olan tutuklulara konsolosluk erişimi sağlamasında ısrar ediyoruz.”

Rus avukatlardan oluşan bir ekipten Griner hakkında sık sık bilgi aldığını söyleyen bir kaynak da ”İyi olduğunu söyleyemem ama idare ediyor” dedi.

WNBA yıldızının avukatının cezaevinde tutukluluktan ev hapsine geçiş yapılması için harekete geçtiği söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler