Rüştü Yüce’nin torunu İngiltere’de en değerli oyuncu: Bade Işık

Yazan: Alp Ulagay

Bade Işık, Britanya’daki Üç Ulus Turnuvası’nda İngiltere U14 takımıyla şampiyon olurken en değerli oyuncu da seçildi. Aynı zamanda Ankara basketbolunun sembol ismi Rüştü Yüce’nin torunu olan Bade’nin hedefi iki yıl içinde Büyük Britanya U16 takımına girebilmek.

Bade Işık 13 yaşında. Beş yıldır İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşıyor. Basketbol ve netbol oynuyor, 200 metre koşuyor. Elbette asıl büyük yeteneği basketbolda. Semt ve okul takımında başlayan basketbol yolculuğu şimdi bir yandan İngiltere Milli Takımında da devam ediyor. Gelin Bade’nin İstanbul’da başlayan basketbol yolculuğuna bir bakalım.

Aslında Bade Işık, basketbolu özümsemiş bir ailede doğdu. Dedesi Rüştü Yüce 1950’lerden itibaren önce oyuncu, sonra da antrenör ve yönetici olarak Ankara basketboluna damga vurmuş bir isimdi. Annesi Payam Yüce Işık da yine Ankara’da bir dönem TED Koleji formasıyla basketbol oynamıştı.

Bade de basketbola ilk kez altı yaşında Kemerburgaz İstanbul Basket’te başladı. Orada sekiz yaş altı karma takımda tek kız oyuncuydu. Beş yıl önce ailesiyle beraber İngiltere’nin başkenti Londra’ya taşındı. Oturdukları Richmond semtinde hemen bir basketbol takımı buldular: Richmond Knights. Bade seçmelere girdi, takıma seçildi ve hemen 10 yaş altı kız takımında maçlara çıkmaya başladı.

Bade Işık

Takımın en iyi oyuncularından biri olarak kendini gösterdi Bade ama tam da pandemi döneminde, 2020 yılında bir sakatlık geçirdi. Dizindeki stres kırığı sebebiyle uzun bir süre idmana ve maça çıkamadı. Bunun tüm spor faaliyetlerinin askıya alındığı bir döneme denk gelmesi onun açısından belki de iyi bir tesadüf oldu. Birkaç ay koltuk değnekleriyle dolaşmasına karşın neredeyse bir profesyonel sporcu gibi kendine bakarak iyileşti ve geçen sezon başında takımına döndü.

Geride kalan sezonsa Bade için son derece verimli geçti. Bir yandan Richmond Knights U14 takımıyla önce Surrey bölgesinde şampiyon oldu, sonra İngiltere şampiyonasında finale kadar yükseldi. Finalde bir yaş büyük oyunculardan kurulu Manchester Mystics’e 90-75 yenilerek ikinci oldular. Diğer yandan da okul takımıyla oynamaya devam etti.

Ama hepsinden önemlisi İngiltere U14 Milli Takımına seçilmesi oldu. Önce bu yılın başında İngiltere basketboluna yeni yetenekler kazandırmayı amaçlayan ‘Aspire’ programı kapsamındaki kampa katıldı. Orada hemen göz doldurdu ve antrenörler tarafından bu kez ‘England Talent Program’a dahil edildi. En sonunda da nisan ayı başında Manchester’daki milli takım seçme kampına katıldı. Dört günlük kampta sadece Londra’dan değil, İngiltere’nin dört bir tarafından gelmiş yaşıtlarıyla boy ölçüşme fırsatı yakaladı. Kampın son gününde antrenörler mutlu haberi verdiler ona ve 12 kişilik İngiltere takımına seçildiğini bildirdiler.

Bade, bu İngiltere takımıyla 13-15 Mayıs tarihlerinde İskoçya’nın Dundee şehrinde Üç Ulus Turnuvası’na katıldı. Birleşik Krallık bünyesindeki üç ulus İngiltere, İskoçya ve Galler’in katıldığı turnuvayı Bade şöyle anlatıyor: “Galler zaten çok zayıftı. Her maçta büyük fark yediler. Son gün turnuvadan çekildiler. Ben de İskoçya’nın her iki takımına karşı oynadım.”

Sonuçta Bade’nin yer aldığı İngiltere takımları beş maçını ortalama 51 sayı farkla kazanarak turnuvanın birincisi oldu. Bade de final günü İskoçya’ya karşı 17 sayı ve 8 blokla oynayıp turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi.

Bade Işık
Bade Işık, U14 kategorisinde en değerli oyuncu seçildiği 2022 Üç Ulus Turnuvası’nda ödülünü alırken.

Peki Bade nasıl bir oyuncu? Şu anda hem kulüp hem okul hem de İngiltere takımında oyun kurucu olarak oynuyor. Kendisine sorduğumda da şöyle anlatıyor: “Ben genelde potaya drive ediyorum. Boş şutu bulursam kullanıyorum. Eğer yoksa rakibi üstüme çekip dışarıda boş kalanlara pas veriyorum.”

Buna karşılık İngiltere Milli Takımındaki antrenörü Steven Lindsey hücumda farklı alternatifleri kullanmasını istiyor. Bu sayede daha çok şut kullanma imkânı buluyor. Bundan sonraki dönemde Bade’nin ilk amacı U14 seviyesinde bir sezon daha oynayıp İngiltere takımında yeninden yer alabilmek. Sonraki hedefiyse Büyük Britanya U16 takımına seçilmek olacak.

Bade Işık
Newcastle’daki Büyük Britanya-Türkiye maçı öncesinde Bade, hayranı olduğu Shane Larkin’le buluştu ve ondan imzalı forma da aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler