Robert Swift’in NBA’in büyülü dünyasından uyuşturucu bağımlılığına serüveni… | #SI

Chris Ballard/Sports Illustrated

Çeviri/Begüm Ünal

Parça çeviri ve düzenleme/Onur Coşkun


18 yaşında milyoner ve 27 yaşında eroinman olan Robert Swift basketbol kariyerini canlandırmaya ve yıpranan hayatını düzeltmeye çalışıyor.

Hatırladığı ilk şey polis hoparlörü. Yine de zihni bulanıkken bunu rüyasında görüp görmediğini merak etti. Sonra ses tekrar yankılandı ve bomba ekibi ile tüfekleri gözünde canlandırdı, kendisini neyin beklediğini biliyordu.

Ekim 2014’te o Cumartesi, sabah 6’da, SWAT ekibi Seattle’ın kuzey doğusunda bir banliyö olan Kirkland’daki tek katlı eve indiğinde hedef Swift değildi. Hayır, eroinman ve fahişeleri bir ilköğretim okulundan bir blok uzaklıktan daha yakındaki yapraklarla kaplı bir sokaktaki dört odalı eve çeken, eroin ve meth ile uğraşan Trygev (Trigg) Bjorkstam’dı. Evindeyken bile her zaman omzunda dolu bir silah taşıyan, methi hacmini arttırmak için Coca-Cola ile kesen o idi. Dolandırılmak konusunda o kadar paranoyaklaşmıştı ki, mahkeme kayıtlarına göre polis, mülkünde bir bomba atar da dahil olmak üzere 26 tane ateşli silah buldu.

Fakat Swift ilk uyanandı. Kötü bir yoldaydı, her zamanki eroin meth karışımı ile üç gün uykusuz kaldıktan sonra çökmüştü. Trigg’in odasına doğru sendelerken kullanılmış iğnelerle ve yanmış alüminyum folyo parçalarıyla dolu masaları geçtiğinde Swift korkmuştu fakat aynı zamanda rahatlamıştı da. İşi Trigg’in malzemelerini korumak ve etrafı temizlemekti. Buna karşılık arkadaki yatak odası onundu ve öğürmeleri engelleyecek ve baş ağrılarını uzak tutacak kadar temiz eroin paketleri de vardı. Swift uyuşturucunun anaforuna teslim olalı uzun süre olmuştu. Telefonu yoktu, parası yoktu, hırsları yoktu. Oğlunu iki yıldır görmüyordu, ailesiyle uzun süredir konuşmamıştı. Bir yıl önce, milyon dolarlık evi geldiği son içler acısı halden dolayı tahliye edilmişti. Bir tarafı bu pis evde öleceğini ve belki de bunun iyi olacağını düşünüyordu. Denemekten bıkmış ve yorulmuştu.

Trigg’i şafaktan önceki karanlığa doğru, elleri havada takip ederken Swift bir polisin düşünceli bir şekilde kendisine doğru dik dik baktığını fark etti. Sonuçta bu gezegende 2.16 metre ve dövmeli kızıl saçlı çok kişi yoktu ve bunlardan sadece biri 2004’te liseden sonra Seattle SuperSonics için seçilmiş bir lottery pickti. Swift şimdi daha farklı görünüyor olabilirdi—iskelet gibiydi ve kalın, yıkanmamış saçları alnına dökülüyordu— fakat onu başkasıyla karıştırmasına imkan yoktu. Bu daha önce Bill Walton ile kıyaslanan çocuktu, McDonald’s All American oyununda Dwight Howard’a karşı oynayan genç, Jack Nicholson’ın bir keresinde bir moladan sonra “Bana bir iyilik yap ve Lakers’a karşı rahat ol,  şu anda onları mahvediyorsun” demek üzere durdurduğu genç adamdı.

Geri1 of 13

I

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler