Potanın Perileri Avrupa beşincisi oldu!

2017 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda klasman maçlarını kazanan ekipler, Türkiye ve Letonya, beşincilik maçında karşılaştı. Rakibini 72-63 yenen Milliler turnuvayı beşinci tamamladı.

Letonya’nın ilk beşi: Ilze Jakobsone-Kate Kreslina-Gunta Basko Melnbarde-Aija Putnina-Aija Brumermane

Türkiye’nin ilk beşi: Işıl Alben-Birsel Vardarlı Demirmen-Cansu Köksal-Tuğçe Canıtez-Quanitra Holingsworth

Maçın başında Letonya’nın sayıları Basko’dan geldi. Quanitra’nın posttaki tehdidinin yanında penetre eden guard’ların dışarıda bekleyen Birsel ve Cansu gibi şutörleri bulmasıyla birlikte beşinci dakikada 12-5 öne geçti Türkiye. Basko’nun bire birleri dışında ikili oyunlarda değişen ve topun dolaşmasına fırsat tanımayan Türkiye’de Işıl Alben’in yönlendiriciliğiyle birlikte son bölüme üstün girdi. İlk on dakika 18-12 Türkiye avantajıyla bitti.

Kenardan gelen Olcay Çakır’ın enerjisiyle farkı artıran Türkiye, dört numara rotasyonundaki sıkıntılardan ötürü çift uzunla yer aldığı beşle savunmada sorun yaşadı. Tilbe ile eşleşen Steinberga’nın yüzü dönük oyununu iyi kullanan Letonya 14. dakikada farkı dörde indirdi: 25-21. Rakibinin bu hamlesine Pelin-Olcay ikilisinin penetrelerinden cevap veren Türkiye, ribaundlardaki agresifliğini de artırıp tempoyu belirleme şansını yakaladı. Böylece 20. dakikaya girerken fark 14 oldu: 39-25. Devre de 43-27 sona erdi.

İkili oyun çıkışlarında kısalarının penetresini kullanarak sonuca giden Letonya, savunmada Quanitra’ya da top aldırmayınca 25. dakikada farkı dokuza indirdi: 47-38. 3-2 alan savunmasına karşı hücum düzenleri bozulan Türkiye, savunma kısmında sağlam durarak skor üstünlüğünü tuttu. Kitija Laksa’nın son saniye üçlüğüyle son çeyreğe 55-46 Türkiye üstünlüğüyle girildi.

Quanitra’nın sağılarıyla başlayan son çeyrekte fark bir anda 15’e çıktı: 61-46. Steinberga’nın şutörleri beslediği düzende üç sayılıklardan yüksek yüzdeyle sonuç alamayan Letonya, farkı ancak 9 sayıya çekebildi. Hücumunu üst seviyeye taşıyamasa da alışkanlıklarına tutunan Milliler son dakikaya 72-63 üstün girdi. Maç da bu skorla bitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler