Polonya’dan galibiyetle dönen Fenerbahçe Final Four’da!

Euroleague Kadınlar çeyrek final mücadelesinde evinde 79-70 mağlup ettiği Wisla Can Pack’e konuk olan Fenerbahçe bugün eşleşmenin ikinci maçıyla parkede yerini aldı. Final Four yolundaki son adımda da hata yapmayan ve kalitesini ortaya koyan sarı lacivertliler 79-63 galip ayrılarak bu sene de çizgisini bozmadı ve bu galibiyetle adını Final Four’a yazdırdı.

Alışılmışın dışında taraftar desteğiyle karşılaşmaya başlayan Wisla Can-Pack, ilk hücum şansını elde ederken Fenerbahçe’nin ilk hücumundaysa top kaybı yapmasını sağladı. Birsel Vardarlı, Jantel Lavender, Alexandria Quigley, Quanitra Holligsworth ve Marissa Coleman beşiyle karşılaşmaya başlayan Fenerbahçe, Jantel  Lavender ile ilk sayılarını bulmasının ardından boş şutlar elde etse de isabeti bulmakta zorlandı. Önceki karşılaşmada olduğu gibi bu kez de çok yüksek tempoyla yapılan bir başlangıca tanık olunurken çeyreğin ilk bölümü faulsüz ve karşılıklı bulunan basketlerle tamamlandı. Yapılan alan savunması karşısında dış şutlar üzerinden sayı elde etmeye çalışan Wisla Can-Pack karşısında pota altındaki üstünlüğünü kullanan Fenerbahçe, Birsel Vardarlı’nın verdiği beş sayılık katkıyla da 17-13 öne geçerek rakibini molaya zorladı. Molanın ardından kendi temposuyla dönüş yapan ev sahibi ekip, üst üste bulduğu sayılarla skora denge getirerek ilk çeyreği 23-23 kapattı.

Berabere sonlanan ilk çeyreğin ardından ikinci çeyreğe Alexandria Quigley’nin sayıları ile başlangıç yapan Fenerbahçe’ye, ufak bir seri elde eden Polonya temsilcisi Hejmej ve Turner ile karşılığı verdi. Olcay’ın da parkede yer aldığı bu sürede rakibinin top kayıplarını arttıran ve hücumdaki etkinliğini sürdüren sarı lacivertliler, ikinci çeyrekte istediği oyun kontrolünü ele geçirdi.  Rakibine, elde ettiği seri karşısında tepki veremeyen ve üst üste hatalara sürüklenen Wisla Can-Pack, sekiz sayı kadar geriye düşünce çözümü moladan yana kullandı. Mola sonrasında da arkasına aldığı rüzgarı kaybetmeyen temsilcimiz, Verameyanka’nın bulduğu üçlük ardından Hollingswort’un de elde ettiği sayılarla farkı on üçe kadar çıkardı ve kusursuza yakın performans gösterdiği bu çeyreği 45-32 önde tamamlayarak soyunmasına elinde bulundurduğu avantajla girdi.

Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)
Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)

Üçüncü çeyreğin başlangıcıyla maçın kritikliğinden olsa gerek savunma agresiflikleri iki takımda da artarken bir türlü ilk sayılarını elde edemeyen Fenerbahçe karşısında iki üçlük isabet bulan Polonya temsilcisi farkı bir anda beşe kadar indirdi. Rakibinin 6-0’lık serisi karşısında mola isteyen Koç Dikeoulakos’un ekibi, bir süre daha sayı bulamasa da farkın kapandığı bölümde Birsel Vardarlı’nın üçlüğüyle başlangıçtan dört dakika sonra ilk sayılarını elde etti. Final Four hedefinde Fenerbahçe karşısında galibiyet almak zorunda olan Wisla Can-Pack, üçüncü çeyrekte gösterdiği performansla mücadelesinden vazgeçmemiş gözüküyordu. Karşı tarafta ise ilk sayılarını bulmasıyla beraber ritmini yakalayan sarı lacivertliler, pota altında etkin kullanılan Quinatra Hollingsworth ve Alexandria Quigley’in etkili oyunlarıyla rakibine karşılık verdi. Ardından, iki takımın da sayı bulmakta zorlandığı bu bölümde  yaptığı top kayıplarıyla  dikkat çeken sarı lacivertliler, fark dörde kadar ininceAlexandria  Quigley’in elde ettiği üçlükle tehlikeye izin vermedi ve üçüncü çeyreği 60-53 önde tamamladı.

Final çeyreğine  Fenerbahçe, kenardan gelerek çok önemli bir katkı veren Olcay Çakır’ın turnikesiyle başlangıç yaparken üst üste bulduğu sayılarla da çeyrek final serisini uzatmak istemediğine dair bir performans gösterdi. Süre azaldıkça telaşın arttığı Wisla Can-Pack cephesinde, top kayıpları artarken ilk sayılar da başlangıçtan üç dakika sonra geldi. Serinin ilk mücadelesindeki son çeyrek senaryosu, Fenerbahçe’nin oyun kontrolünü tamamen kendine çevirerek rakibin yaklaşmasına dahi izin vermemesi, bu karşılaşma için de geçerliliğini sürdürdü. Fark 16 sayıya kadar çıkmışken Final Four yolunda son mücadelesini vererek elenmek istemeyen Wisla Can-Pack, zor pozisyonlarda bulunan iki üçlük isabetle umut ışığını yakaladı. Karşılığında ise süreyi iyi kullanan ve acele atışlara gitmeyen Fenerbahçe’de Coelman’ın kritik isabeti maçın erken bir sonuca ulaşmasını sağladı. Son çeyrekte gösterdiği etkili oyunla çeyrek final mücadelesine yakışır bir kapanış yaparak adını Final Four’a yazdıran sarı lacivertliler 79-63 galip ayrıldı.

Bireysel istatistikler

live.fibaeurope.com
live.fibaeurope.com

live.fibaeurope.com
live.fibaeurope.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Fenerbahçe’nin yeni koçu, Alperen’in ilk NBA günü, transferler ve dahası | Günün haberleri (31.07.2021)

Fenerbahçe Beko'nun yeni koçu resmen Sasha Djordjevic! Fenerbahçe Beko'nun yeni koçu resmen Sasha Djordjevic! #EuroLeague https://t.co/w540M582Eu — TrendBasket (@TrendBasket) July 31, 2021 Fenerbahçe Beko'nun yeni koçu Sasha...

Fenerbahçe Beko’nun yeni koçu Sasha Djordjevic kimdir?

Fenerbahçe Beko'nun yeni koçu Sasha Djordjevic kimdir? Fenerbahçe Beko'nun yeni koçu olan Sırp Koç Sasha Djordjevic kimdir ve basketbol geçmişinde neler yaptı? 26 Ağustos 1967 yılında...

Fenerbahçe Beko’nun yeni koçu resmen Sasha Djordjevic! #EuroLeague

Fenerbahçe Beko'dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Komsuoğlu, takımın yeni koçunun Sasha Djordjevic olduğunu açıkladı. Fenerbahçe Spor Kulübü'nde şu an devam eden Yüksek Divan Kurulu...