Geri1 of 2

Playoff kalan Darüşşafaka Doğuş’un saha içi liderleri, en iyi performansları!

Turkish Airlines EuroLeague’de son hafta Kızılyıldız’ı 78-62 mağlup ederek Playoff’a kalan Darüşşafaka Doğuş’un saha içi liderlerini ve en iyi performanslarına gelin hep birlikte bakalım

Saha içi lideri: Brad Wanamaker – (30 maç, 16.2 sayı, 4.7 asist, 3.2 ribaunt, 1.6 top çalma)

Koç Blatt yaz aylarında Wanamaker’a takımın oyun kuruculuğu gibi çok önemli bir görevi verdi. Wanamaker da onun güvenini boşa çıkarmadı. 30 maçın biri hariç hepsine ilk 5 başlayan Amerikalı gard’ın özellikle hücumlardaki sorumluluğu giderek arttı. Normal sezonun son 14 haftasında maç başına 18.8 sayı ortalaması yakaladı. Aynı zamanda topu da daha iyi dağıtan bir oyuncu rolüne büründü. Fenerbahçe maçındaki 11 asisti bunun bir kanıtıydı. Maçların son bölümlerinde de sorumluluk almaktan çekinmedi. Genelde başa baş giden maçlarda son topları kullanan oyuncu oldu. Top kayıplarını da aşağıya çekmeyi başardı.

Aynı zamanda Euroleague’de 988 dakikayla en çok sahada kalan oyuncuydu Wanamaker. Buna karşın performansında büyük iniş çıkışlar yaşamadı. Yine tüm Euroleague’de en çok faul yapılan ikinci, en çok şut kullanan beşinci oyuncu olarak da sivrildi.

Ateşleyici Will Clyburn – (30 maç, 13.2 sayı, 5.4 ribaunt, 1.4 asist, 1 top çalma)

Geçen sezonun İsrail Ligi sayı kralı olarak Daçka’ya geldi. Ama bir gölde yüzdükten sonra denize atlamak kolay değil yorumları yapıldı. Clyburn, Euroleague’deki çaylak sezonuna daha ilk maçtan iyi başladı. 6’ncı haftadan sonra ilk 5’e yerleşti ve oyun süresi giderek arttı. Panathinaikos maçında bir saniye bile oyundan çıkmadan 40 dakika sahada kaldı. Kendi savunma ribaundunu aldıktan sonra rakip potaya kadar gidebilme özelliğiyle de sivrildi.

Bu çıkışla da normal sezonu Euroleague’in en iyi hücum silahlarından biri ve takımının en önemli ribauntçularından biri olarak tamamladı.

Şutör: Scottie Wilbekin – (27 maç, 11.3 sayı, 3.3 asist, 1.7 ribaunt, 1.5 top çalma)

Daçka’da ikinci sezonunu geçiren Wilbekin kaydettiği ilerlemeyle göz doldurdu. Hücumda, Wanamaker’dan sonra topu yönlendiren ikinci oyuncu kimliğinin yanı sıra şutör özelliğini de geliştirdi. Sakatlığı sebebiyle ocak ve şubatta 4 maçta takımına katkı yapamamasına karşın Daçka’nın en çok üçlük atış kullanan oyuncusu oldu. Daçka’nın aralık ayındaki çıkışında maç başına neredeyse 4 üçlük bularak katkıda bulundu. Tüm Euroleague’de maç başına en çok üçlük isabeti bulan beşinci oyuncu oldu. CSKA deplasmanında bulduğu 8 üçlük isabetiyle bu sezonun Euroleague rekorunu kırdı.

Savunma lideri: Adrien Moerman – (29 maç, 8.7 sayı, 5.3 ribaunt, 0.9 asist, 0.9 top çalma)

Sezona Daçka’nın hücum liderlerinden biri olarak başlamıştı. Ancak kasım ayındaki diz sakatlığı onu çok zorladı. Tam anlamıyla iyileşene kadar büyük sıkıntı çekti. Buna karşılık savunmadaki rolü arttı. Koç Blatt’in kısa 5’lerle sahada yer alma stratejisinde sık sık kendisinden daha uzun oyuncuları savunmak zorunda kaldı. Buna karşın onun saha bulunduğu anlarda Daçka rakiplerine 78 sayılık üstünlük sağladı. Aynı zamanda takımın en önemli savunma ribauntçusu olmayı sürdürdü. Top kaybından daha fazla top çalan iki oyuncudan biri oldu.

Enerji küpü: Ante Zizic – (16 maç, 8.3 sayı, 6.8 ribaunt, 0.8 blok)

Aralık ayında Slaughter’ın sakatlanmasından sonra takıma dahil oldu ve kısa sürede takım büyük enerji getirdi. Onun gelmesiyle Daçka Euroleague’in en kötü ribaunt takım alanları listesinden en iyiler listesine terfi etti. Yenildikleri Anadolu Efes maçında toplam 18 ribauntla tüm Euroleague’de sezon rekorunu kırdı. Normal sezonu maç başına 3.2 ortalamayla hücum ribaundu sıralamasının lideri olarak bitirdi.

Geri1 of 2

Playoff kalan Darüşşafaka Doğuş’un saha içi liderleri, en iyi performansları!

Mert İşleyen

Maç izler, fotoğraf çeker. Bunları bir araya getir ve paylaşır.

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir