BghGv2ZIQAE9wLv

-Röportaj teklifimiz kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz koç.

Ne demek. Asıl ben teşekkür ederim.

-Geçen sezon çok iddialı bir takım ile yola çıkmıştınız fakat play-off’larda Trabzon’a elenmiştiniz. Erdemir’in çekilmesiyle sizin için bir şans daha doğmuştu fakat hem TBF’nin kararını geç vermesi, hem de Konya’nın çıkması sizin politikanızı nasıl etkiledi?

Geçen sene kendimize göre iyi bir takım kurduk, birçok otoritenin şans vermemesine rağmen oraya kadar çıktık. Biliyorsunuz, geçen sene Yeşil Giresun Belediye 14 Eylül’de davet edildi ikinci lige. Yani geçen sene ile bu yıl arasında pek bir fark yok, hatta bu yaz biraz daha zor geçti. Geçen sezon tek bir lig için takım kuruyorduk, zaten daha önceden ön anlaşmayı yapmıştım Giresun’la. Bu sene ise “ikinci lig mi, birinci lig mi?” konusunda çok etkilendik. Çünkü alacağımız oyuncuların, özellikle yabancıların şekli çok değişiyor, bütçeler değişiyor. Ama bu süreçte akıllı işler yaptığımızı da düşünüyorum, çünkü Yunus Çankaya gibi, İsmail Çevik gibi, Ümit gibi bize hem birinci ligde, hem de ikinci ligde fayda sağlayabilecek oyuncularla anlaştık. Eylülün 5’inde 2 genç (Altyapı) oyuncumuz dahil 7 kişi ile antrenman yapıyorduk, sabrettik, cesur davrandık biraz. Tabi ki o zamanlardan iyi bir şekilde çıktığımızı düşünüyorum, özellikle Heytvelt ve Hall’ın o tarihlerde boşta olması da bizim için çok büyük bir şanstı. Çok zor bir yazı, çok kısa sürede iyi geçirdiğimizi düşünüyorum. En önemli detay ise ; sezon başladığında 2 genç dahil, 11 kişi antrenman yapıyorduk, bazen 5’e 5 yapmakta zorlanıyorduk ilk bir ay. Orçun Göllü ve Serhan Kavut’u kadroya dahil edince takım tamamlandı ve rahata kavuştu.

-Bu sene şampiyonluk hedefiyle yola çıkıldığı aşikar. Darüşşafaka gibi, Akhisar gibi, İstanbul BŞB gibi ve sizin gibi takımlar çok büyük bütçelerle yola çıktı. Diğer takımların bu bütçeleri sizi düşündürdü mü?

Kesinlikle hayır. Darüşşafaka’nın bütçesi istisnai bir durum, ikinci ligin çok üstünde bir bütçe. Zaten onların hedefi de ikinci ligde hiç oyalanmamak, duyduğum kadarıyla gelecek senelerde Avrupa Kupalarına katılacak bir takım yaratacaklar. Onun haricinde, bizim bütçemiz geçen senenin çok da üzerinde bir bütçe değil, ama bu bütçeyi çok daha doğru isimlere kullandığımızı düşünüyorum. Diğer takımların bütçelerinin bizim için bir sorun yaratmadığını söyleyebilirim. Ben Oyak Renault zamanında da bunu söyledim, “bir bütçe sezon sonu yıkım yaratıyorsa çok yanlış bir şeydir.” O yüzden, Allah korusun başarısız olunursa, enkaz bırakmayacak bütçeler ile yola çıkmak lazım.

-Sezon başında TBF’nin kararını beklerken birkaç oyuncunuzu kaybettiniz. Bu oyuncuların yerine istediğiniz oyuncuları dahil edebildiniz mi? İsteyip de alamadığınız oyuncu oldu mu?

İsteyip de alamadığım öyle çok oyuncu olmadı, örneğin; yazın Serhat Kavut’u çok istiyordum, sonradan bize dahil oldu. Takımda belki Gökper Gen kalabilirdi fakat olmadı. Özellikle geçen sezon Gökper-Gordon ile çift guard sisteminde oynadığımız için, o sistemi fazla bozmak istemiyordum açıkçası. Şu anki takıma gelecek olursak da, haziran ayında da olsa ben bu takıma yakın bir takım kurardım. Bu yolda hem bizim becerimiz, hem de Eylül ayında şansımızın yardım etmesi bu kadronun kurulmasına yardım etti.

-Biraz da Orçun Göllü hakkında konuşalım… Çok iyi bir takım üzerine, çok tecrübeli bir oyuncuyu getirerek çok daha tehlikeli bir takım haline geldiniz. 37 Yaşında olmasına rağmen, takıma çok büyük bir sinerji getirdi. Art arda sekiz maçın kazanılmasında çok büyük etkisi vardı. Onun hakkındaki düşünceleriniz neler?

Orçun Göllü ve Serhan Kavut gibi enerjisi yüksek, maçı çevirebilecek iki oyuncu aldık. Serhan şu ana kadar az oynadığı için, henüz yeteneklerini gösteremedi. Orçun Göllü, inanılmaz bir karakter. Çok büyük bir lider… Ben Orçun için şöyle diyorum : “İçerideki kötü enerjiyi de yok edebiliyor.” Öyle bir potansiyel koydu ki takıma, bizim için çok faydalı işler yapıyor. Orçun’un basketbol olarak en büyük avantajı, ekstra gereksiz iş yapmıyor. Böylece maç içinde takım içi dengeleri oturtabiliyor. Ben şuna inanıyorum ki, Orçun basketbolu bıraktıktan sonra da mutlaka kulübümüzde ve basketbol içinde yıllarca var olacak ve var olması gereken bir kişi.

-Heytvelt’te eski oyuncularınızdan, ilk profesyonel senesinde sizinle beraber çalışmıştı.

Biz onu Oyak Renault’a 78.000$’a getirmiştik, biliyorsunuz Oyak Renault’un her zaman bütçesi çok azdı. Heytvelt, bir sene sonra Roma’ya 450.000$’a gitti. İki sene de Zagreb’te oynamışlığı var, orada çok ağır bir sakatlık geçirdi. Geçen sene de Tofaş’ta çok kötü oynadığını düşünmüyorum zaten. Ben onu alırken iki şey çok önemliydi; Atletizmi ve zor anlarda sayı bulabilme özelliğinin olması. Örneğin, Darüşşafaka maçında çok kritik bir anda ve çok zor bir pozisyonda üçlük sokması, “turn and jump shot” diye adlandırdığımız, low post’tan geçen hafta bizim için çok önemli sayılar üretti. Ben geçen sene ikinci ligi çok iyi öğrendim, özellikle 5 numaralı pozisyonda atletizmin ve sıra dışı sayı bulabilme yeteneklerinin çok önemli olduğunu öğrendim ve ona göre Josh’ı getirdik. Josh, Cleveland’la beraber yaz ligindeyken kamptan son anda çıktı ve bize katıldı. Sözleşmesinde şöyle de bir detay var, hatta iki detay ; birincisi 1. Lig opsiyonu, ikincisi ise NBA çıkış opsiyonu var. Cleveland onu yeniden alacakmış galiba.

-Gelecek sezonlardaki hedeflerinizi belirlediniz mi?

Şehirde lige çıkmak için çok büyük bir arzu var, lige çıkacak takımlar arasında favori gösteriliyoruz ki bence de öyle. Ama çıkamazsak da hayatın devam edeceği kesin, sonuçta iki senelik bir takımız. Şöyle bir şey oldu aslında, Erdemir’in ligden çekilmesinden sonra, bizim birinci lige çıkma durumumuz olunca bu sene bir bütçe provası yaptık aslında. Ne yapabiliriz, nasıl bir takım kurabiliriz, hepsini hesapladık. Başta Belediye Başkanımız Sayın Kerim Aksu’nun ve Fatih Yamak ve Bülent Yavuz gibi iki tane kuvvetli iş adamının başkanlık vekilliğini alması ve onların da bu işe çok değer vermesi de Giresun basketbolu açısından önemli bir güven kaynağı. Ama en büyük güvencemiz seyirci, çünkü her maçta salonu dolduruyorlar ve skor ne olursa olsun her zaman takımı hiç bıkmadan destekliyorlar. Bu yapılar olduğu sürece, mutlaka kendine ait doğru yatırımlar olacaktır.

-Giresun bu sezon bir spor şehri haline geldi. Hem futbolda, hem de basketbolda.

Benim daha önce Beşiktaş’ta yardımcı antrenörlük yaparken tecrübem vardı. Mesela takım basketbolda başarılı oluyorsa, bu durum futbola da yansıyor. Seyircide oluşan sinerji ve verilen destek bunu tetikliyor. Giresun da küçük bir yer olduğu için bunlar yaşanıyor.

-Taraftar TB2L’deki takımlar için çok önemli bir faktör, Giresun taraftarı da geçen sezon olduğu gibi bu sezon da sizin için en büyük itici güçlerden bir tanesi.

Benim 2006-2010 yılları arasında hep söylediğim bir şey vardı, Türkiye’deki en büyük basketbol problemlerinden bir tanesi, birinci lig ve ikinci lig arasındaki kalite farkının çok fazla olmasıydı. Kalite farkı olduğu için, yatırım farkı da çok fazla oluyordu. Benim zamanında iki yabancı istememi eleştirenler olmuştu fakat iki yabancının ikinci ligi daha iyi yerlere getirdiği aşikâr. Söyleyeceğim, lig kaliteli olduğu zaman, görsel zevk arttığı için taraftarın ilgisi de daha çok oluyor. Sadece Giresun değil, Balıkesir taraftarı da iyi bir taraftar, keza geçen sene Uşak taraftarları öyleydi. Yani görsel zevk arttıkça, taraftarın da isteği artıyor.

-Yarı final adaylarınızı öğrenebilir miyiz?

Son dört takımı söylemek kolay değil, çok inatçı ve bütçeleri çok iyi olan takımlar var. Yani ne olacağı belli olmaz. Soru işaretleri olan takımlar da var, örneğin Pamukkale Üniversitesi. Yani Pamukkale sezona kötü başlamış olsa da yavaş yavaş toparlanmaya başladı, Play-Off’lara girecekleri yer önem arz ediyor. Son olarak söyleyeceğim ise, sürpriz takımlar da olabilir.

-Son olarak ; taraftarın salon konusunda çok büyük bir isteği var, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yücel Platin olarak benim düşüncem, salonun değişmemesi yönünde. Çünkü salonumuz inanılmaz derecede baskısı olan bir salon, tribünlerin sahaya yakın olmasında dolayı. Ama salonun modernize olması gerektiği yüzde yüz. Birinci ligi kaldırabilecek şekilde salonumuzun modernize edilmesini çok isterim.

-Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler

Ben de teşekkür ederim, başarılar.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

1 Comments

  1. Eyüp - 19/02/2014

    Her şeyi zaman gösterecek gibi gözüküyor

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir