Petar Naumoski: “Şampiyon sahada belirlenmeli” #EuroLeague

Anadolu Efes’in efsane oyuncusu Petar Naumoski, EuroLeague’de sezonun geleceğine dair konuştu ve şampiyonun sahada belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Sports Walla’ya açıklamalarda bulunan efsane isim, EuroLeague’de sezonun devam etmesi ve şampiyonun sahada belirlenmesi gerektiğini söylerken Türkiye günleri, 7 numaralı formasının emekli edilişi, Ergin Ataman ve Shane Larkin hakkında da konuştu.

Petar Naumoski’nin açıklamaları şu şekilde:

“Umarım EuroLeague sezona devam etme ve ligi oynayarak tamamlama kararı alır. Birçok oyuncunun buna karşı olduğunu biliyorum ancak ben onların yerinde olsam ve fiziksel durumum iyi olsa tereddüt etmeden tekrar oynamak istediğimi söylerdim.

Oyuncuların endişelerini anlayabiliyorum, içinde bulunduğumuz durumda çıkıp basketbol oynamak kolay değil. Bu tam olarak doğru veya yanlış bir kararın olduğu bir durum değil. Ülkelerine dönen çok fazla oyuncu var, oyuncuların ne kadar antrenman yapabildiği şüpheli. Ancak EuroLeague’de oynayan sporcular da sıradan vatandaşlar değil. Çok yüksek miktarlar kazanıyorlar. Ben de sporun geriye dönmesini sağlamak için fedakarlık yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Oyuncular tekrar sahaya dönse bile bunun sıra dışı bir durum olacağı ortada. Oyuncuları kafalarını tamamen basketbola vermesi de kolay değil ama şu anda yaşadıklarımızdan da bir kaçış yok. Umarım basketbol kısa sürede geri döner.

Şampiyon Anadolu Efes ilan edilmeli mi, bu cevap vermesi zor bir soru. Basketbol masa başında değil sahada oynanan bir oyun. Şampiyonun sahada belirlenmesi en doğrusu.

Larkin çok özel bir oyuncu. Çok hızlı bir basketbolcu ve onu savunmak çok zor. Kendisine güvenmeye başladığı anda sahanın her yerinden skor üreterek çok başka bir seviyeye çıkıyor. Kulüpte görev alan kişilerle hala iletişim içerisindeyim. Shane’in harika bir karakteri olduğunu söylüyorlar. Bu da en az oynadığı basketbol kadar önemli çünkü o aynı zamanda takımın lideri.

Anadolu Efes’e transfer olduğumda henüz sadece 24 yaşındaydım. Sözleşme imzalamak için kulüp binasına gittiğimde sözleşme hazırdı. Sözleşmede Avrupa kupasıyla ilgili primler olduğunu fark ettim. Çeyrek, yarı final, final ve şampiyonluk için farklı prim maddeleri vardı ama karşıları boştu. Bana ‘bu maddeleri istediğin miktarla doldurabilirsin’ dediler. O sezon finalde iki sayıyla kaybetmiştik.

Ergin Ataman’ı 1992 yılından beri tanıyorum. Türkiye’ye gittiğimde Efes’te yardımcı antrenör olarak çalışıyordu. Daha sonra Galatasaray ile birlikte EuroCup’ı kazandı. Çok başarılı bir koç.

Her oyuncu bu şekilde onurlandırılmayı hayal eder. Bu hayatımın sonuna kadar unutmayacağım bir şey. Formamı ben emekli olduktan yıllar sonra emekli ettiler. Bu da kulüp için çok önemli olduğumu ve önemli başarılar elde ettiğimi gösteriyor. Bu benim için gurur verici.”


Kaynak: Sports Walla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler