Ömer Uğurata: ”İçimde bir burukluk var, kapanışı en güzel şekilde yapmalıyız” | TB ÖZEL

1996 jenerasyonu artık son turnuvasına hazırlanıyor. Altın jenerasyon olarak nitelendirilen bu çocuklar, son şampiyonası için Çarşamba günü Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye uçacak. Sloganımız yine ”Her top son topmuş gibi”. Ancak bu turnuva öncesinde ben de kendime göre bir slogan buldum. O da ”Son şampiyona, son resital”.  

1996 jenerasyonu bu uzun serüvene 2010 yılında düzenlenen Balkan Turnuvası ile başlamıştı. O turnuva ile birlikte ne kadar kaliteli bir ekip olabileceklerini gösteren altın jenerasyonumuz, ilk kez televizyon karşısına 2012 yılında çıktı. Kaunas’ta düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası’nda rakiplerini birer birer ekarte eden bu çocuklar, ilk altın madalyaya uzanmayı başardı. Bu şampiyonluk da ülkemiz adına bir ilkti. İki sene sonra tekrar bu takım bir Avrupa şampiyonası için toplandı. Bu kez turnuva ülkemizde düzenleniyordu ve ev sahibi Konya’ydı. Çeyrek final öncesinde oynanan Sırbistan karşılaşmasında adeta yüreğimizi ağzımıza getiren gençler, daha sonrasında muazzam bir çıkış yaptı. Önce Letonya‘yı, daha sonrasında turnuvanın favorisi olan Hırvatistan‘ı, son olarak da finalde Sırbistan‘ı geçtik ve ikinci kez Avrupa şampiyonluğuna uzandık. Avrupa şampiyonluğuna uzanırken de U19 Dünya Şampiyonası biletini cebimize koyduk. Bir sene sonra ise rota Yunanistan’ın Girit adasıydı. Girit, U19 Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapıyordu ve bu turnuvada da hedefleri çok yukarı koyduk. Yarı finale kadar da iyi geldik ancak Hırvatistan karşısında adeta bir trafik kazası geçirdik. Hiç direnç koyamadığımız karşılaşmanın ardından çocuklar çok iyi bir geri dönüşe imza attı ve altyapı Dünya Şampiyonaları’ndaki ilk madalyamızı kazandık. Şimdi ise son turnuvamıza hazırlanıyoruz ve Çarşamba günü Helsinki yolcusuyuz. Turnuva öncesinde de koçumuz Ömer Uğurata ile çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. İsterseniz yavaş yavaş bu keyifli röportaja gelelim…

her top son topmuş gibi part 3

Geri1 of 2

Son şampiyona, son resital!

7 YORUMLAR

  1. koç yıllarıdır beraber çalıstıgın 96 jenarosyonuda al gel milli takımın başına. suanki takımdan daha kötü olmazsınız.

  2. Omerim guvenimiz tam size. Elinizden geleni yapın. Biliyorum bu oyuncular altın istiyor. İnanın bana alacaksiniz o altini kardeşim.

  3. Ömer’le birlikte alt yapı takımlarımızda müthiş bir çıkış yaşandı.Tabiki burada Taner Günay ında müthiş katkıları söz konusu.Stafta yer alan diğer Koç’ları ve sağlıkçılarıda atlamayalım.Bir veli olarak emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.Şimdi ise tek ricam Basketbolumuzu yöneten arkadaşlarım ve abilerimden lütfen bu çocukların harcanmasına müsade etmeyin.Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler .

    • Sadık Güven kardeşim sistem yanlış ama bu sistemden yine de kurtuluş var. Egemen eğer 2 senedir karşıyakada değil sakarya bbde kiralık oynasaydı sence daha iyi durumda olmaz mıydı? Oyuncular 17-19 yaş aralıklarını iyi geçirmeli süre alacak yer bulmalı maalesef bu sistemde.

  4. tutturmuşuz bir altın jenerasyon !!!! bu çocuklar 20 yaşlarını bitiriyor 21 oluyorar bunlarla aynı yaşta olanlar ve alt yapı turnuvalarında bu çocuklara yenilenler nba lerde euroligde ülke mili takımlarında yıldız oldular bi de bizim çocuklara bakın hangisi nerde kaç dk. süre almış da hala altın diyoruz?? tek yaptığımız her şeyi gereğinden büyük ve değerli göstermek.alt yapılarda alınan başarıları üst yapıya entegre edemedikten sonra sadece çocukların duvarlarındaki bir madalyadan öte bir anlamı kalmıyor.

  5. 2-3 oyuncun temas almaktan korkmadan oynuyor diğerleri temas almaktan korkuyor temas almaktan korkanlar başka branşa yönelmeli diye kendin itiraf ediyorsun peki bu temas almaktan korkan oyuncuların milli takımda ne işi var? geçen yorumumda da da söylediğim gibi sen 96 lılara vefa borcunu ödüyorsun fakat milli takım vefa borcu ödeme yeri değildir…kamp başlarken 97 jenerasyonundan 8 oyuncunun hiç biri mi 9 oyuncusu temastan kaçan bu kadroya girmeyi hak etmedi?belki bu turnuvadan sonra temastan kaçan oyuncularını tenise felan yönlendirisin !!!!

  6. 2-3 oyuncun temas almaktan korkmadan oynuyor diğerleri temas almaktan korkuyor temas almaktan korkanlar başka branşa yönelmeli diye kendin itiraf ediyorsun peki bu temas almaktan korkan oyuncuların milli takımda ne işi var? geçen yorumumda da da söylediğim gibi sen 96 lılara vefa borcunu ödüyorsun fakat milli takım vefa borcu ödeme yeri değildir…kamp başlarken 97 jenerasyonundan 8 oyuncunun hiç biri mi 9 oyuncusu temastan kaçan bu kadroya girmeyi hak etmedi?belki bu turnuvadan sonra temastan kaçan oyuncularını tenise felan yönlendirisin !!!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler