Ömer Onan: ”Shane Larkin, Kasım’da Türk statüsü ile kadroya alınabilir”

Türkiye Basketbol Federasyonu Üst Düzey Yöneticisi Ömer Onan, Anadolu Efes’in yıldız oyuncusu Shane Larkin hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Larkin’in milli takımda ilk maçını oynamadığı sürece Anadolu Efes’te Türk statüsünde oynamayacağını belirten Onan, bu durumun bir şanssızlık olduğunu ve pandemi olmasaydı Larkin’in zaten yazın milli takımda oynayıp sonrasında lige Türk statüsünde başlayacağını belirtti.

”Talihsiz bir durum. Biz Shane Larkin’i milli takıma davet ettik ancak sakatlandı. Oynayamadı bizim de milli takım olarak çok önemli maçlarımız vardı. Bu federasyonun çok önceden koyduğu bir kural. Türk vatandaşı olan bir oyuncu milli takımda oynadığı ilk maçtan sonra Türk vatandaşı statüsünde Süper Ligde oynayabilir. Bu her kulüp için geçerli. Bundan 1.5 sene önce Fenerbahçe bunun için geldi sonrasında Bandırma, Osmani için geldi ‘Takıma bir kere alın oynasın’ diye. Biz bunların hiçbirinin yapmadık, hiç kimse için özel bir şey yapmadık. Nereden bilebilirsin ki bir pandeminin olacağı? Yaz aylarında bizim Kanada’da elemelerimiz vardı Shane Larkin burada oynayacaktı sonra Süper Ligde Türk vatandaşı olarak oynayacaktı.

”Böyle bir kural var, bunu Anadolu Efes yöneticisi Alper Yılmaz ile de konuştuk. Ekim’de başlayacak ligde Larkin, Avrupalı olarak başlar ve Kasım’a kadar ligde oynamaz. Kasım’da açılacak ilk pencerede milli takımda oynayıp sonrasında Türk oyuncusu olarak Ligde oynayabilir. Zaten 4-5 hafta var o süreçte. Bu bir yol ya bunu yapacaklar ya da bir sene daha yabancı olarak oynayacak.” ifadelerini kullandı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler