Ömer Aşık: “Milli Takım maçları özeldir, çok farklı duygularla sahada olursun”

A Milli Erkek Basketbol Takımı, Olimpiyat Elemeleri için geçtiğimiz günlerde Antalya’da düzenlenen hazırlık kampına başladı. Bu hazırlık kampına da Amerika’da geçirdiği pek de iyi sayılmayacak bir sezonun ardından katılan milli oyuncu Ömer Aşık da Türkiye Basketbol Federasyonu çalışanı Şansın Tokyay ile samimi bir röportajda bulundu.

Öncelikle bir sporcu için milli takımın ne kadar önemli olduğuna değinen, ardındansa takımın Olimpiyat Elemeleri’nde yer aldığı zor gruptaki şansından ve NBA’de New Orleans Pelicans’ta geçirdiği sezondan bahseden yıldız oyuncu, kendisine sorulan soruları yanıtladı; gelin onların birkaçına göz atalım:

“Sezon dâhilindeki çalışmalarının yanında Milli Takım mesaisinin kariyerini ve seni ne açılardan beslediğine inanıyorsun?”
“Milli Takım maçları özeldir, dünyanın gözü o maçların üzerinde olur. O seviyelerde kendinizi gösterebilirseniz kariyeriniz açısından önemli adımlar atmış olursunuz. Tabii ki sezon içindeki performans da önemlidir ancak kendi ülkenin en başarılı sporcuları arasında görülüp, Milli kadroya seçilip orada da yüksek performans ile oynamanın getirisi daha farklı diye düşünüyorum. Ayrıca Milli formayı üzerinde taşırken çok özel, farklı duygular ile sahada oluyorsun. Bunun manevi boyutu da bir hayli önemli. Ülkendeki herkes senden başarı bekliyor ve sen Türkiye’deki herkesi temsil etmenin sorumluluğunu taşıyorsun. Milli forma ile arkanda hissettiğin sonsuz destek ve Milli duygular ile sahada mücadele vermek bambaşka bir mutluluk oluyor. “

“Bu sene de özellikle savunma noktasında Milli Takım sana önemli bir ihtiyaç duyuyor. Nasıl bir sorumluluk alacağına inanıyorsun?”
“Ben her zamanki gibi elimden gelen her şeyi yapacağım ve kendi adıma alabileceğim en yüksek sorumluluğu alacağım. Hepimiz maçları kazanabilmek için çok büyük çaba sarf edeceğiz. Olimpiyat mücadelesi vermek çok önemli bir hedef. Bugüne kadar başaramadığımız bir şeydi ve şimdi bu şansa sahipken onu en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Zor bir grupta olduğumuzu da biliyoruz ama Manila’da neyin ne olacağı belli olmaz. Mücadele verilecek olan atmosfer her takım için alışılmışın dışında olacak. Önemli olan tam konsantrasyon ile olabilecek en iyi şekilde hazırlanmak ve elemelerde başarı için çabalamak. “

“Birkaç soru da Amerika’daki hayatınla ilgili sormak isterim. Kulübün New Orleans Pelicans ile geçen sezon play-off mücadelesi verdiğinizi ancak bu sezon bunun gerçekleşemediğini düşünürsek sizin için neler ters gitti diyebiliriz?”
“Geçen sezon play off oynadıktan sonra kulüpte bir takım değişiklikler oldu; başantrenörümüz de değişti. Yeni bir sistem ile sezona başladık ve üst üste de birçok sakatlık yaşadık. İşlerimiz bir türlü rayına oturmadı. Ben hem kendi açımdan hem de takım açısından kötü bir sezon geçtiğini söyleyebilirim. Önümüzdeki sezon umarım herkes sağlıklı bir şekilde gelir ve bir daha böyle bir dönem yaşamayız. Örneğin ligin sonuna doğru 9 – 10 oyuncumuz sakattı, son maça 7 kişi çıkmıştık. Herkes sağlıklı bir şekilde dönerse yeni başantrenörümüzün de sistemine alışmış olarak daha güzel bir sezon geçireceğime inanıyorum. “


  • Ömer Aşık’la yapılan röportajın tamamına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler