Geri1 of 2

Olympiakos, zirve mücadelesi adına önemli maçta Brose Bamberg’i yendi!

Turkish Airlines Euroleague’in 20. haftasında, üçüncü sırada bulunan Olympiakos ile 12. sırada bulununa Andrea Trinchieri’nin öğrencileri Brose Baskets Bamberg, Olympiakos’un sahası Barış ve Dostluk Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. Bamberg, Olympiakos’u modern Euroleague’in başlangıcı sayılan 2000’den beri oynanan beş maçta dört kez mağlup etmişti. Olympiakos cephesi için liderlik, Brose cephesi içinse son sekize kalma adına mutlak önem taşıyan maçta, ev sahibi Olympiakos, büyük bir mücadeleye sahne olan maçta zorlu rakibini 83-77’lik skorla geçerek 14. galibiyetini almış oldu.

Olympiakos ilk beşi: Vangelis Mantzaris- Vassilis Spanoulis- Kostas Papanikolau- Ioannis Papapetrou- Khem Birch

Brose Baskets Bamberg ilk beşi: Nikos Zizic- Fabien Causeur- Luca Staiger- Leon Radosevic- Nicolo Melli

Hakem üçlüsü

  • Miguel Perez Perez (İspanya)
  • Carmelo Paternico (İtalya)
  • David Romano (İsrail)

Çeyrek skorları

  1. çeyrek 24-13
  2. çeyrek 17-13
  3. çeyrek 24-24
  4. çeyrek 18-21

Khem Birch’ün basketiyle maça başlayan Olympiakos, maçın ilk bölümünde oyuna hakim olan taraf oldu. Kostas Papanikolau’nun top çalma ve asistleriyle ilk dört dakikası 11-3 ev sahibinin üstlünlüğüyle geçilen mücadelede, Brose’nin tek basketi Fabien Causeur’den geldi. Maçın sonraki iki dakikasında ise basket bulunamadı. Televizyon molasının ardından skor, karşılıklı basketlerle belirlendi. Özellikle Vassilis Spanouilis’in bu bölümdeki etkili olmayı başaran kırmızı-beyazlılar, yıldızının verdiği skor ve asist katkısıyla farkı çift hanelere çekti ve ilk periyot 24-13 sonuçlandı.

İkinci çeyreğin başında daha düzenli bir görüntü çizen Alman ekibi, Zizis’in üç serbest atışıyla oyuna tekrar ortak olma şansını yakaladı. Spanoulis’in yerine gelen Dominic Waters’ın bulduğu iki sayılık basketle skor, 28-19’a geldi.(07:41) Waters’a Errick Green’in de eşlik etmesiyle Olympiakos cephesinde bir Birleşik Devletler işbirliği kuruldu ve Yunan ekibi farkı tekrar çift hanelere çıkardı. (32-21, 05:16) Çeyreğin ikinci bölümünde, bir taraf oyun olarak ön plana çıkamayınca, soyunma odasına 41-32 Olympiakos üstünlüğüyle gidildi.

İkinci yarı, ilk çeyreğe benzer başladı. Kontrölü maçın yeniden başlamasıyla hemen eline alan Pire cephesi, Spanoulis’in asistleriyle 52-38 öne fırladı.(06:39) Çeyreğin ikinci yarısında da farkı açmaya devam eden Olympiakos, maçı koparacak noktaya getirdi. Ama bu noktadan itibaren oyun disiplinini bir üst düzeye çıkaran Bamberg ekibi, Zizis’in sayılarıyla maçta kaldı ve takımca oynamayı başararak farkı yediye kadar indirdi. Periyot ise Olympiakos’tan Green’in basketiyle 65-56 sonuçlandı.

Maçın son çeyreği ise büyük bir heyecana sahne oldu. Basketsiz geçilen ilk dakikaların ardından, sahada Brose rüzgarı esmeye başladı. Nicolo Melli ve Janis Strelnieks’in hem savunmada, hem hücumdaki katkısıyla farkı beşe çeken(68-63) Alman’lar, birkaç pozisyon sonra Melli’nin üçlüğüyle farkı ikiye indirdi ve bu ligde kolay maçın olmadığını bir kez daha kanıtladı. Olympiakos, aldığı molanın ardından ise toparlanmış görüntüsü çizdi. Bu dakikalarda Lojeski, Birch ve Spanoulis’le üst üste basketler bulan Olympiakos, durumu 81-71’e (01:39) getirdi ve rakibine hançeri sapladı. Maçın son dakikasında Olympiakos cephesinde Daniel Theis’ın sportmenlik dışı faulünden kazanılan sayılara karşılık, Fabien Causeur’ün basketiyle karşılık gelince maç 83-77 en sahini Olympiakos üstünlüğünde sonuçlandı.

Geri1 of 2

Olympiakos, zirve mücadelesi adına önemli maçta Brose Bamberg’i yendi!

Sina Şen

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir