Nikola Kalinić ve Aaron Jackson’dan Avrupa basketboluna sert eleştiriler!

Fenerbahçe’nin Sırp forveti Nikola Kalinić ve CSKA Moskova’nın yıldız guard’ı Aaron Jackson geçtiğimiz gün içerisinde kişisel Twitter hesaplarından bulundukları paylaşımlarla gündeme oturdular.

Avrupa’da profesyonel bir basketbolcu olmanın olumsuz yanlarını sıralayan ve değişim çağrısı yapan Kalinić’e daha sonra Jackson da katıldı. Kalinić’in değindiği ana noktalar şunlardı:

  • “Onların” istediği kadar maç oynuyorsunuz
  • Yazın izniniz yok (son beş yıl içerisinde toplamda belki 20-30 gün izinli olmuşumdur)
  • “Onların” istediği kadar doping testine giriyorsunuz
  • Maç topu haftada iki kez değişiyor (bunun NBA’de olduğunu düşünün)
  • Yapmak istediğinizde hakemleri şikayet edeceğiniz bir merci yok.

Kalinić sözlerine “Ve sonra neden her oyuncu NBA’e veya fırsatını bulduğu anda bir başka yere gitmek istiyor diye merak ediyorsunuz. Mesela; takımımla EuroLeague şampiyonluğunu kutlayamadım çünkü doping testine girmek zorundaydım.” şeklinde devam etti.

 

 

Kalinić’in bu çağrısına Jackson da bir dizi tweet ile, “Avrupa ve EuroLeague yerle bir olmak üzere. Oyuncular önemli görülmüyor. Takımlar artık uyansa iyi olur. Her gün antrenmanda kendini parçala, Avrupa çapında uç, her maç final maçı gibi olsun, sezon Haziran’ın ortasında bitsin! Tamam çocuklar, 17 Ağustos’ta geri gelin. EuroLeague’de hiçbir kural yok fakat konu sahada ne giymeniz gerektiğine gelince birçok kural var. Takımlar Eylül’ün ilk haftası kamp kadrosunu bildirmek zorunda. Transfer dönemi son yerel lig maçına kadar başlamamalı.” diyerek destek verdi.

 

NBA’de olduğu gibi bir oyuncular sendikası kurulmasını isteyen Jackson’a Bogdan Bogdanović, Keith Langford, Bostjan Nachbar, Mike James gibi oyuncular da Twitter üzerinden destek verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler