Nevriye Yılmaz: “Türkiye’de basketbolun temeli iyi öğretilmiyor”

EuroLeague Women ve Türk basketbolunun efsane isimlerinden Nevriye Yılmaz ile Final Four 2021 öncesi konuşma fırsatı buldum. Basketbolun geçirdiği değişimi, Final Four’un önemini, Nevriye Yılmaz’ın oynadığı dönemi ve tamamlamak üzere olduğumuz EuroLeague Women sezonunu konuştuğumuz röportaj ile sizleri baş başa bırakıyorum.


-Kadın basketboluna dünya çapında çok uzun süre hizmet ettiniz ve Final Four aşamasında defalarca yer aldınız. Bize Final Four oynamanın önemini, orada olmanın size nasıl hissettirdiğini kısaca anlatabilir misiniz?

“Final Four oynamanın kulüpler bazında kupaya giden yolun içerisinde olmak ve Avrupa’da en iyi dört kulüp arasına girmek anlamına geldiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle şampiyonluğa yaklaşılan bu organizasyonda bulunmak heyecan verici ve çok değerli. Orada yer almak her profesyonel sporcunun kariyeri için çok büyük önem arz ediyor, değerli hissettiriyor.”

Nevriye Yılmaz
fiba.basketball

-Final Four’u bir EuroLeague sezonunun geri kalanından ayıran unsurlar sizce neler? Sezonu mükemmel geçirip Final Four oynayan ancak çok az şampiyonluk kazanan ya da hiç kazanamayan çok takım var. Bir adım öteye geçmenin parkedeki sırrı sizce nedir?

“Normal sezon içerisindeki mağlubiyetlerin telafisi olabiliyor. Ancak Final Four’da yer alıyorsanız kazanmaktan başka bir şansınız yok. Sonuca en yaklaşılan noktada hatanın telafisi olmuyor. Bu nedenle maçların her anının önemi normal sezona göre daha da artıyor.”

“Bir adım öteye geçmenin parkedeki sırrı öncelikle sporcu ve antrenörün kalitesi. Maç içerisinde her topun değerini bilmek ve oyun planına bağlı kalmak hem sporcu hem de antrenörler açısından belirleyici unsur. Aynı zamanda takım içerisindeki kurgu ve sporcuların rollerini belirlemesi de çok önemli. Tüm bunların yanı sıra ekibin tamamının tek yumruk olması da belirleyici rol oynayabiliyor.”

Geri1 of 5

“Final Four’da yer almak değerli hissettiriyor”

1 Yorum

  1. Turkiyedeki basketbol ortami inanilmaz baskici oldugundan olmasin? Ayrica igrenc erkek antrenorler getiriyosunuz genc kizlarin basina

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler