NCAA, Ömer Faruk Yurtseven’in oynamasına dokuz maçlık bir cezanın ardından onay verdi

North Carolina State Üniversitesi’nde önümüzdeki sezondan itibaren basketbol bursuyla okuyacak olan Ömer Faruk Yurtseven’in NCAA’deki akıbeti belli oldu.

Profesyonel oyuncuların bünyesinde barınmasına sıkı sıkıya tutunduğu “öğrenci-atlet” politikası gereği karşı çıkan NCAA, Ömer Faruk’un 2013-16 arası formasını giydiği Fenerbahçe ile arasında belirlenen sınırların üstünde bir finansal ilişkiye girip girmediğine dair kapsamlı bir araştırma yaptı.

1998 doğumlu pivot, gün içinde yapılan resmi açıklamaya göre NCAA’den oynayabilir belgesi alabildi ancak aldığı resmi ceza gereği “basketbol sezonunun %30’unda” oynayamayacak. Bu, 2.13 boyundaki Ömer Faruk’un North Carolina State’in 2016-17 sezonundaki ilk dokuz maçına çıkamayacağı anlamına geliyor.

Türkiye basketbolunun geleceğindeki en değerli parçalardan biri olarak görülen Ömer Faruk, takımının 3 Aralık 2016’da Boston Üniversitesi’ne karşı oynayacağı iç saha karşılaşmasında kariyerindeki ilk NCAA maçına çıkacak.

 

Öte yandan, 2010 yılında benzer bir durumla karşılaşan ancak NCAA yönetiminden oynayabilir belgesi alamayarak John Calipari’nin Kentucky takımında oynama şansını kaçıran Enes Kanter ile Ömer Faruk’un durumlarındaki en belirgin farkın, Fenerbahçe’nin bu iki durumdaki tavrı olduğu, spesifik olarak ifade etmek gerekirse, Fenerbahçe’nin Ömer Faruk’un durumunda oyuncuya yardımcı olacak bir tutum takındığı belirtildi.

1 Yorum

  1. Enes Kanter olayında yaşananları görerek gerekli tedbirleri alan Ömer Faruk’a kulübünün yapabileceği tek şey zaten yardım ediyor görüntüsü vermek olacaktır….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler