NBA’de yılın çaylağı ödülünü bu sene kimse hak etmiyor mu? | #çeviri

Yazı: Rodger Sherman, The Ringer

Çeviri: Berkay Börk, TrendBasket


Joel Embiid’in sakatlanıp sezonu kapatmasıyla Yılın Çaylağı ödülünü  kimin alacağı tam bir tartışma konusuna dönmüş durumda. Bu sene herhangi bir oyuncu bu ödülü hak ediyor mu acaba?

Teknik olarak NBA, yılın çaylağı ödülünü vermek zorunda değil. Sanırım, kupaları hazırlayan kişiye haber verip, bu ödül için kupa yapmasına gerek kalmadığını söyleyecek zaman hala var. NBA’in logosunu bir cama sıkıştırmanın ne kadar zor olduğunu düşünürsek tıpkı bu Scooby-Doo mağara adamı gibi, bu senenin ödülünü iptal etmek, NBA’e muhtemelen yüzlerce, hatta binlerce dolar kazanç sağlamış olacak.

Sağlıklı bir Joel Embiid, bariz biçimde bu ödülün bir numaralı adayıydı. En az beş maçta oynamış çaylaklar arasında, maç başına atılan sayı ortalamalarnda, maç başına toplanan ribaund ortalamalarında, maç başına yapılan blok ortalamalarında ve PER istatisiğinde Embiid birinci sırada yer alıyor. 36 dakika istatistiklerinde muazzam ortalamaları var. En az beş maç oynamış oyuncular arasında, 36 dakika istatistiklerinde en çok sayı ortalaması olan dördüncü oyuncu konumunda, bu alanda yalnızca Westbrook, Isaiah Thomas ve DeMarcus Cousins ondan önde. Maç başına ortalamaları 36 dakikaya vurulduğunda, Embiid’in blok ortalaması NBA’de birinci sırada. Uzun zamandır sakatlıktan oynayamamasına rağmen hala tüm çaylaklar arasında ikinci sırada yer alıyor. Sakatlık öncesi de sadece 31 maçta forma giydiğini ve dakika limtleriyle bu 31 maçı oynadığını eklemeliyiz.

Aslında onu birkaç gün sahalardan uzak bırakması beklenen menisküs yırtığından dolayı Embiid sezonu Ocak ayında kapattı. (Bu tür durumların Sixers’ta olması anormal değil, özellikle Embiid’in başına gelmesi hiç değil)

Bugüne kadar, hiçbir Yılın Çaylağı ilk sezonunda 50 maçtan az oynamadı. Fakat az sayıda sezon, kaliteli çaylak performansından yoksun geçti. Embiid maç başına 20,2 sayı ortalaması yakaladı, başka hiçbir çaylak 13 sayıdan fazla ortalama tutturamadı.

NBA Draft 2016’nın kötü olduğunu söylemek için henüz erken olsa da geçen seneki ilk tur ürünlerinin kalitesiyle kıyaslanınca ilk izlenimler pek iyi olmadı. Geçen sezon, çaylaklar arasındaki en iyi kazanma oranına sahip olan ilk 10 çaylaktan yedisi, o seneki draftta ilk 12 sıra içinde seçilmişti. 2014’te en iyi kazanma oranına sahip altı isimden hepsi de ilk tur seçimiydi. 2013’te bu alanda ilk ondaki sekiz isim ilk tur seçimiydi. Bu sene ise bu  kategoride ilk sekiz isimden hiçbiri, son draftta ilk tur seçimi değildi. Böylece şu ortaya çıkmış oluyor, az sayıda iyi performans gösteren az sayıda çaylak, Yılın Çaylağı’ndan beklenmeyen işleri yapıyor.

Embiid’in sezonu kapatmasıyla acaba kim bu kupayı kazanacak? Seçeneklere bakalım!

Geri1 of 8

Giriş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler