NBA’de sezonun en başarısızları, deyim yerindeyse bidonları… | #çeviri

Yazı: Kyle Wagner, FiveThirtyEight

Çeviri: Ahmet Turhal, TrendBasket


En çok smaç kaçıran? En kötü savunmacı? 2016-2017 sezonunun en garip başarılarına bakalım.

JONATHAN BACHMAN / GETTY IMAGES
JONATHAN BACHMAN/GETTY IMAGES

Bu gece New York’s Pier 36’da NBA, sezonun en iyi ve harikulade oyuncularının ödüllendirileceği gecenin ilkine ev sahipliği yapacak. Biz ise burada tam tersini yapacağız.

Andrew Wiggins, Minnesota Timbervolwes

Draft günü takası sağ olsun, Tom Thibodeau savunmacısı Jimmy Butler’a kavuştu. Hem de tam zamanında. Butler ligin en felaket savunmacısının ekibine katılıyor: Andrew Wiggins.

Savunulan şutlar ve bu şutların akıbetine bakmak için NBA’in oyuncu takip verilerini kullanarak kimin pozitif, kimin negatif ve kimin en çok etki yaptığını görebiliriz.

fivethirtyeight.com
fivethirtyeight.com

Pozisyon bazında bakarsak Wiggins kadar kötü çok az sayıda savunmacı var. Wiggins’in savunduğu bir şutta, rakiplerinin verimli şut yüzdesi (effective FG percentage) %56.1, savunmacı yokken ise %56.4. Yani, Andrew Wiggins’in üzerinden şut atmak neredeyse boş şut atmak demek.

Wiggins’in zaafları saymakla bitmez ancak asıl sorun çaba göstermemesi. Savunmada neredeyse hiç zıplamıyor, rakibini kapatabilmek için iyi koşmuyor ve topu izlerken kaybolup, gidiyor.

Fakat Wiggins’in savunmasının en yıkıcı tarafı takımın buna ne kadar maruz kaldığı. Draymond Green ve en formda zamanındaki Tony Allen gibi savunmacılar her zaman sahanın her yerinde, her şuta el gösterirken Wiggins ise tüm berbatlığıyla bunu yapıyor. Üzerinden en çok şut atılan 10. oyuncu ki bu da savunması ortalamanın altında bir oyuncu için açık ara en yüksek konum. Çoğu takım kötü savunmacılarını saklamak için elinden geleni yapıyor ama rakipler diğer hiçbir savunmacıyı aramadıkları kadar Wiggins’i arıyorlar.

Geri1 of 7

En kötü savunmacı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler