NBA ile NBPA, yeni Toplu İş Sözleşmesi için anlaşmaya vardı!

Uzun bir süredir müzakere süreci devam eden Toplu İş Sözleşmesi (CBA) için NBA ve Oyuncular Birliği Sendikası (NBPA), el sıkıştı. 

Daha öncesinde tarafların talebi üstüne iki kere anlaşma süreci uzatılan Toplu İş Sözleşmesi için NBA ile Oyuncular Birliği Sendikası, bu sefer mutabakata varmayı başardı. ESPN’in yaptığı habere göre iki taraf, yedi yıllık bir sözleşmeye imzalarını attı.

İçerikte aktarıldığı kadarıyla anlaşmanın geçerliliği, 2023-24 sezonundan itibaren başlayacak. Önümüzdeki günlerde lig yöneticileri ve oyuncuların onaylamasıyla yürürlüğe girecek olan bu sözleşmede, altıncı yıldan itibaren iki tarafın da fesih hakkı mevcut olacak.

Bu sözleşmeye birlikte uzun bir süredir bahsi geçen sezon içi turnuvası da hayatımıza girecek. Adrian Wojnarowski’nin belirttiğine göre bu turnuvanın da gelecek sezondan itibaren başlaması, sekiz takımın katılımıyla kasım ayında düzenlenmesi ve final maçının tarafsız bir şehir olan Las Vegas’ta oynanması bekleniyor.

Öte yandan Shams Charania’nın aktardığına göre bu sezon içi turnuvasını kazanan takımın her oyuncusu 500 bin dolar para ödülü kazanacak.

Beklenen başka bir değişiklik de ‘minimum sayıda maça çıkma zorunluluğu’ olacak. Yakın zamanda çıkan haberlerde dillendirildiği gibi NBA, yıldız isimlerin sezon içerisinde çok fazla maçı dinlenerek geçirmesinin önüne geçmek için artık sezon sonu ödülleri için minimum sayıda maça çıkmayı şart koşacak. Bu sınır ise 65 maç şu anki öngörülere göre olacak.

Öte yandan bir diğer radikal karar da oyuncuların marijuana kullanımıyla ilgili alındı. Yeni sözleşmeye göre NBA’de bundan sonra oyuncuların marijuana kullanımı yasak olmayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler