Müthiş Belgrad atmosferinden galip çıkan Zenit St. Petersburg! #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague’in 18. haftada Kızılyıldız evinde Zenit St. Petersburg’u konuk etti.

Kızılyıldız ilk beş: Nate Wolters, Luka Mitrovic, Nikola Kalinic, Austin Hollins, Ognjen Kuzmic

Zenit St. Petersburg ilk beşi: Jordan Loyd, Andrey Zubkov, Mateusz Ponitka, Conner Frankamp, Jordan Mickey

Aleksandar Nikolic Salonu’nu dolduran ve EuroLeague marşını bile bastıran seviyede takımına destek veren Kızılyıldız taraftarının büyük desteği ile maça başlayan ev sahibi ekip karşılaşmaya bulduğu basket fauller ile başlarken, EuroLeague arenasında çıktığı son dört maçın hepsini kazanan konuk ekip Zenit hücumda tutuk başladı. Özellikle ilk çeyreğin ortasına doğru seyircisinin desteğiyle rakibi iyice etkisine alan Kızılyıldız rakibini top kayıplarına zorlayarak skoru 13-7’ye getirdi. Karşılıklı bulunan üçlükler sonra Hollins’in etkileyici smaçı sonrası sekiz sayılık farkı koruyan Kızılyıldız, molaya 18-10 önde girdi. Moladan iki takımda uzun süre sayı bulamadıktan sonra, önce Ponitka’nın turnikesi sonrasında ise Billy Baron’ın üç sayılık isabeti farkı üçe indirdi ve rüzgarın konuk ekibe geçmesini istemeyen koç Radonjic molayı aldı. Çeyreğin sonunda hücumda temposunu kaybeden Kızılyıldız, Zenit’in hücumlarını da savunamayınca konuk ekip 14-2’lik seri yakaladı ve son bir dakikaya 20-24 önde girdi. Temposunu devam ettiren konuk ekip ilk çeyreği sekiz sayılık fark ile 21-29 önde bitirdi.

İkinci çeyrekte tempo kaldığı yerden devam etti. Bulduğu iki üçlükle farkı biraz da olsa indiren Kızılyıldız’a, aynı şekilde cevap veren konuk ekip Zenit farkı korudu ilk iki dakika. Kızılyıldız taraftarının da baskını iyice arttırdığı ikinci çeyreğin ortasında farkı bire kadar ev sahibi ekip, sonrasında öne geçme yakaladığı fırsatları çeyreğin son iki dakikasına kadar bir türlü değerlendiremedi. Son iki dakika kala ise sahneye Austin Hollins çıktı. İlk iki çeyrek boyunca Zenit’in başına bela olmaya devam eden Hollins, bulduğu üçlükle takımını 40-38 öne geçti. Zenit eski oyuncusu Hollins’e çare bulamazken, ev sahibi ekipte aynı dertten müzdarip idi. Eski Kızılyıldız oyuncusu Billy Baron, adeta ne kaybettiğinize bakın dercesine oynarak ilk yarıda dörtte üç üçlük ile 14 sayı buldu. Üst üste bulduğu iki üç sayı isabeti ile takımını önce öne geçiren sonrasında ise farkı attıran Billy Baron’ın damga vurduğu ikinci çeyreği, Zenit St. Petersburg ev sahibi karşısında 42-44 önde bitirdi.

Üçüncü çeyrek ev sahibi ekipten Kuzmic’in Alex Poythress’a koyduğu müthiş blok ile başladık.Belgrad hava sahası küçük bir blok düellosuna ev sahipliği yaparken, savunmada sertliği iyice arttıran Kızılyıldız bunun meyvesini hucümda bulduğu sayılarla aldı ve 8-2’lik seri ile çeyreğin ortasında skoru 50-46’ya getirdi. Çeyreğin dörtte üçlük bölümü geçilirken sadece iki sayı bulabilen Zenit’in yardımına yine Billy Baron yetişti ve skoru 54-49’a getirdi. Ev sahibi ekibin sayı yükünü çeken bir diğer isim Nate Wolters’ın bulduğu sayı ile skoru 57-50‘ye getiren Kızılyıldız, son çeyreğe bu skorla önde giriyor.

Belgrad’da müthiş bir atmosfer önünde oynanan karşılaşmanın son çeyreğinde, iki ekipte sert savunmalarına rağmen buldukları zor şutları değerlendirdi ve çeyrek ortasına geldiğimizde skor 63-58 ev sahibine lehineydi. Zenit’in oyununa tek başına yön veren Billy Baron, hücumda bulduğu sayılara yaptığı asistleride ekleyerek takımını oyunda tutmayı başardı. Sazı eline alan Billy Baron yarattığı iki poziyonla takımını maça ortak etti ve skoru son üç dakikaya girilirken 65-65’e eşitledi. Son bir dakikaya girdiğimiz sırada ise Alex Poythress sebep olduğu sportmenlik dışı faul, Kızılyıldız’ın skoru 69-67’ye getirdi. Son anların nefes kestiği karşılaşmada 69-69 skorla uzatmalara gidiyoruz.

Uzatmalarda da maçın geneline yayılan nefes kesen tempo hiç bir şey kaybetmeden devam etti. İlk sayıları konuk ekip Zenit bulurken, cevap üç sayılık isabetle Nikola Kalinic’den geldi. Mücadelenin hat safhada olduğu karşılaşmada Nikola Kalinic, önce serbest atışları değerlendiremedi sonrasında ise faul yaparak rakibin 72-75 öncesine sebep oldu. Sırp oyuncu kendini ise hızlı hücumda smaçla bitirerek affetirdi. Son çeyrekte gerekli fırsatları değerlendiren Zenit St. Petersburg, 76-80‘lik skor ile Belgrad cehenneminden çıkmayı başardı.

Çeyrek Sonuçları:

  1. Çeyrek: 21-29
  2. Çeyrek: 21-15
  3. Çeyrek: 15-6
  4. Çeyrek: 12-19

1. Uzatma: 7-11

Karşılaşmanın detayları için tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler