Muhteşem İspanya, Fransa’yı devirerek Avrupa şampiyonu! | #EuroBasketWomen2017

2017 FIBA Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nın finalinde İspanya ile Fransa Prag Arena’da karşı karşıya geldi. Takım halinde oldukça başarılı bir basketbol ortaya koyan ve ilk çeyreğin ilk bölümü hariç Fransa’nın oyuna etki etmesine izin vermeyen İspanya, karşılaşmadan 71-55 galip ayrılarak 2017 FIBA Avrupa Kadınlar Şampiyonası’nda şampiyonluğa ulaştı.

Karşılaşmaya Fransa, bire bir eşleşmelerdeki fiziksel üstünlüğü üzerinden aksiyon gerçekleştirme düşüncesiyle başlarken İspanya cephesi ise topu dolaştırıp, rakibine oranla daha fazla pas sayısıyla hücum etme niyetindeydi. Her iki ekibin de savunma organizasyonlarını sağlıklı bir biçimde parkeye yansıtamadığı ilk aralığın ardından Koç Lucas Mondelo’nun ekibi Alba Torrens’in liderliğinde oyunun kontrolünü ele geçirdi. Skordaki üstünlüğün sık sık el değiştirdiği ilk çeyrekte görece daha düzenli hücum eden İspanya ilk çeyreği 21-18 önde kapattı.

İkinci çeyreğin ilk dakikasından itibaren savunmadaki agresifliği yukarı çeken ve özellikle boyalı bölgede kusursuza yakın bir savunma yapan İspanya, Fransızlar’ın ters eşleşmeler ile birlikte fiziksel yetilerini avantaja çevirmelerine izin vermedi. Farkın bir ara çift hanelere çıktığı bu on dakikalık bölümde Fransa cephesinde ise kötü bir ilk çeyrek oynayan Celine Dumerc hücumda sorumluluk alıp, takımının aksiyon içerisinde kalmasını sağladı. Alba Torrens, Sancho Lyttle ve Marta Xargay ile ilk yarının büyük bölümünde istediği basketbolu parkeye yansıtan İspanya, bençten gelen Anna Cruz’un da önemli katkısıyla soyunma odasına 39-30 önde gitti.

Üçüncü çeyrekte ise İspanya’nın mutlak hakimiyeti söz konusuydu. Savunmadaki organizasyon ve agresiflik seviyesini ilk yarıdaki performansının da üstüne çeken ve hücumda da en doğru pozisyonu bulana değin sabırla pas akışını sürdürmeye devam eden Koç Lucas Mondelo’nun öğrencileri bu on dakikalık bölümün bitimine iki dakika on bir saniye kala skoru 53-35’e getirdi. Fransa’ya bu on dakikalık bölümde sadece 10 sayı izni veren ve hücumu da son aralıkta Alba Torrens ile sürdürülebilir kılmaya çalışan İspanya, Avrupa şampiyonunun belli olacağı final çeyreğine 56-40 önde gitti.

fiba.com/eurobasketwomen/2017
fiba.com/eurobasketwomen/2017

Final çeyreğinde her iki ekip de maçın genelindeki hücum aksiyon çizgilerini korurken İspanya, Fransa’nın artan savunma baskısı karşısında Alba Torrens’e başvurdu. Yıldız oyuncunun hücumda sorumluluk alması ile aradaki sayı farkının kapanmasına izin vermeyen İspanya, müsabakanın geri kalan bölümünde de hata yapmadı ve müthiş bir konsantrasyonla oynadığı karşılaşmadan 71-55 galip ayrılarak 2017 FIBA Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nda şampiyonluğa ulaştı.


2017 FIBA Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası – Resmi istatistik servisi | İspanya-Fransa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler