Mini mini birler, çalışkan ikiler

Henüz ligin başında olmamıza rağmen kadrosunda Mini mini birler, Çalışkan ikileri bulunduran Minesota Timberwolves hakkında atıp tutmak için daha fazla bekleyemedim. Bir de takım gençlik ateşiyle yanınca.

Geçen sezon kadrosuna öyle veya böyle 25 oyuncu girerken bu oyuncuların bazılarından katkı alıp bazılarını çöpe atan ve sezonu 16 galibiyet 66 mağlubiyet ile NBA sonuncusu olarak tamamlayan Minesota Timberwolves daha bu sezon ilk 6 maçın 4 tanesini kazanmayı başardı.

Bu cümleyi okuduktan sonra içinizde bir heyecan oluşuyorsa; Tebrikler! Siz sevilesi bir NBA takipçisiniz. Şu an okuduğunuz takımın ilk 5’inde başlayan oyuncu Karl Anthony Towns sanıyorum ki birçoğunuzdan daha küçük hatta bazılarınızın çocuğu yaşında bile olabilir. Zaten şu an burada bu yazıyı yazma sebebim henüz 20 yaşına dahi girmemiş Towns ve 20 yaşına daha yeni girmiş Andrew Wiggins gibi oyuncular.

NBA’de her zaman yaşanan bir evlat edinme olayına kendinizi kaptırmak istiyorsanız buna üstte adı geçen oyuncular ile başlayabilirsiniz. Hazır zaten adamlar çocuğunuz yaşındaysa direk bu işe girin derim.

  • Ortama şöyle girelim; Karl Antony Towns son 30 yılda Shaq ve David Robinson’dan sonra ilk 5 maçında 75 sayı+ 40 ribaund+ 15+ blok yapan ilk oyuncu oldu.
  • Andrew Wiggins, 2009’dan sonra art arda oynadığı 2 maçta da 30+ sayı atan en genç oyuncu oldu.
  • NBA’de 6 maç geride kalırken 20 yaşında veya daha genç oyuncular arasında ortalama en fazla sayı atan 4 isimden 2’si Minesota’da: Andrew Wiggins 8, Karl Anthony Towns 15.5 sayı.

İstatistikleri birçok madde yazarak arttırabiliriz. Ama bu 3 madde bizim nasıl bir durum ile karşı karşıya olduğumuz açıklıyor.

Bu yazının akışı Minesota’nın gençleri üzerinden ilerleyecek ancak madalyonun bir de diğer yüzü var.

Zamanında Timberwolves’a büyük emekler vermiş ve tek başına takımı Playoff’lara kadar taşımış bir insan azmanı Kevin Garnett’i yıllar sonra takıma getiren ve onu bu sezon Karl Antony Towns’un akıl hocası yapan Minesota’nın tatlılığını kolay kolay bir yerde bulamazsınız. Garnett aynı şekilde takımda bulunan Andrew Wiggins, Zach LaVine, Tyus Jones gibi genç oyunculara da abilik yapabilir. Yazının başlarında dediğim gibi belki Karl Anthony Towns yaşında oğlunuz vardır cümlesinin yaşanmışı var burada. Mayıs ayında 40. Yaşına girecek olan Garnett hala 20 yaşındaki takım arkadaşları ile maçlara çıkıyor. Bu olayın Garnett’e bir getirisi yok ama Minesota’ya getirisi çok fazla.

Bir işi yapmak için ilk önce yapılmışa bakarız ya; bu da öyle bir olay. ‘’ Al abi yapılmışı var burada buna bakarak yaparsan hata yapma şansın da azalır. Hem fazla hata yapmadığın için yıpranmazsın da dolasıyla daha sağlam bir iş çıkartmış olursun. ‘’ İşte bu olayın Minesota’ya hatta NBA’e getirisi tam olarak bu.

Ancak her takımda sorunlar olduğu gibi burada da sorunlar yaşandı, yaşanıyor. Minesota, NBA’de son yılların en üzücü olaylarından birini yaşayıp sezon başında koçları Flip Saunders’ı kansere teslim ettiler. 60 yaşında hayata gözlerini yuman başarılı koç geride önemli bir eser bıraktı. Öyle ki Minesota Timberwolves bu sezon için Flip yazılı bir logo kullanmaya karar verdi. Takımı bu kadar acı bir olaydan sonra kaldırıp ayağa dikmek kolay bir olay olmasa gerek. Böyle durumlarda kanımca akıllı takımların yapacağı en önemli hamle asistan koçu takımın başına geçirmek olur ki Minesota’da öyle yapıp Sam Mitchell’ı takımın başına geçirdi. Bu kadar genç bir takımın ilk 5’inde 35 ve 39 yaşında 2 oyuncu yer alıyor. Takıma Garnett kadar zihinsel anlamda etki etme ihtimali zayıf olsa bile 35 yaşındaki Tayshaun Price takımın bir diğer abisi. Zaten bu 2 yaşlı adam çok fazla süreler almamakla birlikte yedekten gelen çocukların süreleri bazen daha fazla oluyor.

Başlığa ismini veren Mini mini birler, çalışkan ikiler, tembel üçler tekerlemesinin tembel kısmına geçiyoruz şimdi de.

Rubioooooooo!

Zeki ama çalışmıyor. Çünkü tembel. Aslında bu tekerlemeyi Minesota’nın intro’su yapmak lazım da biraz da olsa resmiyeti korumak lazım. Rubio, Avrupa Basketbol’un gördüğü en altın çocuklar biri. Küçük yaşlarda kariyerinde önemli kupalar ve maçlar görmüş ve bu maçlarda oynamış birisi. Bu olayı NBA’de yapıyorsunuz da Avrupa’da yapınca daha bir özel çocuk muamelesi görüyorsunuz ki Rubio’da bunlardan birisi. NBA’e geldiği 2011 yılında şutu yetersiz deniliyordu. En son dün gece oynanan Atlanta maçında da şutu yetersiz deniliyor. Bir insan tembelse yapacak çok fazla bir olay kalmıyor. Bir de her sene haber çıkıyor; Rubio şutuna çalışıyor.  Acaba Rubio yanlış derse mi giriyor? diye düşünmeden edemiyorsun.  Zeki ama çalışmıyor.

Eski sevgili

Fenerbahçe taraftarının sevgilisi veya eski sevgilisi de diyebiliriz Nemanja Bjelica için. O da bu kervana katılmış durumda ancak ona biraz daha merhametli davranıp ‘ misafirdir beşler ‘ diyelim. Çünkü Nemanja her zaman dediği gibi çocukluk hayali olan bir yere geldi ve o bu hayalini gerçekleştirirken başarılı da olmak istiyor o yüzden desteğe ihtiyacı var. Eski sevgili şu ana kadar da 8.2 sayı, 7.5 ribaund ortalamaları ile çok tatlı bir oyun ortaya koyuyor.

Tekerlemeyi bitiriyoruz.

Tekerlemenin 9’a kadar gidiyor olması lazım ancak biz onu buralarda bitirelim. Minesota Timberwolves sezona 6 maçta 4 galibiyet, 2 mağlubiyet ile başlayıp ileriye dair parlak ışıklar gösterse bile daha önlerinde uzun yollar var. Takımın beyni diyebileceğim 3 oyuncunuz biri Rubio biri Çaylak Towns birisi de NBA’de 2. Senesini geçiren ve parkelere yavaştan alışan Andrew Wiggins. Kim bilir belki sezonun en büyük hikayelerinden birini yazıp Playoff’a kadar kalırlar ancak daha yüksek bir ihtimal olan sezonu 30 galibiyet ile tamamlama ihtimali onlar için iyi sayılabilecek bir oran. Unutmayalım bu çocuklar daha; Mini mini birler ve çalışkan ikiler’den ibaret.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler