Michael Porter Jr. sakatlandı; peki draft sıralamasına etkisi ne olacak?

Michael Porter Jr. Amerika’da liseler arasında en iyi oyuncu olarak gösteriliyordu. Genç yeteneğe tüm üniversiteler teklif etmişti, ancak Michael Duke, Kentucky, Kansas gibi ekiplerin tekliflerini reddederek babasının koçluk yaptığı Missouri’yi seçmişti.

2018 NBA Draft tahminlerinin çoğunda ilk sırada yer alan Michael Porter Jr’ın, belinden olacağı ameliyattan dolayı sezonu kapatması bekleniyor. Peki bu sakatlık onun draft popülaritesine ne derece etki edecek? ESPN yazarı Jonathan Givony konuyla ilgili detaylı bir analiz yaptı.

Öncelikle oyuncunun dört ay içinde tamamıyla geri dönüşünü yapması bekleniyor. Bu, draft ayından yaklaşık iki ila üç ay öncesine tekabül ediyor. Yani, NBA Draft gününden önce gerçekleşen NBA Combine’da oyuncu sağlıklı olarak yer alabilecek. Ayrıca Michael’in bir başka şansı ise kendisini kanıtlamış bir oyuncu olması. Çoğu NCAA oyuncusu kendisini NBA takımlarına kanıtlayarak draft edilmeye çalışır. Ancak Michael Porter Jr., Amerika U-18 Milli Takımı’nda altın madalya kazanmış, McDonalds All-American ve Nike Hoop Summit organizasyonlarında yer almış ve Houston’da gerçekleşen Adidas kampına katılmış birisi olarak defalarca NBA takımlarının analistlerinin önünde basketbol oynadı.

Nike EYBL, Amerika’nın en prestijli AAU turnuvası olarak gösterilir, 38 maça çıkan Porter, 21 sayı ve 9 ribaund ortalaması tutturmuştu. Ek olarak, Michael Porter Jr., Missouri ile bu sezon Kansas’a karşı hazırlık maçı oynadı ve NBA takımları onu izledi. Burada alınacak kararda NBA doktorlarının büyük bir payı bulunuyor. Eğer Michael sakatlıktan dönünce NBA doktorları onun yeniden sakatlanma ihtimali ya da vücudunun kırılganlığıyla ilgili sorun olmadığını belirtirse, genç oyuncunun yine ilk beşten draft edilmesi bekleniyor. Çünkü oyunu Durant’e benzeyen bu oyuncuyu NBA takımları kaçırmak istemeyecektir.

Kaynak: ABC News

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler