Mert Akay ile enine boyuna tüm basketbol ve sosyal yaşantısını konuştuk! | TB ÖZEL

Röportaj: Utkuhan Genç, TrendBasket


NBA All-Star hafta sonunda düzenlenen Basketball Without Borders kampına katılan Darüşşafaka Basket’in genç oyuncusu Mert Akay, Utkuhan Genç’in sorularını yanıtladı.

Darüşşafaka Basket (@dackabasket)
Darüşşafaka Basket (@dackabasket)

Öncelikle seni tanıyarak başlayalım Mert…

Merhabalar, Ben Mert Akay, 17 yaşındayım ve Alman Lisesi’nde okuyorum. Aynı zamanda Darüşşafaka’da ve milli takımda basketbol oynamaktayım.

Kaç senedir basketbol oynuyorsun?

Yaklaşık 11 senedir basketbol oynuyorum.

Peki pozisyon olarak hep oyun kurucu muydun yoksa oynamak istediğin başka bir pozisyon var mıydı?

Aslında minik takımlarda daha çok iki numara gibi oynuyordum, arada bir numara da oynadığım oluyordu ama daha çok iki numarada görev alıyordum. Sonra küçük senemde bir sene Dizdar kulubüne geçtim, bir senelik bir tecrübe idi o benim için. O sıralarda benim oyun kurucu özelliklerim gelişmeye başladı diyebilirim. O zamandan beri de hep oyun kurucu olarak oynuyorum.

Peki basketbolun en sevdiğin açısı nedir? Top sürmek mi, şut atmak yoksa asist yapmak mı gibi?

Ben oyun kurucu olduğum için benim görevim takım arkadaşlarımı oyunun içine sokmak. Kendimden çok onları düşünüyorum saha içerisinde. Zaten en iyi yaptığım iş ve en çok keyif aldığım iş de o zaten. Onları kötü oynarlarken ya da moralleri kötüyken oyunun içerisine sokmanın basketbol hakkında en çok zevk aldığım şey olduğunu söyleyebilirim.

Zaten oyun görüşünde bunu kanıtlar nitelikle… Cidden, çok iyi bir oyun görüşün olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda ESPN’den Mike Schmitz ile de konuşma şansım oldu senin maçın sırasında… O da aynı şekilde bunu belirtti. Bunun doğuştan gelen bir yetenek olduğunu mu düşünüyorsun yoksa çalışarak geliştirdiğin bir özelliğin mi?

Yok aslında bunun üstünde çok çalıştığımı söyleyemem ama ben kendimi bildim bileli saha görüşüm genel olarak iyiydi hatta şuttan önce pasa bakarım genelde. Bunu bazen abarttığım oluyor, kızıyorum kendime. Bu benim kötü yanlarımdan biri aslında ama bunun üzerine çalışıyorum, karar verme konusunda gelişmek için.

Geri1 of 5

“En keyif aldığım şey rkadaşlarımı oyuna dahil etmek”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Joel Embiid ve Ben Simmons’ın #coronavirus testleri negatif

Geçtiğimiz gün düzenlenen NBA All-Star'da coronavirus şüphesi nedeniyle yer alamayan Joel Embiid ve Ben Simmons'ın testleri negatif çıktı. ESPN'de yer alan habere göre geride bıraktığımız...

NBA, maçlar ve daha fazlası | Günün haberleri (07.03.21)

#KadınaŞiddeteHayır Türkiye’de son 65 günde 67 kadın öldürüldü. 65 günde 67 kadın öldürüldü. 65 günde 67 kadın öldürüldü. 65 günde 67 kadın öldürüldü. Kadın cinayetleri çürümeye yüz tutmuş, yitirilmiş...

Bu yıl kariyerinde ilk kez All-Star seçilen oyuncular #NBA | GALERİ

Bu yıl kariyerinde ilk kez All-Star seçilen oyuncular #NBA | GALERİ Yılda bir kez yaşanan NBA All-Star heyecanı bu gece gözlerimizin pasını silmesinin yanı sıra...