Mehmet Okur: “Alperen’in #NBA’e gitme zamanı geldi”

A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın teknik kadrosunda yer alan Mehmet Okur, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türk basketbolunun önemli isimlerinden biri olan Mehmet Okur, milli takımdaki yeni görevi, Alperen Şengün’ün potansiyeli ve Anadolu Efes’in EuroLeague şampiyonluğu hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Avrupa Şampiyonası Elemeleri sırasında koç ve ekibinden bir şeyler öğrenmek istiyordum. Zaten hedefim uzun seneler antrenörlük yapmak. Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde başkanım Hidayet Türkoğlu ve Orhun ağabey beni davet etti. Burada olmak benim de hoşuma gitti.

Daha önce kadın takımımız katılmıştı, şimdi sıra bizde. İlk defa takım olarak çalışabildik. Herkesin ne kadar motive ve hazır olduğunu gördük. İnşallah bir ilke imza atacağız ve Türkiye’yi gururlandıracağız.

Biz ağabeylerimizi, örnek aldığımız insanları takip ederek, yeri geldiğinde onlarla oynayarak ve onların destekleriyle bir yere geldik. Ekstra motivasyona illaki ihtiyaç duyuyorsunuz. Bunları yaşadığım için ben de hem bu tecrübelerimi hem yaşadıklarımı paylaşmak adına böyle bir çatı altında olmak istedim. Genç oyuncularla olmak gerçekten güzel duygular. Onların içindeki ışığı, heyecanı ve sevinci görebiliyorsunuz. Oyunculara hem saha içinde hem saha dışında yardımcı olmaya çalışıyorum. Altın jenerasyonumuz var, çok da iyi çocuklar ve iyi çalışıyorlar. İnşallah ileride onları da birer NBA oyuncusu yapacağız.”

Yaşadıklarım, kariyerim, oynadığım takımlar, farklı sistemler, All-Star dönemindeki koşullarda basketboluna nasıl ekstra bir şeyler ekleyebilirsin, oralara gelebilmek için ya da NBA’de uzun seneler oynayabilmek için nelerin yapılması gerektiği yönünde paylaşımlar yapıyorum. Bunları saha içinde göstermeye çalışıyorum. Saha dışında da biraz da mental olarak eksiklerini gidermeye çalışıyorum. Kötü gittikleri dönemde ne zaman güçlü kalmaları gerektiğini anlatıyorum. Şu an her şey çok güzel gidiyor.

Antrenörlük hayali

Mehmet Okur, kariyer hedefleri ve antrenörlük hakkında ilk kez konuştu.

Artık Orhun ağabeyin adımlarını takip etmeye başladım. İnşallah uzun seneler başarılı antrenörlük kariyerim olur ve bu işe devam ederim.

Benim ABD’de 18-19 yılım oldu. Basketbolculuk kariyerim, emekli olduktan sonra oradaki faaliyetlerim oldu. Hedefim NBA’de devam edebilmek ama Avrupa ve Türkiye’de olursa bu kulvarda sıkı şekilde devam etmek istiyorum. İnşallah uzun seneler bu bana nasip olur.

Kazandığım deneyimleri bu jenerasyona aktarmayı çok seviyorum. Bu işte daha uzun seneler çok şey öğreneceğimi ve kendimi geliştireceğimi biliyorum. Bu da beni çok heyecanlandırıyor.

Uzun jenerasyonu damga vuracak!

Okur, milli takımdaki uzun jenerasyonunun uzun yıllar domine edeceğini belirtti.

“1979-1980 doğumlu oyuncuların yanında Hüseyin Beşok, Orhun Ene, Ufuk ağabeyler, Harun Erdenay da vardı. Gençler ve veteranlar bir araya gelince iyi bir kimya oluşmuştu. Şimdiki takımı da öyle görüyorum. Sertaç Şanlı, Avrupa’da oyunu domine edebilecek konumda. Onun gelmesiyle genç uzunlar daha da yararlı olacaktır.

Bizim zamanımızda kısa fazlası ve uzun eksikliği vardı. Biz geldik o jenerasyonu yakaladık, sonra ‘Kısa eksikliği var’ dendi. Şimdi Alperen, Furkan, Sadık, Ömer Yurtseven var. Sertaç da Avrupa’da tecrübe kazandı. Uzunlarımız bu jenerasyona damgasını vuracak gibi. Çok iyi karakterler, iyi çalışıyorlar. Uzun seneler başarılı bir şekilde onları izleyeceğiz.”

Anadolu Efes’in EuroLeague şampiyonluğu

Okur, Ergin Ataman ve öğrencilerini tebrik ederken, bu büyük başarının ülkemiz için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Anadolu Efes sadece bu sene değil geçen sene de hak etmişti. Pandemiden dolayı lig ertelendi akabinde mental olarak buralara gelmek çok zordu. Öyle bir sezondan sonra ‘Çıtayı çok mu yükselttik’ psikolojisi de oluşabilirdi. Karşılarına kim çıkarsa çıksın bırakmadılar. Ergin ağabeyi de tebrik ediyorum, hepsini çok iyi motive etmiş. Anadolu Efes’i tebrik ediyorum.

Fenerbahçe’nin de başarısı var, onlar da İstanbul’da kazanmıştı. İnşallah böyle devam edecekler. Diğer takımların da kaliteli yabancılar getirmesiyle inşallah lig daha da renklenir. Avrupa’da farklı kategorilerde umarım bol bol kupalarımız olur.

Alperen’in NBA’e gitme zamanı geldi

Beşiktaş Icrypex formasıyla başarılı bir sezon geçiren ve NBA’ye gideceğini açıklayan Alperen Şengün hakkında ise;

Alperen’in zamanı geldi. Alperen 18-19 yaşlarında. Oraya ne kadar erken giderse, kendini fiziken ve mental olarak hazırlarsa daha iyi olacak. Eskilerimizin bir lafı vardır ‘Dayak yiye yiye dayak atmayı öğreniyorsun’ diye… Öyle bir ortama girecek. Dünyanın en iyi oyuncularına karşı hem savunma hem hücum yapacak. Eksiklerini ne kadar erken görürse giderme fırsatı bulacak. Gitmesi için erken değil.

 Cedi’nin takımı LeBron James’in ayrılmasıyla yeni transferlerle yeni yapılanmaya gitti. Bu Cedi’nin işine yaradı, uzun süreler alabiliyor ama play-off’lara giremiyorlar. Furkan artık şampiyonluğa oynayan takımın parçası. 2 dakikaysa 2 dakika, 15 dakikaysa 15 dakikayı en iyi şekilde değerlendiriyor. Biz onlara olmuştuk, onlar da gençlere umut olup kapıları aralamak istiyor. Doğru yolda gittiklerine inanıyorum.

Cedi Osman ve Furkan Korkmaz’ın her zaman maçlarına gitmeye çalışıyordum. Yakın çevreye geldiklerinde de bir araya geliyorduk. Hem de şehirlerine gidiyordum. Maçlarına ve antrenmanlarına da gidiyordum. İnşallah buna Alperen de eklenecek. Her zaman onlarlayım. Ben saha dışında, onlar saha içinde inşallah Türkiye’yi gururlandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kendisini en çok etkileyen kişiyi açıkladı

Okur son olarak, kariyeri boyunca kendisini en çok etkileyen kişinin Jerry Sloan olduğunu dile getirdi.

Beni en çok Jerry Sloan etkiledi. 7 sene antrenörlüğümü yaptı. Rick Carlisle, Larry Brown, Avery Johnson gibi NBA’in iyi koçlarıyla çalıştım ama Jerry Sloan’ın yeri benim için çok farklıydı. Ne olursa her şeyi yüzünüze söylüyordu. Bu tavrı çok hoşuma gitmişti. O gün oynanan maçta bir oyuncu istediklerini yapmıyorsa, bir sonraki karşılaşmada seti onun üzerine kuruyordu. Ben bu haline hayran kalmıştım. Ondan çok şey öğrendim.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler