Fenerbahçe Beko’nun Genel Menajeri Maurizio Gherardini, Zeljko Obradovic’in ayrılık süreci ve Igor Kokoskov’un geliş sürecini anlattı.

Yunanistan merkezli medya organı Sport24’e konuşan Maurizio Gherardini, sarı lacivertli ekibin yaz dönemindeki hamlelerini enine boyuna anlattı.

Zeljko Obradovic’in ayrılığının tam anlamıyla şok olmadığını belirten Gherardini, Kokoskov’un da Fenerbahçe’ye gelirken herhangi bir şüphesi olmadığının altını çizdi.

Gherardini’nin geniş çaplı röportajından öne çıkanlar şöyle:

“Zeljko’nun ayrılığının tam olarak bir şok olduğunu söyleyemem. Biliyorsunuz, Zeljko ve ben her şeyden önce dostuz. Yıllardır birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Bu yüzden onun aklında ne olduğunu bildiğimi söyleyebilirim. Bu işi yaptığımız, sevdiğimiz şeyi yaptığımız için çok şanslıyız. Aynı zamanda üzerimizde baskı da var. Bu yüzden bazen sakinleşmek ve zihninizi boşaltmak için geri adım atmanız gerekir. Zeljko dinlenmek istedi ama aslında ailesine yakın olmak istiyordu. Uzun zamandır bu konu hakkında düşündüğünü biliyordum ve tamamen anlıyorum.

Gelecek sezon için belirlemek istediği öncelikleri vardı. Ailesiyle vakit geçirmek ve dinlenmek üzerine daha çok düşünüyordu. Birlikte geçirdiğimiz zaman çok güzeldi, takımda neler yapılabileceğini değerlendirmek için iyi bir fırsattı. İstanbul’dan ayrıldığı esnada tam olarak karışık duygular değil, farklı düşünceler ve fikirler vardı aklımda. İstanbul’dan ayrıldığında birkaç gün içinde geri dönüş alacağımızı biliyordum çünkü bazı şeyler düşünmek ve bunları ailesiyle tartışmak istiyordu. O noktada ne yapacağına, neye karar vereceğine dair net bir fikrim yoktu. Ancak önümüzdeki birkaç gün içinde kararını açıklayacağını biliyordum.

Durum geliştikçe kendim için ne yapacağımı düşünüyordum, ne yapacağımı bilmiyordum. Zeljko olmadan hayatın nasıl olacağını düşünmek için fazla zamanım olmadı çünkü hayalim, amacım Zeljko ile çalışmayı sürdürmekti. Artık devam eden geçerli bir sözleşmemiz yoktu, geleceğimiz için ne istediğimize karar vermekte özgürdük ve herkes doğru olduğunu düşündüğü şeyi yaptı. Zeljko ayrıldığını duyurduğunda, kulüpten birkaç gün ne yapacağımı düşünmek için zaman istedim. Fenerbahçe bana devam etme fırsatı verdi ama karar vermeden önce düşünmek istedim. Elbette uzun sürmedi ama biraz zamana ihtiyacım vardı. Biliyorsunuz, bu benim kariyerimin 40. sezonu, yani kaç yıldır işte olduğumu anlıyorsunuz. Dünyanın en güzel işlerinden birini yapıyorum ama yılın 365 günü 7/24 olan bir işten bahsediyoruz. Pek çok şey hakkında kararlar vermeli, durumları tartmalı ve çalıştığınız kulüp için her zaman doğru olanı yapmaya çalışmalısınız.

Zeljko benim için çok özel bir insan. Onunla kendi kararlarım ve düşüncelerim hakkında da konuştuğum için sizden saklamıyorum. Fenerbahçe’de devam etme ve son yıllarda başlattığımız işi devam ettirme kararımı destekledi. Bu yüzden benim için en doğru ve en iyi şeyin Fenerbahçe’de devam etmek olduğunu düşündüm. Öncelikle Coronavirus nedeniyle hayatın ve gündelik hayatın karmaşık olduğu bir dönemde bulunduğumuz için bir tür sorumluluk hissediyorsunuz. İkincisi de tüm bu yıllar boyunca güzel ve eşsiz anlar geçirdiğim için İstanbul’dayım. Coronavirus, bütçe ve yapılması gereken değişiklikler nedeniyle birçok farklı parametre vardı. Bu yüzden kulübe ve şehre bir şey borçlu olduğumu hissettim.”

Saras ile aralarındaki konuşmayı ve Kokoskov’un geliş sürecini anlatan Gherardini şunları söyledi:

“Sarunas ve Zeljko arasında iyi bir ilişki var. Bir anda herkesin bağlantı kurması ve onu Fenerbahçe için denkleme koyması mantıklıydı. Bu yüzden insanlar bunu çok kolay düşündü. Zeljko’nun arkasından gelebilecek en iyi koçlardan bir tanesi de Sarunas’tı.

Kendisiyle konuştuğumuzda yıllar içinde geliştirdiğimiz ilişki nedeniyle sözleşme imzalamanın mümkün olmadığını anladım. O günlerde telefonla konuştuk ve bu tavrı, genel olarak beklemek istediğini, geleceği hakkında acele karar vermek değil bir takıma bağlanmak istediğini anlamamı sağladı. Beklemeye ve belirli bir seçeneği keşfetmeye karar verdiği için bu yola girmenin bizim için kolay olmayacağını söyledim. Bizim için işler basitti… İnşa etmeye başladığımız kültürü devam ettirmek istiyorduk. Saras ile aramızdaki ilişki son derece dürüst, o zamanki haberlerde belirtildiği gibi bu asla Fenerbahçe’de çalışma meselesi olmadı. Bir anlaşmanın şartlarını müzakere ettiğimizi söyleyecek kadar ileri gitmedik. Telefonda dostça konuştuk, bana genellikle herhangi bir karar vermeden önce düşünmek için zamana ihtiyacı olduğunu ve buna saygı duymam gerektiğini söyledi.

İnsanlar Saras konusunda ne oluyor, koçumuz kim olacak diye merak ediyorlardı. O dönem takımdaki herkes için zorlu bir dönemdi ama istediğimiz işi aşırı gizlilik altında yapabildik Görevimiz kolay değildi. Çok sessiz bir şekilde çalışmak zorundaydık. Bbu olmasaydı başarılı olamayabilirdik. Unutmayın, diğer şeylerin yanı sıra Kokoskov, Sacramento Kings’in baş asistanıydı. Onu Fenerbahçe için Avrupa’ya gelmeye ikna etmek için uğraşmayı bekliyordum. Bu yüzden koçun tavrından çok etkilendim. Kokoskov’un ilk tepkisi ‘Bunu yapmak istiyorum. EuroLeague’in ve Fenerbahçe’nin ne olduğunu biliyorum’ oldu. En ufak bir şüphesi yoktu.

Koçun bakması için bir transfer listesi hazırladım. Yeni bir koçun geldiği andan itibaren, işinde ona yardımcı olmak ve ihtiyaç duyacağı bazı bilgileri hazır bulundurmak için çalışıyordum. Kendisine teşekkür etmek istiyorum çünkü bilgi alışverişine gerçekten çok açıktı. O sırada hala Orlando’da olduğunu unutmayın, farklı zaman dilimlerinde yaşıyorduk. Transfer sürecini hızlandırmak için çok çalıştık, hızlı hareket etmemiz gerekiyordu. Süreç boyunca muazzam bir iletişim kurduk.”


Kaynak: Sport24.gr

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir