Anadolu Efes ile oynadıkları BSL Final serisinde ikinci maçı kaybeden Fenerbahçe Beko’da Genel Menajer Maurizio Gherardini, karşılaşmanın ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Maçı değerlendirmesinin ardından karşılaşmanın hakemlerine yönelik konuşan Maurizio Gherardini‘nin açıklamaları şöyle:

”Play-offların draması ve güzelliği bu aslında. Her maç farklı ve bu akşam da en güzel renklerinden bir tanesiydi. Kazanan takımı da tebrik ediyorum çünkü gerçekten kazanması zor olan bir maçı geriden gelip kazandılar. Play-offların keyfini çıkarın. Kazanabileceğimiz bir maçı kaybettik. Şimdi sıra bir sonraki maçta ama umarım ilerlerken her şeyin kalitesi de seviye olarak artmaya devam eder.

Genelde maçın yönetimiyle ilgili çok fazla yorum yapmam ama söylemek istediğim şeyler var. Yönetim açısından doğru olmayan şeyler vardı. Şampiyonluk serisinin oynandığı bir yerde çok sakin kafalarla ve pozisyon pozisyon incelediğimizde yönetimin kalitesizliğini de görebiliyoruz. Seviye, şampiyonluk serisine uygun bir seviye değildi. 

İki iyi takım arasında büyük bir rekabet var. Basketbol açısından çok güzeldi. Basketbol dışında gereksiz yere ortamın gerilmesine hiç gerek yok. Her şey doğru ve düzgün şekilde yapılmalı. Atmosfer, yani taraftarlar da yanlış kararlardan etkileniyor. Şu anda belki de Avrupa’nın en güzel play-off serisi oynanıyor çünkü iki tane Final-Four takımı karşı karşıya. Demek ki basketbol seviyesi çok yüksek ama onun dışında bütün etkenlerin de bu seviyede olması gerekiyor. 

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun verdiği eforu biliyorum. Çok çalışmalar yapıyorlar. Play-off zamanı gelince en kaliteli hakemlerin maçı yönetmesini bekliyorsunuz ama bu akşamki maçı izlerseniz böyle olmadığını görürsünüz. Federasyon elinden geleni yapmaya çalışıyor ama yaptıkları şu an yetmiyor.”

Dilara Durmuş

İletişim: [email protected]

Website:

2 Comments

  1. Süha - 12/06/2019

    Çok doğru bir tespit, federasyon ligin marka değerinden bahsedip duruyor ama play-off serisinde miniklerin maçını dahi yönetemeyecek bir bayan hakeme görev veriyor, tam önünde olan hatalı yürüme için verdiği kararın nedeni bilgisizlik/tecrübesizlik/yetersizlik mi? Veya, maçın tansiyonunu kaldıramamak mı? Yoksa, maç boyunca hiç düdük çalamadım, öyle bir saçma düdük çalayım ki, varlığımı farketsinler düşüncesi yani ego tatmini mi? Örnekleri çoğaltabiliriz, ancak bunun bitmiş bir maça faydası yok, dolayısıyla TBF marka değerini korumak istiyorsa önümüzdeki maçlar için atayacağı hakemler ile samimiyetini göstermelidir, yoksa her iki takımın yıl boyunca verdiği emekleri yetersiz alt seviye hakemler nedeniyle heba olur, ayıptır, günahtır.

  2. 12lacivert - 12/06/2019

    Adam doğruyu söylüyor olmayan fauller, olmayan top kayıpları resmen göz göre göre steps yapıyorlar ama basket geçerli oluyor, kendi adamlarına çarpıp düşüyorlar bize faul çalınıyor resmen Efes kazansın diye didindiler 27 faul atışı ne ya? Faulleri yapan onlar biz 15 kere çizgiye giderken onlar 27 kere gitmişler bu maçı izleyen (tarafsız) herkes yanlı bir maç olduğunu görür maç uzasın, realiti artsın, daha fazla gündeme gelinsin diye hakkımızı yediler ama biletlerini her zaman ki gibi keseceğiz kaderlerinden kaçamazlar!

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir