Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi final serisi ikinci maçında Fenerbahçe Beko’yu ağırlayan Anadolu Efes mücadeleden 101-93 galip ayrıldı.

Anadolu Efes ilk beşi: Shane Larkin – Vasilije Mici – Rodrigue Beaubois – Brock Motum – Bryant Dunston

Fenerbahçe Beko ilk beşi: Bobby Dixon – Melih Mahmutoğlu – Marko Guduric – Nikola Kalinic – Nicolo Melli

Fenerbahçe Beko maça 4-0’lık seri ile başladı. Efes ise Dunston’dan gelen dört sayıyla açılışı yaptı. Sertliğin üst düzeyde olduğu karşılaşmada hücumlarından isabetlerle dönen Fenerbahçe Beko, farkı iki topa kadar çıkardı. Maçı istediği tempoda ilerleten sarı lacivertliler, savunma agresifliği ve hücumdaki ritmiyle üstünlüğünü sürdürdü. Çeyrekte kapanışı Vasilije Micic yaparken ilk çeyrek 14-20 konuk ekip üstnülüğü ile geçildi.

Sarı lacivertliler ikinci çeyreğe 7-0’lık seri ile başladı. Efes ise başlangıçtan yaklaşık iki dakika sonra ilk sayılarını üretti. Farkı çift hanelere yükseltmeyi başaran sarı lacivertliler, temposunu artırdığı maçta rüzgarı arkasında aldı. 16’ya kadar yükselen farkın ardından Larkin ile etkili olan Efes, tam saha baskısının ardından da farkı tek haneye indirmeyi başardı. Devamında karşılıklı basketlerin geldiği ve oyunun dengelense de skor avantajını elinde bulunduran konuk ekip, soyunma odasına 40-52 önde gitti.

İkinci yarıda perdeyi Motum açtı. Fenerbahçe Beko cephesinde ise açılışı Dixon yaptı. Çeyreğin ilk bölümünde savunmada sertliği artıran ve eşleşmeli alan savunmasıyla rakibini top kayıplarına zorlayan Efes, farkı dört sayıya kadar indirdi ve Obradovic molası geldi. (53-57) Moladan top kaybıyla dönen Fenerbahçe, Efes’in önüne geçemedi. Devamında Ahmet ile krizden çıkan sarı lacivertliler, devamında Kalinic ile farkı yeniden üç topa kadar çıkardı. Yay gerisinden Melli ile kritik isabetler bulan konuk ekip, Efes’e dönen ibreyi yeniden dengeledi. Devamında Micic ve Motum ile skor bulan Efes, farkı iki sayıya indirdi. Çeyrekte son noktayı ise Nicolo Melli koydu ve karar çeyreğine 65-69 Fenerbahçe Beko üstünlüğü ile gidildi.

Final çeyreğinde perdeyi Beaubois açtı. Karşılıklı basketlerle ilerleyen çeyreğin ilk üç dakikasında faul hakkını dolduran konuk ekip, Efes’in bu avantajdan yararlanarak öne geçmesine engel olamadı. Savunma verimliliği ile rakibinin ritmini bozan lacivert beyazlılar Micic’in sayılarıyla farkı üç sayıya çıkardı ve bitime 4:11 kala Fenerbahçe molası geldi. (79-76) Moladan Mell’nin isabetiyle dönen konuk ekip, ertesi hücumda da Dixon ile isabet bulunca bu kez mola Efes’ten geldi. Moladan Larkin’in serbest atış isabetleriyle dönen ev sahibi ekip, Dixon’un devamındaki üçlüğüne Micic’in üçlüğü ile cevap verdi. Son dakikada heyecan doruğa yükselirken karşılıklı basketlerin bulunduğu hücumların ardından son hücumlar isabetsiz atışlarla sonuçlandı ve normal süre 86-86’lık eşitlikle bitti.

Uzatma devresinde perdeyi Motum’un üçlüğü açtı. Dunston’ın çizgiden bulduğu tek isabetle farkı iki topa çıkaran Efes, yaptığı top kaybı nedeniyle sayı yemesine rağmen Micic’in üçlüğü ile üstünlüğünü korumayı başardı. Devamında Kalinic’ten gelen 3+1 ile farkı tek topa indiren sarı lacivertliler, Micic’in basketine engel olamayınca fark yeniden iki topa çıktı. Son bir dakikaya girilirken top kaybı yapan Anadolu Efes, devamındaki savunmasında başarılı olup hücumunda Larkin’den isabet bulunca üstünlüğünü perçinledi ve mücadeleden 101-93 galip ayrılarak seride durumu 1-1’e getirdi.

İstatistik verilerine ulaşmak için tıklayınız


Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

1 Comments

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir