Mateusz Ponitka: “Ölmeye çok yaklaşmıştım”

Mateusz Ponitka, geçtiğimiz ocak ayında yaşadığı ciddi sağlık probleminden bahsetti.

Kardeşi Marcel ile yaşadıkları sebebiyle yakın zamanda gündeme gelen Mateusz Ponitka, BasketNews’a kapsamlı bir röportaj verdi. Çeşitli konularda konuşan Polonyalı oyuncu, ocak ayında yaşadığı ciddi sağlık sorununu da basketbol takipçileriyle paylaştı.

Mateusz Ponitka, sorunun 26 Ocak tarihinde, Anadolu Efes ile Petersburg’ta oynanacak olan maçtan bir gün önce başladığını söyledi. Ponitka, antrenmanda burnuna masum görünen bir darbe aldı ve kontrole gittiğinde doktorlar kendisine burnunun yakın zamanda normale döneceğini belirtti. Ancak kanama durmuyordu.

“Kimseyi işaret etmek istemiyorum ama birçok hata yapıldı. Birkaç gün içinde dönmeye çalıştım fakat hala başım dönüyordu. Sahada olduğum Anadolu Efes maçına dair hiçbir şey hatırlamıyorum.”

Zenit St. Petersburg, EuroLeague’in bir sonraki haftasında Bitci Baskonia deplasmanına konuk oldu. Zenit’ten Vitoria’ya geçişteki yoğun hava değişimi Ponitka’nın ağrısını daha da şiddetli hale getirdi.

“Sinüs bölgesinde her şey canımı yakmaya başlamıştı. Baskonia maçında oynamadım. Sürekli kanadığım berbat bir sabah geçiriyordum.”

Zenit’in bir sonraki maçı Real Madrid ileydi ve Ponitka, Madrid ekibinin doktorlarına göründü. Doktorlar, oyuncunun mümkün olan en kısa süre içerisinde ameliyat olması gerektiğini söyledi.

“Burun bölgem şişmişti. Nefes alamıyordum ve birkaç gece uyumadım. Ertesi gün ameliyat masasındaydım.” 

“Doktor bana şunları söyledi: ‘Sana doğrudan söyleyeceğim. Önümüzdeki üç gün boyunca burnunda, beynine yakın bir yerde enfeksiyon olabilir. Kan zehirlenmesi olursa, ölüyor olacaksın. Önümüzdeki 2-3 gün içinde ölmüş olabilirsin.’ Bunlar doktorun sözleri, benim değil.”

Ancak doktorun endişelendiği komplikasyonların hiçbiri yaşanmadı ve ameliyat başarılı geçti. Ponitka, operasyondan üç hafta sonra, maske takmak şartıyla takıma katıldı. Ancak 29 yaşındaki oyuncu takıma katıldıktan kısa bir süre sonra Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz patlak verdi.

Mateusz Ponitka, savaşın çıkmasıyla birlikte Zenit St. Petersburg ile yollarını ayırdı. Yaz döneminde EuroLeague takımlarıyla görüşmenin yanı sıra adı uzun süre Pınar Karşıyaka ile de anılan yıldız oyuncu, yakın dönemde İtalyan ekibi Reggio Emilia’ya imza attı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler