Markkanen son topu kullanamadı; Slovenya, Finlandiya’yı mağlup etti! | #EuroBasket2017

EuroBasket 2017’nin üçüncü gününde Finlandiya ile Slovenya arasında bir mücadele yaşandı. Son saniyelere kadar yaşanan çekişmeden galibiyetle çıkan taraf Slovenya oldu.

Mücadelenin ilk sayıları Finlandiya oyuncusu Tuukka Totti’den geldi. Karşılaşmanın ilk dakikasında yapılan faulle serbest atış çizgisine gelen Vlatko Cancar, çizgiden 2/2 ile dönerek takımının ilk sayılarını attı. Ardından Gasper Vidmar’ın bulduğu iki sayılık basketle başlayan seri tam 10 – 0’a kadar sürdü. Slovenya’nın bir anda skoru 5 – 12’ye çekmesinin ardından Finlandiya, hücumda etkili bir oyun sergilemek için harekete geçti. Finlandiya, Petteri Koponen – Shawn Huff – Tuukka Kotti üçlüsünün hücumdaki etkili oyunlarıyla kısa sürede skoru yakaladı. Savunmasını esnek tutan rakip takım, bu sefer hücumda baskılı bir oyun sergilemek istedi. Goran Dragic ile art arda sayılar bulan Slovenya, araya yeniden fark atmaya başladı ancak Finlandiya’nın buna pek niyeti yoktu. Finlandiya, Sasu Salin ve Petteri Koponen ile yedikleri basketlere basketle karşılık verince ilk çeyrek 22 – 22 eşitlikle tamamlandı.

İkinci periyod karşılıklı basketlerle başladı. Her iki taraf da etkili hücum ve savunmayla maçın içinde kalmak isterken ilk beş dakika tam da istedikleri gibi geçti. İlk yarıda son beş dakikaya girilirken skor 33 – 33’ü gösterdi. Bu çekişme Slovenyalı oyuncu Goran Dragic’in hiç boş durmayarak sürekli hanelerine sayı eklemsiyle bozulurken, takım arkadaşına Anthony Randolph da katılınca skorda denge bozuldu. Finlandiya’nın savunmasında git gide düşüş yaşanırken rakip ekip de bunu fırsat bildi ve ilk yarıyı avantajlı bitiren taraf oldu: 42 – 52

Can Uluğtekin/TrendBasket
Can Uluğtekin/TrendBasket

İkinci yarı da aynı ikinci çeyrekteki gibi karşılıklı basketlerle başladı. Aradaki 10 sayılık farkı kapatmak için uğraşan Finlandiya, Erik Murphy ve Lauri Markkanen ile hücumda baskın bir oyun sergiledi. Rakibi hücumda sayılar bulurken Slovenya da yerinde durmadı ve Luka Doncic ile sayılar buldu. Ancak geriden hızlı gelerek oyunun için de ben de varım diyen Finlandiya, aradaki farkı kapattı ve üçüncü çeyrekte son beş dakikaya girilirken skoru 54 – 56 yaptı. Aradaki farkın kapandığını gören Slovenya savunmasını kontrol altına almak isterken hücumda birtakım dengesizlikler yaşadı. Karşılaşmanın yaklaşık iki dakikası skorsuz geçerken taraflar kritik final periyoduna 63 – 65 skorla girdi.

Hücumdaki etkinliğini artırarak oyuna devam eden Finlandiya, bir süre skorda rakibini kovalamaya devam etti. Lauri Markkanen ve Jamar Wilson ile skor üreten Finlandiya, savunmasını da sıklaştırınca Slovenya’ya, tarafına kolay kolay geçit vermedi ve karşılaşmanın bitimine yaklaşık dört dakika kala skoru dengeledi: 72 – 72. Jamar Wilson’ın üçlüğüyle skorun dengelenmesinin ardından mola alan Finlandiya, moladan eli boş döndü. Goran Dragic’ten gelen art arda sayılarla yeniden öne geçen Slovenya, Gasper Vidmar’dan da iki sayılık basketini buldu ve skoru 74 – 76’ya getirdi. Heyecanlı geçen son dakikalarda kaçırılan atışlar adrenalini daha da yükseltti. Anthony Randolph’un da sayısıyla aradaki farkı üç sayıya çıkaran Slovenya, molasını aldı. Moladan dönen taraftardan Finlandiya istediğini aldı ve Lauri Markkanen ile uzun bir aradan sonra öne geçmeyi başardı. (78 – 77) Tam her şey Finlandiya lehine gidiyor derken Goran Dragic çıkageldi ve serbest atış çizgisinde 2/2 yaparak takımını yeniden öne geçirdi. Ardından Randolph’un smacıyla skor 78 – 81’i gösterdi. Molanın ardından son topu kullanan Finlandiya istediğini alamadı ve karşılaşma, 81 – 78 skorla Slovenya’nın galibiyetiyle sonuçlandı.

Geri1 of 2

Markkanen son topu kullanamadı; Slovenya, Finlandiya’yı mağlup etti!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler