Avrupa’nın önde gelen basketbol analiz şirketlerinden Advanced Pro Basketball’un kurucusu sevgili Ermay Duran, bu hafta sonu gerçekleşecek Final Four’u yerinde takip etmek ve Fox Sports için analiz etmek için San Antonio’nun yolunu tuttu. Aynı zamanda da siz Trendbasket okuyucuları için “sayıların gözünden” turnuvaya ışık tutan bir yazı kaleme aldı.

Yazıya aşağıdan ulaşabilir, basketbol veri analizi konusundaki çalışmalar ilginizi çekiyorsa Advanced Pro Basketball tarafından hazırlanan Basketbol Analizi kurşuna %50 indirimle kaydolmak için bu yazıya göz atabilirsiniz.


Merhaba sevgili “Mart Çılgınlığı” taraftarları. Yine Dörtlü Final zamanı yaklaştı. Şimdiye kadar turnuva boyunca çok çılgın maçlar izledik. UMBC turnuva boyunca 54% gibi bir yüzde ile oynayıp, 24 üç sayı atışından on ikisini sayıya çevirerek bizi çok etkiledi. UMBC kısalarından J.Lyles UVA karşısında takımını 28 sayı ile sırtladı ve rakiplerinin turnuvada ilerleme şansını sona erdirdi.

Bana göre Güney asla kolay bir yer değil ve Kentucky ve Cincinnati gibi önemli takımların 16 Turu’nda  elenmeleri sonrasında Loyola (IL) gibi bir takımın kazanma şansı benim tablomda üst sıralarda yer aldı. (Loyola’nın turnuva öncesi hazırladığım bracketi harcadığını söylemem gerek ama yapacak bir şey yok).

Loyola’nın son dört arasına kalmak için geçtiği yola Miami, Tennessee, Nevada gibi zorlu takımların yanında kadro derinlikleri ve yarı finalde Michigan ile oynamaları eklendi. Bence Loyola’nın finale kalması için yetmişin üzerinde sayı atabilmeleri ve boş üçlük imkanı tanımamaları gerekiyor.

Diğer taraftan ise Baird’e sahip olan Michigan’ın final maçı oynama şansı daha yüksek. Bunu sayılarla anlatabilmek için takımların hız ve pozisyon sayısını hesapladıktan sonra ortaya Michigan yüzde 60’a 32’lik bir kazanma oranı çıkıyor.

Turnuvanın diğer tarafında ise erken bir dörtlü final vardı. Ciddi bir “Big East” taraftarı olarak Villanova benim turnuva başından beri favorimdi. Takımın sırasıyla sayı ve savunma liderleri Omarı Spellman ve Jalen Brunson Kansas’a bir şans daha verecektir. Benim Villanova ile ilgili öngörüm ise eğer normalde yaptıkları gibi kanat oyununu oynarlarsa ve diğer takımlara yaptıkları gibi hızlı bir şekilde hücuma çıkabilirlerse Kansas maçında 88 sayıyı aşabilirler. Eğer Villanova hücum hızlarını normal sezona yakın tutup, (+67) hücum sayılarını da buna yakın tutabilirse (+68) finale kalacaktır. Burada turnuva boyunca 21 sayı ortalama ile oynayan Malik Newman’ın performansını da atlamak istemem. Takımı için önemli bir güç ve aşılması zor. Aynı şekilde kazanma olasılıklarını hesapladığımızda Villanova’nın %65’lik bir avantajı gözüküyor.

Tüm Dörtlü Final takımlarına bakarsak hesaplamalara göre Loyola’nın %7, Kansas’ın %23 ve Michigan’ın %25’lik bir kazanma olasılığı gözüküyor. Son olarak da hem kadro genişliğini, hem verimlilik puanlarını hem de savunma değerlerini düşündüğmuzde Villanova’nın şampiyonluk şansı %46 gibi gözüküyor.

Tabii ki bunun bir tahmin olup, bilim olmadığını dikkate almak gerekiyor. Tahminlerin yanlış çıkma ihtimali olduğu gibi kolej basketbolu çok da değişken bir oyun. Bunlara ek olarak maçlar iki devre şeklinde oynanıyor ve San Antonio’da önemli bir taraftar kalabalığının önünde olacaklar.

Maçları büyük bir heyecanlı izleyip, üç sayının kolej basketbolunda ne kadar büyük önemi olduğunu analiz etmeye çalışacağım. Ayrıca topu yakalayıp, atma stiline dayalı oyun tarzı ve düşen asist yüzdeleri incelenmesi gereken diğer alanlardan. Eski bir NCAA analizcisi olarak koçların iki devre boyunca gereğinden fazla hızlı oyunlar hazırladıklarını görmek her zaman garip.

Son olarak da Villanova’nın uzun zamandır oyuncuların kazanımına artan bir önemleri olduğunu biliyoruz ve şimdi bunun sonuçlarını görme zamanı.

Haydi Wildcats!


Yazı: Ermay Duran, Advance Pro Basketball B.V.
Çeviri: Derviş Göksun, TrendBasket

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir