Manresa rekabete izin vermedi #BasketballCL

Basketbol Şampiyonlar Ligi çeyrek final serileri dün akşam harika bir maçla başladı. TSİ 21:30’da BAXI Manresa ile Unicaja Malaga’yı bekliyorduk. Dört serinin belki de en çok bekleneni ilk maçında bir basketbol şöleni daha sunacaktı. Öyle olmadı, hem de hiç olmadı.

Manresa maça enerjik ve tutkulu başladı, herhangi bir iç saha maçından farksızdı. Fark, Unicaja’nın tutukluğu ve Pedro Martinez’in son derece basit hamlelerle Ibon Navarro’yu alt etmesiydi. Hatta, Navarro kendi kendini yendi desem abartı olmaz.

Bu eşleşme için son derece kritik olan uzun ikilisi olarak Ruben Guerrero ve Tim Abromaitis’le başlamayı seçti Navarro. Bako’nun bulunduğu herhangi bir ikili oyunda uzunun düşmesi gerektiğini ben bile biliyorum; Navarro iki kişiyle pick-and-roll savunma stratejisine top yönlendiriciyi durdurma üzerinden bir spin attırdı. Ve maçın daha ilk ikili oyununda Manresa potayı parçaladı. Bu sahneyi maç kopana kadar çok kez gördük: Unicaja iki kişiyle top yönlendiricinin üzerine çıkar, yardım gelmez, devrilen oyuncu istediğini yapar. Manresa savunması bir de Unicaja’yı tamamen kilitleyince maç raydan daha başladığı gibi çıktı.

Yanlış beşe karşı usta molası

Malaga iyi bir koç takımı ama düzen dışı sayı üretecek kimsesi yok. Manresa’nın basit ikili oyunlarına karşı yanlış şemayla ve yanlış oyuncu kadrosuyla başlayınca son kaçınılmaz oldu. Kravic ve Oliver, takımın en iyi iki uzunu 4. dakikada oyuna girdi; sahaya girmekte yaklaşık 5 dakika geç kaldılar. Ev sahibi kaptığı topların ardından tek pasla açık saha imkanları da buldu. Böyle böyle 29-4’lük ilk çeyreği yaşadık. Sylvain Francisco son topta Sean Elliott’ı hatırlattı. Referansı bilmeyenler için; Google -> Memorial Day miracle.

Malaga ilk basketini hava atışından 13 dakika 57 saniye sonra buldu. Manresa’nın o anda 12 basketi, 33 sayısı ve 26 sayılık üstünlüğü vardı. Pedro Hoca, takımı ilk altı dakikada 23, sonraki on dakikada 10 sayı üretince bir hasar kontrol molası aldı. Usta koç hareketidir. Nitekim bu mola Manresa’ya soğuk suyla yüz yıkama etkisi yaptı. Devrede kalan 4 dakikada 12 sayı atan Manresa, Malaga’nın 55 alan savunmasına (tavla zarında 5 attığınızı düşünün) karşı bininci boş şutuyla da devreyi noktaladı.

Yalan olmasın; ikinci yarıyı yazmak istemiyorum, zaten dikkatli de izlemedim. Meşhur Olympiakos-Siena serisini hatırlayıp ilk maçtaki absürt farklara kulağımızı tıkıyoruz. Fakat Unicaja’nın tahtayı tamamen silip baştan doldurması gerek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler