Londra’da gülen taraf Buducnost

Londra’daki EuroCup mücadelesinde gülen taraf Buducnost oldu. Karadağ temsilcisi ilk çeyrekte yakaladığı 14 sayılık fark sayesinde kazanmayı bildi. Ev sahibi London Lions ise ikinci yarıda farkı bir ara altı sayıya kadar indirse de 78-87 yenilmekten kurtulamadı.

7DAYS EuroCup’taki yegâne İngiliz temsilcisi London Lions normal sezonun dördüncü maçında B Grubu lideri Karadağ temsilcisi Buducnost karşısına çıktı. Lions’ın Doğu Londra’daki evi Copperbox Arena yerine bu kez şehrin kuzeybatısındaki Wembley Arena’nın yolunu tuttuk. Ünlü Wembley Stadı’na birkaç yüz metre uzaklıktaki bu çok amaçlı salon asma skorbordu ile dikkat çekiyor.

Lions iki hafta önceki Trento maçına da iyi başlayamamıştı. Ama o akşamki başlangıcı acemilik diye adlandırırsak bu seferkine hayalet gibi gezdiler dememiz lazım. Gerçekten ilk çeyreğin ilk altı dakikasında Buducnost istediği her şeyi yaptı: Köşeden 5’te 5 üçlük isabetine eski Gaziantepli Alpha Kaba’nın boyalı alandan dominant oyunu da eklenince Karadağ temsilcisi 9-23’lük üstünlüğü yakaladı.

İlk altı dakikadaki oyun ve skor adeta maçın özeti gibiydi: Lions, EuroCup arenasındaki sertlikle bir kez yüz yüze geldi ve buna karşı çözüm üretmekte zorlandı. Bu turnuvanın en ribauntçu takımına karşı oynarken bir de dış şut tehdidi üretemezseniz böyle bir soğuk duşla karşılaşmanız yüksek ihtimal olur. Halbuki Lions devrenin bitimine 4 dakika 26 saniye kalana dek tek bir üçlüğü bile çemberden geçirememişti. Bunun yanında geri koşmakta da zorlanınca Buducnost rahat hücum etme imkânı buldu ve ilk devre sonunda 14 sayı farkı muhafaza etmeyi başardı: 39-53.

İlk yarıda yenen 53 sayıdan sonra Lions koçu Schmidt soyunma odasında takımı epeyce paylamış olacak ki oyuncuları sahaya sert savunmayla girdi. Üçüncü çeyrek boyunca özellikle Aaron Best ve Kareem Queeley’nin topa sürekli baskısı vardı. Baskı sonrası Buducnost alan savunmasına hücum etmekte zorlanınca fark uzun bir aradan sonra ilk kez tek hanelere indi: 60-69.

Ama işte EuroCup seviyesinde farkı kapatmak başka şey, 15 sayıdan geri gelip maçı çevirmekse bambaşka bir şey. Lions savunmada ne kadar direnç gösterse de hücumdaki birkaç yanlış tercih skorda geri dönmelerine engel oldu. Ancak ikinci yarı top yaptığı baskıyla fark yaratan Aaron Best’in bireysel çabayla üst üste iki basket faul çıkarması bile Buducnost’a 6 sayıdan daha fazla yaklaşmalarını sağlayamadı. Sonunda da bitime 35 saniye kala Buducnost’un Amerikalı gardı Phil Booth kritik bir üçlükle maça noktayı koydu. Sahadan 78-87 galip ayrıldılar.

Lions hücum ribauntlarında 14-10 üstünlük sağlamasına karşın üçlük çizgisinin gerisinden 15’te 2’de kalınca kazanmaları mümkün olmadı. Maç sonunda London Lions koçu Ryan Schmidt de ilk 10 dakikanın bu sezonki en kötü çeyrekleri olduğunu söyledi zaten. Savunmada hata yaptıklarını ve böyle bir rakibe karşı geri dönmenin zorluğunu da hatırlattı ve son üç çeyrekte beş sayı önde olmalarına karşın ilk çeyrekteki fark sebebiyle kaybettiklerini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler