LeBron James dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında zirvede! #NBA

Los Angeles Lakers süper yıldızı LeBron James en çok kazanan sporcular arasında zirvedeki yerini aldı.

19 yıllık NBA kariyeri, kırılan sayısız rekorlar, alınan çeşitli ödüller… Evet, yıllanmış şarap misali zaman ilerledikçe içinden en iyisi çıkan LeBron James başrolde. 2021/22 sezonu Lakers için pek iyi geçmese de LBJ’nin serüveninde rekorlar, krallıklar devam etti.

Sportico’nun haberi de King James’in krallığından bahsediyor. Saha içinde kral kabul edildiği kadar sahanın dışında da aynı sıfatı taşıdığı söyleniyor. Çünkü tahminlere göre LeBron, dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında bir numaraya yerleşmiş durumda.

2022 verilerine* göre 18 kez All-Star seçilen, dört kez şampiyonluk sevinci yaşayan James son 12 ayda 127 milyon dolar kazandı. Bu, onun basketbol kariyerinin en yüksek tutarı. Aynı zamanda yeryüzündeki diğer tüm atletlerin gelirlerinden de daha fazla.

LeBron James
Sportico (@Sportico)

Yine aynı verilere bakıldığında ilk 100 sırayı paylaşan sporcular 10 farklı dalda spor yapmakta. Son 12 ayda toplu olarak yaklaşık 4,5 milyar dolar maaş ve para ödülü kazandılar. Geçtiğimiz senenin en çok kazananlarında da %6’lık bir artış gözlendiği bilgisi verilmekte.

İlk beş sıranın sahipleri sporun basketbol, futbol ve boks dallarından. Dünyaca ünlü futbolcular LeBron’dan sonraki üç sıranın sahibi oldular.

  • Lionel Messi (122 milyon dolar)
  • Cristiano Ronaldo (115 milyon dolar)
  • Neymar (103 milyon dolar)
  • Canelo Alvarez (89 milyon dolar)

NBA oyuncuları ilk 100 sıranın büyük bir dilimini oluşturuyor. Dünyanın en çok kazanan sporcuları listesinde ilk 100’ün içerisinde 36 basketbol oyuncusu yer alıyor.


*Veriler, Haziran 2021 ile Mayıs 2022 arasındaki 12 aylık süreci baz alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler