Larry Brown, Bill Self için kaleme aldı: ”Benim tanıdığım Bill” | #çeviri

Yazı: Larry Brown

Çeviri: Atakan Murzoğlu, TrendBasket


Bill Self’i 30 yıldan uzun süre tanımanın onuruna sahibim. Onu bu kadar uzun süredir tanıyan herkes – arkadaşları, ailesi, benden önce onunla tanışma şansına sahip olmuş harika koçlar- herkes büyük bir ihtimalle aynı şeyi söyleyecektir.

‘”Bill hiç değişmedi.”

Bill ile ilk tanıştığımda 1985’te Lawrence’de benim basketbol kampımda çalışıyordu. Başarıya aç ve hedefleri olan bir çocuk olduğunu görmem uzun sürmedi. İşi, arkadaşı R.C Buford sayesinde kapmıştı. Kansas’ın bir önceki koçu Ted Owens ayrıldığında görevi o devraldı. Bill, sakatlığından ötürü üniversitedeki son yılını kaçıracaktı ve R.C onu kampa getirdi. İyi bir çocuğa benziyordu, benim akıl hocalarımın bana önerdiğini ben de ona önerdim.

“Eğer sana yardımcı olabileceğim bir şey varsa lütfen yardım istemekten çekinme.”

Bill’in telefon açması altı aydan uzun sürmedi. Devamında olanları tam hatırlamıyorum ancak bir sonraki sene Lawrence’de çıkageldi ve R.C’nin yerine mezun asistan rolünü aldı.

Öncelikle daha derine inmeden önce şunu açıklığa kavuşturmama izin verin: “Herhangi biri Bill Self’in bu kadar iyi bir koç olabileceğini öngörmüş müdür? Hayır, kimsenin bunu tahmin ettiğini zannetmiyorum. En azından ben tahmin etmemiştim. O sene Lawrence’de sahip olduğumuz koç grubu çok özeldi, hemen hemen hepsi ilerde büyük işler yaptı. Saha kenarında R.C, Bill, Alvin Gentry, Gregg Popovich, takımda ise Danny Manning, Mark Turgeon ve Milt Newton vardı ama bugün geldiği noktaya geleceğini öngörememiştim.”

O zamanlarda odaklandığım tek bir şey vardı. Etrafımı çocukları umursayan, oyunu seven ve bu işi profesyonel olarak yapmak isteyen kişilerle donatmak istiyordum. Bill bunun için muhteşem örnekti. Çocukları önemsiyordu ve vefalıydı. Vefanın önemini bir çok insan unutuyor ancak bu, işin önemli bir kısmı. Bill, 30 yıl boyunca bana karşı sadıktı ve onunla birlikte koçluk yapmış kişiler de – Norm Roberts, Kurtis Townsend, Danny Manning ona sadık kaldılar. Bence bu Bill’in ne kadar harika bir iş ortamı yarattığını ortaya koyuyor. İnsanlar onunla çalışmaktan vazgeçmek istemiyordu.

Geri1 of 2

I

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler