Krunoslav Simon: “Ergin Ataman beni hep takdir ediyor” #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague temsilcimiz Anadolu Efes’in yıldızı Krunoslav Simon, takımının EuroLeague Medya Gününde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Zoom uygulaması üzerinden basın mensupları ile bir araya gelen Krunoslav Simon, medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Simon, ekibimizin “Son iki üç sezonda yaşına rağmen önemli bir gelişim gösterdin ve daha olgun, daha garantici bir oyun ortaya koyuyorsun. Bunun hakkında ne söylemek istersin?” sorusuna “Güzel sözleriniz için teşekkürler. 35 yaşında olmama rağmen her gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum çünkü yüksek seviyede performans göstermeye çalışıyorum. Her gün üstüne koyarak ilerlemeye çalışıyorum ve bunun için de üst seviyede varlığımı sürdürebiliyorum. Gerek maçlarda, gerek antrenmanlarda bütün mücadelemi ortaya koymaya çalışıyorum. Burada olmaktan keyif alıyorum, koç ben ne yaparsam yapayım sahada bana destek veriyor, takdir ediyor. Aynı zamanda takım halinde benim tarzıma çok uygun bir basketbol oynuyoruz. Üst düzeydeki iş birliğini bu seviyelerde sahaya yansıtabilmeyi sürdürdüğümüz süre boyunca da ben basketbola devam edeceğim. Sadece ING Basketbol Süper Ligi’nin değil EuroLeague’in de yaşça büyük oyuncularından biri olarak bu seviyelerde performansımı sürdürmeye çalışacağım. Bu performansımın düşüşe geçtiğini fark ettiğimde de emekliliğimi vereceğime emin olabilirsiniz.” yanıtını verdi.

Hırvat yıldız, ekibimizin “Hep hücum konuştuk ama savunmadaki etkileyici performansını neredeyse unutuyorduk. Kariyerinin önceki dönemine göre savunmada daha aktif, büyüyen bir Kruno izliyoruz, bunun hakkında ne söylemek istersin?” şeklindeki ikinci sorusuna ise “Kendimden bahsetmeyi pek seven bir oyuncu değilim. Bunun hakkında konuşmak da zor ama şöyle söyleyebilirim. Burada bence en büyük rolü tecrübe oynuyor. Baktığımızda ne hızlı, ne yükseğe sıçrayan ne de güçlü olan bir oyuncuyum ama yıllar boyunca kendime has numaralar ekledim kariyerime. Her zaman üç numaraları savunurum. Zamanla önemli bir savunma anlayışı ortaya koyduğumu düşünüyorum. Zaman içinde aklınızı ortaya koyarak bazı numaralar sergiliyorsunuz ve bunlar da bazı zayıflıklarınızı örtbas etmek için önemli silahlara dönüşebiliyor. Bu yaşta çok şey öğrenebiliyor ve parkeye daha çok şey yansıtabiliyorsunuz.” yanıtını verdi.

Simon’un medya gününde öne çıkan diğer açıklamaları ise şöyle:

“Pandemi ile ilgili söylenebilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yaşanan bu süreç sadece basketbolu değil tüm dünyayı etkiledi. Evet o dönemde performansımız çok iyiydi, şampiyonluğun en büyük iki üç adayından biriydik ancak elimizde olmayan nedenlerden ötürü bu yaşandı. Değiştirebileceğimi, kontrolümüzde olan bir durum değildi ne yazık ki. Ve sezonun son bölümüne çok iyi hazırlanmıştık, hazırdık ama günün sonunda bu konuyla ilgili yapacak bir şey yok. Hepimiz çok üzgünüz elbette.

Larkin ve Micic gibi oyuncularla birlikte oynamak benim de performansımı yukarı çekiyor. Böyle oyuncularla kötü bir performans gösterme şansınız yok ve bu oyuncuların mükemmel yaptığı işler var. Ve böylelikle de benim işlerim kolaylaşıyor. Tüm takımlar Larkin’e odaklanıp ona karşı tedbirler aldığında sadece benim değil takımdaki tüm oyuncuların işler kolaylaşıyor.

Basketbola başlayalı o kadar zaman oldu ki… Beni en çok zorlayan oyuncuya karar vermekte zorlanıyorum. Eskilerden Diamantidis’i sayabilirim, ona karşı oynamak hep zor olmuştur ve gönlümde en iyisi. Ama onun dışında Will Clyburn’ü söyleyebilirim. Ona karşı oynamak hem çok zor hem de ona karşı oynamak bana da başka bir seviyede performans sergileme zorunluluğu hissettiriyor.

Çok içe dönük biri olduğumu söyleyemem ve dışarıda dolaşmayı severim. Eve kapanmayı sevdiğimi de söyleyemem ama karantina sürecinde çocuklarımla daha sık vakit geçirdim ve bu açıdan iyi oldu. Ancak karantinanın çok uzun sürdüğünü düşünüyorum, hepimiz tırnak içinde delirdik. Bu kadar uzun süre evde kalmak zorunda olmamız maalesef tercih edilesi bir durum değil. Kimse uzun süreler buna maruz kalmamalı.

Sporun geleceği konusunda hiçbir olumsuzluğa kapılmadım. Toplumun en önemli ögelerinden biridir spor. Evet baktığınızda en iyi bireysel sezonumu geçiriyordum ama spora ara verilmiş olması insanların başına gelebilecek en kötü şey de değil. Bu bence büyük bir kayıp değil ve şimdi hepimiz dört gözle sezonun başlamasını bekliyoruz. Spor he zaman olacaktır.

Büyük bir futbol tutkunuyum. Futboldaki her ligi belli ölçüde takip etmeye çalışırım. Futbol ve basketbolda çok değerli antrenörler var. İki spor arasında da örtüşen bazı şeyler var ama büyük farklılıklar da mevcut. İki sporu da kıyaslamak çok kolay değil.

Bu konudaki en önemli nokta koçların özellikle üç numarada daha güçlü, daha hızlı koşan ve hücum ribaundu alabilen oyuncu seçmelerinden kaynaklı. Ancak Ataman öyle değil, topa yön verebilecek bir üç numara istiyor ve ben de bu sayede ön plana çıkabiliyorum. Bizim diğer takımlardan ayrıldığımız en önemli nokta bu. Az önce saydığım özelliklerdeki oyuncular da genelde NBA’e kapak atıyor ve bu nedenle EuroLeague’de bir üç numara kısırlığı doğuyor.”

Yıldız oyuncu, toplantıya veda cümlesinde “Bu harika bir saat için hepinize teşekkür ederim. Umarım Sinan Erdem’de de bir araya gelebiliriz. Görüşmek dileğiyle, teşekkürler.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler