Konya Notları #1 (GETŞ14)

genc-erkekler-turkiye-sampiyonu-pertevniyal-25052014

Konya’da bu yaz düzenlenecek olan U18 Avrupa Şampiyonası öncesi bir nevi test niteliğinde olan Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası, büyük heyecana sahne oldu. Şampiyon, son 2 senede olduğu gibi değişmedi: Pertevniyal.

Turnuvayı başından sonuna bir kez daha orada olamayanlar için özet geçelim…

Birinci Gün

İlk günün en büyük sürprizine Maliye Milli Piyango imza attı. Belkide ilk günde ölüm-kalım maçı gibi adlandırılabilecek bu maç, büyük bir mücadeleye sahne oldu. Karşıyaka’da Egemen Güven, turnuvada sadece bu maçta forma giydi. Ancak onun ve kontenjan Mert Celep’in performanslarına kısalardan katkı gelmeyince, Maliye Milli Piyango Alihan Demir ve Emre Özkan’ın etkili performanslarıyla mücadeleyi 70-68 kazanmasını bildi. D Grubu’nda diğer maçta ise Galatasaray, Final Gençlik’i 80-63’lük skorla rahat geçti.

C Grubu’nda ise MG Spor, antrenman maçı temposunda geçen maçta Çankaya Üniversitesi’ni 105-56’lık skorla rahat yenmeyi başardı. Trabzonspor ve Darüşşafaka Doğuş arasında geçen maçta ise Daçka maçı başından sonuna kadar kontrolünde götürdü ve Trabzonspor’un maçın içine girmesini engelledi. Açıkçası Trabzonspor için de gruptan çıkmak açısından ilk günkü bu önemli maç, 79-60 mağlup olmalarıyla hayal kırıklığı oldu.

Vestel, Petkim Spor’a B Grubu’nda 56-81’lik skorla mağlup oldu. Grubun 2. Maçında ise Bandırma Kırmızı ile Turgut Özal arasında oynanan maç büyük bir çekişmeye sahne oldu. Tolga Geçim’in sakatlanarak oyuna devam edememesinin ardından Bandırma Kırmızı’da özellikle ’97 doğumlu Rıdvan Öncel ön plana çıktı ve takımını 60-63’lük önemli galibiyete 14 sayıyla taşıyan isim oldu.

Yeşilyurt’un ilk gün Milano’dan gelen, yorgun Fenerbahçe Ülker’i daha fazla zorlamasını beklerdim. Ancak maça çok iyi giriş yapan Yeşilyurt, devamında oyundan koptu ve Fenerbahçe Ülker maçtan 50-84’lük skorla rahat galip ayrılarak, ilk günkü engeli aşmış oldu. Pertevniyal-İzmir BŞB arasında oynanan maçla ilgili de çok fazla söylenebilecek bir şey yok, beklenildiği gibi rahat bir maç oldu (95-50) ve Pertev’de bütün silahlar üretkendi…

İkinci Gün

İkinci günün ilk maçında Fenerbahçe Ülker ile Pertevniyal, A Grubu’nun birincilik maçında karşı karşıya geldi. Maçın favorisi Pertevniyal, baştan sona Furkan-Berk-Oğulcan-Ege dörtlüsüyle domine etmeyi başardı. Fenerbahçe Egehan-Utku-Barış üçlüsüyle Pertev’e cevap verip, bir ara maça ortak olsa da, Berk Demir üst üste bulduğu 3 üçlük isabetiyle Fenerbahçe’nin maça ortak olmasına izin vermedi ve Lacivert-Beyazlı ekip mücadeleden 20 sayılık farkla galip ayrıldı: 59-79. Grubun diğer maçında ise Yeşilyurt, İzmir BŞB’yi 55-66’lık skorla yenmeyi başardı.

B Grubu’nda ise çekişmeli geçen maçın sonunda Petkim Spor, Turgut Özal’a 80-84’lük skorla mağlup oldu ve gruptan çıkma şansını son oynanacak olan Bandırma Kırmızı maçına bıraktı. Turgut Özal’da Berke Erdi 23 sayı-4 asistlik performansıyla dikkat çeken isim olurken, Petkim Spor’da daha önce Genç Milli takıma da çağrılan Ömer Alp Aksu 21 sayı-4 asistle oynadı. B Grubu’nun ikinci maçında Tolga Geçim’den yoksun olan Bandırma Kırmızı, Vestel engelini de 30 sayı farkla geçmeyi bildi: 67-37. Vestel, hücum anlamında oldukça kötü günündeydi ve %29 ile ikilik, 1/17 %6 ile de üçlük isabeti yakaladılar.

Grup birinciliği için karşı karşıya gelen MG Spor ile Darüşşafaka Doğuş’un mücadelesinden galip ayrılan taraf ise 92-75’lik skorla MG Spor oldu. Sakatlıktan çıkan Ediz Oktay’ın üç periyot boyunca kötü oynayıp, ardından son periyot üst üste bulduğu dış isabetleriyle Daçka maça ortak olur gibi oldu ancak MG Spor’da ’97 doğumlu Berkan Durmaz, belkide kariyerinin en iyi maçını oynadı: 30 sayı-11 ribaund, 7’si hücum. Mert Çevik de 17 sayı-12 ribaundla galibiyete katkıda bulunurken, Daçka’da Doğuş Özdemiroğlu’nun 27 sayısı galibiyet için yeterli olmadı. Grubun diğer maçında ise Trabzonspor, Çankaya Üniversitesi’ne 42-52 mağlup oldu.

D Grubu’nda ise birincilik maçında Galatasaray, fırtına gibi başladığı Maliye Milli Piyango maçını (ilk periyot skoru 27-10) zor da olsa, 62-54’lük skorla kazanmasını bildi. Göktürk Ural’ın özellikle hücum anlamında kötü gününde, Ata Evren 10 sayı & Emre Özkanlı da 15 sayıyla, 19 sayı-15 ribaund-3 asistle double-double yapan Ege Arar’a destek olan isimler oldu. Maliye’de ise ilk gün Karşıyaka karşısında çok etkili olan iki isim Emre Özkan ve Alihan Demir, 40 dakika oyunda kaldıkları mücadelede düşük dış atış yüzdeleriyle yalnızca 22 sayı ürettiler (ilk gün neredeyse 50 sayılık katkıları vardı). Egemen Güven’in A Takımla Fenerbahçe serisine gitmesiyle birlikte Karşıyaka’da beklenildiği gibi Final Gençlik maçını domine eden isim Mert Celep oldu: 35 sayı-9 ribaund-3 asist. Kaf-Kaf, Final’i 85-78 geçerken, Bursa temsilisinde de kontenjan Emir Apak 35 sayı-9 ribaund, Sait Karaaslan da 21 sayı-8 ribaund-6 asistlik performanslara imza attılar.

Üçüncü Gün

Çeyrek final eşleşmelerinin belli olacağı günde, A Grubu’nda gruptan çıkan iki takımda belli olduğu için iki maçta çok rahat geçti. Pertev, Yeşilyurt’u 86-62, Fenerbahçe de İzmir BŞB’yi 69-33’lük skorla geçti.

B Grubu’nda ise Turgut Özal, Vestel’i 65-54’lük skorla yendi. İkinci maç, Petkim Spor-Bandırma Kırmızı ise belkide turnuvanın en güzel maçlarından birisiydi. Her ne kadar hakemler her iki taraf adına da birçok hata yapıp, maça bence biraz etki etse de, mücadele düzeyi üst seviyede, çok sert bir maç oldu. Sakatlığından dolayı ilk yarı oynatılmayan Tolga Geçim, ikinci yarıda oyuna sürüldü ve neredeyse ikinci yarının tamamında forma giydi. Maçın ilk üç periyodu Petkim’in istediği gibi geçti diyebiliriz ancak oyuncularının faul problemine girmesi, yorgunlukların başlamasıyla Petkim son periyotta oyundan iyice düştü ve mücadeleden 55-68’lik skorla mağlup ayrılarak, Bandırma Kırmızı gruptan çıktı, Petkim ise elendi. Yine Rıdvan Öncel penetreleriyle 17 sayı, Oğulcan Danacıoğlu ise dış şut isabetleriyle 17 sayı üreterek takımları adına galibiyette önemli rol oynadılar.

C Grubu’nda ise Darüşşafaka, Çankaya engelini kolay geçerken; MG Spor’da 102-46’lık sonuçla Trabzonspor karşısında rahat bir galibiyet alarak adını Daçka ile birlikte grup birincisi olarak çeyrek finale yazdırdı.

Maliye Milli Piyango, Final Gençlik’i 67-77 geçerken, Egemen’den yoksun Karşıyaka da Galatasaray karşısında ilk yarıyı 29-25 geride kapatsa da, ikinci yarıda bir de maç içerisinde sakatlanan Mert Celep’i kaybedince, maçın içerisinde kalmak kolay olmadı ve turnuvaya veda ettiler.

Böylelikle çeyrek final eşleşmeleri şu şekilde oluştu:

Pertevniyal-Darüşşafaka Doğuş, Fenerbahçe Ülker-MG Spor, Bandırma Kırmızı-Maliye Milli Piyango, Galatasaray-Turgut Özal Üni.

FENER-MG

Dördüncü Gün

Çeyrek final heyecanı Pertevniyal-Darüşşafaka Doğuş maçıyla başladı. Daçka, maça çok iyi bir giriş yaptı ve ilk periyodu 15-17, devreyi de 32-36 önde kapattılar. Furkan Korkmaz’ı belkide turnuva boyunca durdurabilen tek takım diyebiliriz Daçka için. Ancak Pertevniyal o kadar yetenekli ve potansiyelli bir takım ki, Furkan’ı durdursanız, Berk Demir, Berk’i durdursanız Oğulcan Baykan var. Nitekim Daçka Furkan’ı durdurdu durdurmasına ama özellikle ikinci yarı Pertev vitesi arttırdı ve Oğulcan Baykan da maçı 41 sayıyla (turnuvada bir maçta atılan en çok sayı) tamamladı. Pertevniyal, özellikle de son periyotta fişi çekti ve mücadeleyi 80-69 kazanarak adını yarı finale yazdıran ilk takım oldu.

İkinci çeyrek final maçında ise bence yarı finalde karşılaşması gereken iki takım karşılaştı: Fenerbahçe Ülker-MG Spor. Maçta oldukça gel-gitli oldu ve MG ilk yarıyı domine etse de, ikinci yarıda Fenerbahçe özellikle Utku ve Egehan ikilisiyle etkili oldu, maçı kazanma noktasına getirdi ancak MG Spor sonda Berk ve Berkan’ın bulduğu 2 üçlük isabetiyle maçı kazanmasını bildi. Bursa ekibinde maç boyunca Mert Çevik de belkide turnuvanın kendisi adına en iyi maçını oynadı diyebiliriz: 24 sayı-8 ribaund-5 asist-3 top çalma.

Maliye Milli Piyango, turnuvada bir sürprize daha imza attı ve Bandırma Kırmızı’yı başından sonuna kadar domine ettikleri maçta 20 sayı farkla yenerek, yarı finale kalmayı başardılar. Bandırma Kırmızı’da Tolga Geçim 0/11 3 sayı, takım halinde de 2/24 üç sayı isabeti buldular ve haliyle kazanmak çok zor oldu. Maliye’de ise iki ana oyuncu Emre ve Alihan, 4’er üçlük isabeti buldular. Batuhan Dikmen de bu ikiliye 11 sayı-6 ribaundluk performansıyla katkıda bulundu.

Son çeyrek final maçında ise favori Galatasaray, Turgut Özal’ı 50-81’lik skorla rahat geçmeyi başardı, beklenildiği gibi. Maçla ilgili çok fazla söylenebilecek bir şey yok, baştan sona oyunu Sarı-Kırmızılılar domine etti ve kazanmayı hak ettiler.

Böylelikle dördüncü günün sonunda yarı final eşleşmeleri şöyle oluştu:

Galatasaray-MG Spor / Pertevniyal-Maliye Milli Piyango

10369379_286957171473104_986005806_n

Beşinci Gün

Açıkçası Pertevniyal-Maliye Milli Piyango maçından beklentim yüksekti, çünkü iki takım da daha önce bu jenerasyonda karşılaşmış, Maliye Pertev’i mağlup etmeyi başarmıştı. Ancak bu sefer Pertevniyal rövanşı çok farklı bir şekilde kazandı: 106-49. Maliye’nin yorgunluğundan mı, yoksa Pertevniyal’in çok yetenekli/iyi olmasından mı kaynaklandı bu fark, soru işareti. Ancak bir gerçek var ki, bir yarı final maçında muhtemelen atılan en büyük fark bu kategoride. Turnuvada ilk önce Karşıyaka’yı yenerek, ardından da Kırmızı’yı yenerek iki büyük sürprize imza atan Maliye’den böyle bir kapanış kimse beklemezdi herhalde. Pertev’de Oğulcan&Furkan ikilisi bu maçta oldukça iyiydi, nitekim ikisi toplamda 55 sayı üretti, Maliye takım halinde 49 sayı…

İkinci yarı final mücadelesi ise daha iyi geçti diyebiliriz seyir zevki açısından. Galatasaray, maça çok iyi başladı (12-20 ilk periyot), üçüncü periyodun sonuna kadar maçı özellikle Göktürk’ün yüksek yüzdeli, iyi oyunuyla domine ettiler ancak son periyotta dağıldılar diyebiliriz. Maçın son periyodunun sonucu: 28-13. MG’de özellikle Mert’in hücum anlamında gününde olmadığı maçta, Yiğit Arslan oldukça iyi oynadı ve içeriden de Muhsin’in faul problemine girip, pek etkili olamadığı maçta Mustafa Kırcaali son periyotta çok önemli sayılar buldu ve 19 dakikada 13 sayı-5 ribaundla, bence Yiğit’le birlikte maçı MG Spor’a getiren isim oldu. Galatasaray’da ise Ege Arar belkide bu sezonun flaş ismi ve hemen hemen neredeyse her maçta double-double yaptı ancak bu önemli yarı final maçında yalnızca 9 sayı üretebildi, 12 ribaund aldı ancak yine eksi olarak 6 top kaybı var. Pek iyi bir gün değildi Ege için.

Oynanan yarı final maçlarının ardından, bence çoğu kişinin beklediği iki takım finale yükseldi:

Pertevniyal-MG Spor.

MG PERTEV

Altıncı Gün

Üçüncülük-dördüncülük maçıyla ilgili de pek fazla bir şey söylemek istemiyorum, cidden Maliye bizi yarı finale çıktıktan sonra çok şaşırttı. Galatasaray maçını da 61-100 kaybettiler ve turnuvada yarı final ve üçüncülük-dördüncülük maçında, toplam 96 sayı fark yediler.

Final maçına gelecek olursak, maça Pertevniyal çok iyi başladı. İlk yarı iki 2 numara Oğulcan ve Yiğit’in düellosuna sahne oldu diyebiliriz, gerçi maç genelinde de ikisi takımları adına en etkili ismlerdi. MG, Yiğit’in yanı sıra Muhsin’den de bu maç sonunda, beklediği katkıyı aldı diyebiliriz (20 sayı-10 ribaund). Mert de ortalama bir maç çıkardı ancak bu üçlünün yanına, Berkan’dan beklenilen katkı gelmedi. Pertev’de ise turnuva başından beri belkide 2’şer kişilik oynayan üç oyuncu Furkan Korkmaz, Oğulcan Baykan ve Berk Demir, final maçında da aynı şekilde performanslarını sürdürdüler ve takımlarının bulduğu 76 sayının 60’ı bu üçlüden geldi. Maç, ortada geçti ve sonuna kadar yüksek bir mücadele vardı ama sonunda kazanan Pertevniyal oldu. Güzel bir final maçı izlediğimizi söyleyebilirim, her iki takımı da tebrik etmek lazım.

Ve gelelim yine ödüllere… Her turnuvanın ardından artık ödülleri eleştirmek klasik oldu. Sadece 2 soru soralım bu ödülleri dağıtan kişilere, naçizane:

  1. Oğulcan Baykan’ın MVP olmak için daha ne yapması gerekiyordu?
  2. İkinci olan MG Spor’dan neden hiçbir oyuncu bir ödüle layık görülmedi?

Ha, MVP olan Furkan Korkmaz haketmedi demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Furkan da takımının şampiyonluğunda bana göre en önemli 3 oyuncudan birisi. Ama bu turnuvada dürüst olmak gerekirse, o ödülü Pertev’den herkesten daha çok hakeden Oğulcan’dı. Çeyrek final maçı çok kritik 41 sayı, ardından yarı final 24 sayı ve final maçı 27 sayı. Ortalaması 30 sayıya geliyor. Karar sizin. Furkan’a forvet, Oğulcan’a MVP ödülü verilip, ikiside onore edilirdi, kimsenin de bence bu dağılıma tepkisi olmazdı.

MG Spor’da da turnuva boyunca Yiğit Arslan ve Mert Çevik, oldukça iyi performanslar sergilediler. Yiğit, yarı final ve final maçlarında biraz daha ön plandaydı ve bence ikisinden birisine ödül vermek, tüm takımı onore ederdi. Keşke düşünülseydi.

Ödüller

Turnuvanın resmi ödülleri şu şekilde dağıtıldı:

En İyi Guard: Utku Saraloğlu (Fenerbahçe Ülker)

En İyi Forvet: Göktürk Ural (Galatasaray)

En İyi Pivot: Ege Arar (Galatasaray)

MVP: Furkan Korkmaz (Pertevniyal Gençlik)

Şahsen, benim ödüllerim ise şu şekilde:

En İyi Beş: Yiğit Arslan (MG Spor), Furkan Korkmaz (Pertevniyal Gençlik) Oğulcan Baykan (Pertevniyal Gençlik), Berk Demir (Pertevniyal Gençlik), Ege Arar (Galatasaray)

MVP: Oğulcan Baykan (Pertevniyal Gençlik)*

En İyi Guard: Yiğit Arslan (MG Spor)

İkinci: Utku Saraloğlu (Fenerbahçe Ülker), Üçüncü: Sait Karaaslan (Final Gençlik)

En İyi Forvet: Furkan Korkmaz (Pertevniyal Gençlik)

İkinci: Göktürk Ural (Galatasaray), Üçüncü: Mert Çevik (MG Spor)

En İyi Pivot: Ege Arar (Galatasaray)

İkinci: Metehan Akyel (Bandırma Kırmızı), Üçüncü: Hüseyin Emre Nuriler (Petkim Spor)

*: MVP’yi diğer ödüllere dahil etmedim.

Elbette gözümüzden kaçan birşeyler olmuştur. Sizin de turnuvayla ilgili yorumlarınızı ve görüşlerinizi, aşağıdan yorum bölümünden bekliyorum. İkinci ve üçüncü yazılarda, daha çok oyunculara değineceğim.

2 YORUMLAR

  1. Sorduğunuz soruların altına imzamı atarım. Biz izleyicilerin de en iyi beşi de sizinkiyle aynı. Yıldızlar turnuvasını 5. bitiren takım oyuncusuna MVP verilmişti. Bu turnuvada da gelenek !!! bozulmadı ve turnuvayı 6. bitiren (tesadüfe bakın ki her iki turnuvada da bu takım FB olmuş) takımın oyun kurucusu en iyi PG seçildi. Maalesef bizlerin yaptığı yorumlar unutuluyor ve turnuvanın tarihinde haketmeyenlerin isimleri kalıyor.

    • Utku’ya ödül verilmesine benim itirazım yok açıkçası Ahmet bey. Bence Berk’in çoğunlukla olmadığı FB Genç takımını sezon boyunca elinden geldiğince iyi taşıdı. Hem NIJT, hem de İstanbul/Türkiye şampiyonaları olsun çok iyi oynadı. Onu onore etmesini takdir ettim federasyonun. Ama orada bir şekilde adil dağılım yapılması gerekiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler