Kobe’den gençliğine mektup I “Geleceğine yatırım yapmayı unutma” #tribune

Sevgili 17 yaşındaki ben,

Lakers hayalin yarın gerçekleşecekken sen; ailenin ve sevdiklerinin geleceğine nasıl bir yatırım yapacağını planlamalısın. Bunun çok basit göründüğünü, hatta ancak bir beyinsizin bunları söyleyeceğini düşünebilirsin ama yine de üzerine düşünmeyi ihmal etme.

YATIRIM dedim.

BİR ŞEYLER VERMEK demedim.

Hemen açıklayayım.

Dostlarına ve yakın çevrene somut materyaller vermek en doğru seçenekmiş gibi görünebilir. Onları çok seviyorsun, sen büyürken hep yanındaydılar bu yüzden yakaladığın başarıyı ve getirdiklerini paylaşmak onların da hakkı. Onlara arabalar, büyük evler alıp tüm faturalarını ödeyeceksin. Güzel ve rahat bir hayat sürmelerini istiyorsun değil mi?

Bir gün gelecek ve en doğrusunu yaptığına inansan da, yaptıklarının onları sınırladığının farkına varacaksın.

Onları gülümserken görmek SENİ iyi hissettirdiği, mutlu ettiği için onlara yardım ettiğini fark edeceksin. Bir yandan kendinden memnun hissederken bir yandan da onların hayallerini ve hırslarını ellerinden alacaksın. Hayatlarına bazı materyaller kattığın doğru ama armağanların en büyüklerini de hayatlarından çıkarıyorsun: bağımsızlık ve büyüme, gelişme isteği.

Şunu anlamalısın ki bu ailenin lideri sen olacaksın. Dostların ve çevrendekiler farkında olmasa da bu konum, beraberinde bazı zor tercihler yapman anlamına da geliyor.

Geleceklerine yatırım yap, sadece bir şeyler verme.

Kendi hayallerinin farkına varmaları ve asıl gayelerinin ne olduğunu bulmaları için başarını, servetini ve etkini kullan. Onları okula gönder, iş görüşmelerine sok ve kendi hayatlarının liderleri olmalarına yardım et. Onları da, seni bu noktaya getiren, daha da ileriye götürecek olan adanmışlık ve sıkı çalışma disiplinine sok.

theplayerstribune.com
theplayerstribune.com

Sana şuanda yazıyorum ki bu işlemlere hemen başlayabilesin. Böylece, senin yarattığın bağımlılığı ortadan kaldırmaya çalışırken zorluk yaşamazsın. Bu bağımlılık sadece öfkeye, dargınlıklara ve kıskançlığa sebep olur, hatta sana karşı bile.

Zaman ilerledikçe bağımsızlıklarını kazandıklarını, kendi tutkularının peşinden koştuklarını göreceksin. Sonuç olarak da tümüyle bağlarınız çok daha iyi bir hal alacak.

Sana daha birçok konuda yazabilirim ama 17 yaşındayken, oturup da 2000 kelime okuyacak kadar dikkatini toplayamayacağını biliyorum.

Bir dahaki sefere, aileyi ve işi dengede tutmanın zorlukları hakkında yazabilirim. Sana verebileceğim en önemli öğüt ise anne ve babanın her zaman sadece annen ve baban olarak kaldığından emin ol, menajerin olarak değil.

İlk sözleşmene imza atmadan önce ailen için gerekli olan doğru bütçenin ne kadar olduğuna karar ver – güzel bir hayat yaşamalarına imkan tanıyan, aynı zamanda da kendi işini kurup uzun vadede insanların başarılı olmalarını sağlayacağın bir bütçe. Böylece çocuklarının çocukları, hatta onların da çocukları vakti geldiğinde kendi geleceklerine yatırım yapabilirler.

Hayatın değişmek üzere ve bu değişim oldukça hızlı gerçekleşecek. Bir başka dokuz saatlik antrenman seansından sonra yatıp dinlenirken bırak da bu düşünceler kafanda dolansın.

İnan bana, tüm bu anlattıklarımı yolun başında düzene sokmak, bazısı bugün bile devam eden çok sayıdaki kırgınlığın önüne geçmeni sağlayacak.

Sevgiler,

Kobe.

                                                        Kobe Bryant / Los Angeles Lakers

kobe bryant imza


  • Kobe Bryant tarafından The Players Tribune için yazılan bu mektubun orjinaline bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler