Kızılyıldız, pankartı tutmama kararıyla alakalı açıklama yayımladı #EuroLeague

Sırp ekibi Kızılyıldız, dün akşam oynanan Zalgiris Kaunas maçında ‘Savaşı durdurun’ yazılı pankartı tutmama kararıyla ilgili açıklama yayımladı.

Dün akşam oynanan EuroLeague maçında Zalgiris Kaunas ve Kızılyıldız karşı karşıya geldi. Turnuvada iddiası kalmayan iki ekibin karşı karşıya geldiği maça damga vuran şey ise Kızılyıldız oyuncularının maç öncesinde ‘Savaşı durdurun’ yazılı pankartı taşımaması oldu. Bu hareket salonda bulunan taraftarların yoğun tepkisine sebep oldu. Kızılyıldız oyuncusu Aaron White ise maçın ardından bu kararı kendilerinin değil kulübün verdiğini belirtti.

Dünden bu yana yankıları devam eden olayla ilgili son olarak Kızılyıldız kulübü bir duyuru yayımladı. Sırp ekibinin yaptığı açıklamanın satır başları şu şekilde:

“Maçtan birkaç gün önce bir ülkenin bayrağının renklerini barındıran ve ‘Savaşı durdurun’ gibi hümanist bir sloganı manipüle ve politize eden bir pankartı taşımak istemediğimizi EuroLeague‘e bildirdik.”

“Ancak tarafsız olmayan bir pankartı taşımama talebimiz kabul edilmedi. Sonrası ise sportif değil, tamamen politik bir performanstı ve bu olanlar EuroLeague ile basketbolun temel ilkelerini ciddi şekilde ihlal etti.”

“Bizim kulüp yönetimi tarafından aldığımız bu karara tüm oyuncular ve antrenör ekibi riayet etti. Oyuncumuz Aaron White da dahil olmak üzere tüm üyeler itirazsız bir şekilde kararı kabul etti.”

“Bugün kendinize şunu sormanızı istiyoruz. 1999’da NATO saldırısı sebebiyle binlerce masum sivil ve çocuk ölürken, o sene EuroLeague’i kazanan Zalgiris Kaunas neden ‘Yugoslavya’daki saldırıyı durdurun’ yazılı bir pankart taşımadı?”

“Dünkü olayların ardından Kızılyıldız, Belgrad’ta maça çıkan tüm oyunculardan, güney eyaletimize ve topraklarımızın %17’sine el konulmaya çalışılmasını uluslararası bir hale getirmek için ‘Kosova Sırbistan’dır’ yazılı bir pankart taşımasını haklı olarak talep edebilir mi?”

“Kızılyıldız, Kaunas’ta olanlardan bağımsız olarak basketbolun gerçek değerlerini teşvik etmeye devam edecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler