Kareem Abdul-Jabbar, Los Angeles Lakers’ın yaşadığı NBA şampiyonluğunun ardından BBC’ye konuştu.

Yaşayan efsane basketbolculardan Kareem Abdul-Jabbar, LeBron James önderliğindeki Los Angeles Lakers’ın 2019/20 NBA sezonunu şampiyonlukla bitirmesinin ardından BBC’ye özel açıklamalarda bulundu. NBA’in COVID-19 kapsamında iyi bir iş çıkardığını söyleyen efsane, Lakers’ın şampiyonluğundan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti.

Kareem’in açıklamaları şu şekilde:

”NBA, Amerika’nın COVID-19’la mücadelesinde iyi bir örnek ortaya koydu. Hastalıkları Önleme Merkezi’nin tavsiyelerini yerine getirmek için ellerinden geleni yaptılar. Kimse hastalanmadan oradan döndüler. Sosyal meselelerle ilgili, sağlıkla ilgili ve aileleriyle ilgili kaygılarını da gözettiler. Bu sene karşılaştığımız tüm sorunlara sağduyuyla yaklaşarak dikkate değer bir iş çıkardılar. 

Sadece ufacık bir fikrim olabilir, ben hiç karantinaya girmedim. Ne zamandır karantinadalar, 3 ay? Ailelerini görmeden, her gün antrenman otel odasında tek başına… Bu benim hiç üstlenmek zorunda kalmadığım bir yük. Benim oyunun dışında biraz olsun normal bir hayatım vardı. Büyüdüğü mahallenin okulunda okuyan çocuklara üniversiteye gitme imkanı sağlıyor (LeBron James için). Tüm o çocukların üniversiteye girme şansları var. Bunun için fon sağlıyor. Bu çok önemli, onun ne kadar çabaladığını gösteriyor. Onun bu fevkalade liderliğine değinmem gerekiyor. 

”Sizce, sporcular ülkedeki ırksal ve sosyal adaletin sağlanmasına yardımcı olabilir mi?”

Olabileceklerini biliyorum. Birçok gencin kahramanları olan sporcuları takip ettiğini biliyorum. Anketlere göre, gençler ailelerinden sonra en çok sporcuları kendilerine örnek alıyor. Bu kaydadeğer bir platform ve profesyonel sporcuların çoğu bu platformu kullanarak değişimi olumlu bir şekilde etkilemeye çalışıyorlar. 

”Lakers’ın şampiyonluğunu nasıl kutladınız?”

Çok mutlu oldum. Çünkü bana, benim kariyerimde de olan bir şeyi hatırlattı. Ben de gençlerle birlikte oynadım ve onlar beni zirveye taşıdı. Magic Johnson ile güçlerimizi birleştirmiştik.”


 

Metehan Metin Cetin

Basketbol sevdalısı bir genç. İletişim: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir