Kamil Novak: “24 takımlı lig konusunda Euroleague’le anlaştık ancak sonra vazgeçtiler”

Avrupa basketbolunun gündemini bir seneden uzun süredir işgal eden FIBA-Euroleague gerginliğinde iki taraftan da açık mesajlar geliyor.

Erkekler Eurobasket 2017 kura çekimi için İstanbul’da olan FIBA Avrupa Direktörü Kamil Novak ve Başkanı Turgay Demirel, CNN Türk’ten Cem Pelister’e açıklamalarda bulundular.

Novak, Euroleague yönetimiyle 24 takımlı bir lig konusunda mutabakata vardıklarını, taraflar arasındaki 10 senelik anlaşmaya sadık kalınacağını ve FIBA cephesinin Avrupa’nın en büyük ikinci organizasyonunu tek başına düzenlemeyi teklif ettiğini söylerken, Euroleague’in daha sonra bu anlaşmalardan geri adım attığını da belirtti.

Çeşitli kulüplere ve federasyonlara yapılan baskıların da sanıldığı gibi 7DAYS Eurocup’a katılım göstermekle alakalı olmadığını ifade eden FIBA cephesi, Euroleague ile imzalanan yasal olmayan anlaşmaların bu baskılara neden olduğunu vurguladı.

Novak, toplantı sırasında FIBA’nın temel isteğini yinelemeyi de ihmal etmedi. 24 takımlı THY Euroleague’den ilk turda elenen sekiz takımın Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne katılması ve FIBA’nın kendi turnuvasının şampiyonunun da THY Euroleague’e doğrudan katılma hakkı kazanması, FIBA’nın temel isteği olarak yinelendi.


Kaynak: CNN Türk/Cem Pelister

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler