Kadın basketbolunun altyapı kategorilerinde başarısız bir yaz geride kaldı

2017 yazı birçok yaş kategorisinde birçok altyapı turnuvasına sahne olurken, Türkiye hem kadınlarda hem erkeklerde Avrupa Şampiyonalarında boy gösterdi.

Ne var ki, Türkiye kadın basketbolu başarısız bir altyapı senesini geride bıraktı. İlk olarak parkeye çıkan U20 Milli Takımı, Portekiz’in Matosinhos şehrinden hayal kırıklığıyla geri döndü. Ümit Milliler turnuvada oynanan yedi maçta sadece iki galibiyet alabilirken, on altı takım içinde on beşinci sırayı alarak B Kategorisi’ne düştü.

1997 jenerasyonunun bu derecesinin ardından çıtayı daha yukarıya çıkarmayı hedefleyen U18 Milli Takımı da benzer bir turnuvayla bu yazı geçirdi. 1999 ve 2000 doğumlu oyunculardan meydana gelen Genç Milli Takım, yedi maç içerisinde sadece on beşincilik mücadelesine girdiği Yunanistan’ı yenebildi. Top 16 Turu’ndaki İspanya (72-46) ve 9-16 klasman mücadelesindeki Rusya (84-44) yenilgileri kalpleri özellikle kırdı. İki yaş büyükleri gibi 15. olan Genç Milliler de B Kategorisi’ne düşmekten kurtulamadı.

4-12 Ağustos tarihleri arasında Fransa’nın Bourges şehrinde sahne alan U16 Milli Takımı bu yazın en iyi derecesine imza attı Türkiye adına. 2001 jenerasyonu; gruptaki Belarus, 9-16 klasman maçındaki Hollanda ve 11-12 klasman karşılaşmasındaki Sırbistan galibiyetleriyle turnuvayı yedide üç ile bitirdi. Yıldız Milli Takımı böylece Fransa’dan on birincilikle dönmüş oldu.

Altyapıda alınan sonuçlara rağmen, A Milli Kadın Basketbol Takımı Çekya’da katıldığı Avrupa Şampiyonası’ndan beşincilikle ayrıldı. Çeyrek finaldeki Yunanistan karşılaşmasının dışındaki beş maçını da kazanma başarısını gösterdi Potanın Perileri. Bu sonuç, Türkiye’yi İspanya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası’na taşıdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler