Öncelikle gruptaki duruma bakalım. Puan durumu şu anda aşagıdaki gibi.GRUP I

Nanterre – Pınar Karşıyaka, Ulm – Fox Town Cantu maçları oynanacak. Ev sahibi takımlardan kazananlar üst tura kesinlikle çıkıyorlar. Deplasman takımları kaybederlerse çıkma şansları bulunmuyor.

İşleri karıştıran nokta deplasman takımlarının olası galibiyetleri.

1)   Pınar Karşıyaka 6 veya daha fazla sayı farkıyla kazanmalı ve Ulm – Fox Town Cantu’yu yenmeli. Sadece bu şartlar altında üst tura çıkabiliyoruz.

2)   Fox Town Cantu 9 veya daha fazla sayı farkıyla kazanırsa diğer maçların skorlarıyla ilgilenmeden gruptan çıkıyor.

3)   Fox Town Cantu 9 sayı farkı bulamaz; ama kazanırsa Pınar Karşıyaka’nın galibiyetini bekleyecek.

4)   Fox Town Cantu ve Pınar Karşıyaka aynı anda kazanırsa grup dörtlü averaja kalıyor ve Fox Town Cantu yine kesin olarak gruptan çıkarken iki maçtaki sayı farkları diğer takımı belli ediyor; ancak bu şartlarda yüksek ihtimalle Ulm çıkacaktır.

Velhasıl klasik bir Türk takımı grubunu gözlemliyoruz. Biz kendi maçımızı kazanıp, diğer maçın sonucunu bekler durumdayız.

Gelelim maçın analizine…

JSF Nanterre Euroleague için kurulmuş bir takım; ancak Euroleague’de sadece 3 maç kazanarak Eurocup’a düştüler. Fransa liginde 8. sırada yer alıyorlar ve play off mücadelesi veriyorlar. Kağıt üzerinde bakınca neden yenmeyelim diyebileceğimiz bir rakip.

Ilk maçt91da oyun kurucu pozisyonunda oynayan Maecham 40 dakika boyunca oyundan çıkmayarak ve kariyerinin en iyi performanslarından birini sergileyerek 28 sayı 4 ribaund ve 5 asistlik bir performans sergiledi. Bunu tekrarlaması mümkün görünmüyor. Zaten takım oyun kurucu üzerine yapılandırılmış değil. Her pozisyondan katkı almaya çalışıyorlar.

Takımın net bir ribaundçusu yok, kısalar da savunma ribaunduna katkı vermeye çalışıyor. İyi bir hücum ribaundu takımı değiller, maç başına 7 civarı hücum ribaundu yapıyorlar ki Jawad Williams’ın da statü gereği oynayamadığı maçta iyi ribaund alan bir takım temsilcimize sıkıntı yaratırdı.

Pivot pozisyonunda dakikaları Passave ve Jaiteh paylaşıyor. Ilk maçta ikisi de Batista’nın karşısında duramadı. Bu maçta da farklı olmayacaktır; ancak Mutlu’nun az dakika alması sebebiyle Batista’ya olağanüstü bir yük biniyor. Sürekli diri olan iki oyuncuyla baş edebilmek oyunun kilit noktası. Normal yollarla durdurumazlarsa Batista’yı çokça serbest atış çizgisine yollayacaklardır.

Nanterre oyun kurucu savunmasını iyi yapan bir ekip. Bu sebeple Dixon’ın maçı gurur meselesi haline getirmeyip top dağıtması gerekiyor. Nanterre rakiplerinin sayı olanaklarını başka yerlerden bulmasını istiyor. Özellikle de 2 ve 3 numara savunmalarında sıkıntı yaşıyorlar. İlk maçta İnanç Koç 11 sayı bulmuştu, Jon Diebler ise kötü bir gününde olmasa rahatlıkla 20 sayıyı bulabilirdi ki son dönemde daha iyi şut atıyor. Izmir’deki ilk maçta da sakatlığı sebebiyle oynayamayan Can Altıntığ gözündeki sakatlık nedeniyle yine oynayamayabilir. Eğer oynarsa maçın kritik oyuncularından olacaktır.

Genellikle üç numara pozisyonunda süre alan Lightly ortalama 30 dakika civarında sahada kalıyor. En önemli özelliği ikinci çeyreklerde içine Ray Allen kaçması. Üçlük yüzdeleri çeyreklere göre şu şekilde dağılıyor: %33, %55, %16, %20. Izmir’deki maçta çok başarılı bir performans ortaya koyamasa da ev sahibi olduğu bu maçta özellikle 2. Çeyrekte dikkat edilmesi gereken bir isim.

Nanterre faul yapmaya çok müsait bir ekip. Bunun da en büyük sebebi 2 ve 3 numara savunmacılarının rakiplerinin karşısında duramaması. Rakiplerini sıkça faul çizgisine götürüyorlar. Mümkün olduğunca topu yere vurup potaya doğru gitmeliyiz.

Nanterre için Eurocup çok da olmazsa olmaz bir organizasyon değil. Zaten Euroleague’den elendikten sonra kadrolarını da zayıflattılar. O yüzden maça iyi başlarsak bir daha onların bizi yakalama şansı olmayabilir.

Maçın kritik oyuncuları Diebler ve Batista olacaktır. Açıkçası ben Pınar Karşıyaka adına bu maçtan da turdan da umutluyum.

 

 

Can Uluğtekin

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir