Jr. NBA BİDEV Ligi’nde draft organizasyonu gerçekleştirildi

9-12 yaş aralığındaki 1.000’in üzerinde erkek ve kız sporcunun yarışacağı jr. NBA BİDEV Ligi’nin Draft etkinliği, Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Türkiye’de basketbolun gelişmesine katkıda bulunmak için kurulmuş olan Basketbol için Destek ve Eğitim Vakfı’nın (BİDEV) NBA iş birliğiyle gerçekleştirdiği jr.nba BİDEV Ligi’nin Draft organizasyonu, spor dünyasından önemli isimlerin katılımıyla Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. İstanbul’da 12 yaş altı ve 10 yaş altı kategorilerinde erkekler ve 12 yaş altı kategorisinde kızların katıldığı jr.nba BİDEV Ligi Draft etkinliğine katılan okulların, lig boyunca ismini ve logosunu taşıyacakları NBA takımları kura ile belirlendi.

72 takımın katılımı ile 1.000’in üzerinde sporcunun yarışacağı jr.nba BİDEV Ligi, 21 Kasım’da başlayacak. Normal sezon boyunca 200’ün üzerinde maç oynanacağı ligde ilk sekize kalan takımlar play-off oynamaya hak kazanacaklar. Şampiyonun belirleneceği finaller 14-15 Ocak 2023 tarihinde yapılacak. Ligi şampiyon tamamlayan takımın oyuncuları, şampiyonluk kupasıyla birlikte NBA’in geleneksel şampiyonluk yüzüğü ile ödüllendirilecek.

BİDEV Yönetim Kurulu Üyeleri Aytek Gürkan, Eyal Tarablus ve Prof. Dr. Füsun Uysal’ın yanı sıra NBA Avrupa Başkan Yardımcısı Neal Meyer ve NBA Avrupa ve Ortadoğu Basketbol Operasyonları Direktörü Henry Utku’nun hazır bulunduğu organizasyonda basketbol elçisi olarak da efsane isim Dino Radja da yer aldı.

Sunumunu Mustafa Özben’in gerçekleştirdiği, 150’nin üzerinde çocuğun ve 100’ün üzerinde davetlinin katıldığı organizasyona çocuklar ile yapılan aktiviteler renk katarken, temsil edecekleri NBA takımlarının formalarını teslim alan takımlar birbirlerine başarı dileklerini sundu.

jr.nba Hakkında

jr.nba, NBA’nin alt yapı seviyesinde kız ve erkek basketbol oyuncuları, koçlar ve veliler için basketbol deneyimini geliştirmek üzere kurduğu, basketbolun temel becerilerini ve takım ruhu, saygı, kararlılık ve birliktelik temel değerlerini öğretmeyi hedeflediği gelişim programıdır.
2021-22 sezonunda jr.nba, Avrupa ve Orta Doğu’da 93 lig organizasyonu ile 42.000 çocuğa erişti. NBA, geçtiğimiz senelerde Türkiye’de hazırlık maçları, jr.nba ligleri, diğer alt yapı gelişim programları ve taraftar etkinlikleri olmak üzere birçok etkinliğe imza atmıştı.

BİDEV Hakkında

Basketbol için Destek ve Eğitim Vakfı BİDEV, nitelikli Türk basketbolcularının yetişmelerine eğitim yoluyla katkı sağlanması ve Türkiye’de basketbol sporuna emeği geçmiş kişilere sosyal yardımlaşma aracılığıyla destek olunması gayesiyle 2020 yılında kurulmuştur.

Türk basketbolcularının kültür ve eğitim seviyeleri yüksek, ülke basketboluna faydalı sporcular olarak yetişmelerine katkı sağlamak, Türkiye’de basketbol sporu ile uğraşmış ve uğraşan sporcu, antrenör, hakem, idareci, basketbol yazarı ve basketbola emeği geçmiş kişilere sosyal yardımlaşma ve dayanışma yoluyla destek olmak için iş insanları, mevcut ve emekli basketbolcular, koçlar, hakemler, spor yöneticileri ve basın mensuplarının bir araya gelmesi ile oluşmuştur.

Vakfın temel prensipleri şeffaflık ve sürdürülebilirliktir. Hedefi, şu ana kadar Türk basketbolunda yapılmış kıymetli çalışmaların üzerine ekleyerek örnek kabul edilecek sürdürülebilir destek ve eğitim çalışmaları organize etmektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler