Jazz efsanesi John Stockton’ın istatistikleri adeta akıllara zarar! | ÇEVİRİ


Not: Yazı, 26 Mart 2015 tarihinde, John Stockton’ın doğum günü şerefine kaleme alınmıştır.


Yazı: AllThatAmar, SB Nation (SLC Dunk)

Çeviri: Ahmet Özerdem, TrendBasket


Matthew Stockman/Getty Images
Matthew Stockman/Getty Images

Jazz efsanesi John Stockton’ın istatistikleri adeta akıllara zarar!

Ve kurcaladıkça daha da dudak uçuklatıcı bir hale geliyor!

İlk olarak, iyi ki doğdun, nice senelere John Stockton. Eğer Utah Jazz forması giyen “point god” Stockton, günümüzde oynuyor olsaydı Youtube, Vine, Twitter ve Facebook gibi mecralarda insanlar sürekli onun hakkında konuşuyor olacaktı. Bana kalırsa kendisi gibi mahremiyetine önem veren mütevazi bir oyuncu için küçük bütçeli bir takımda oynamak, ışıklardan, kameralardan ve diet olmayan pepsilerden uzak kalmak başına gelebilecek en güzel şeydi.

Üzgünüm, paylaşmak zorundaydım.

Evet, birçok kişi kendisini kırdığı rekorlardan bilir, kaldı ki tüm zamanların asist ve top çalma lideri olmak için de bir hayli iyi olmalısınız. Bazıları da kendisini 1992 Rüya Takımı’ndan bilir fakat Isiah Thomas’ın yerine neden Stockton’ın olduğunu bilmez. Lige yıllarını vermiş basketbol tutkunları bilir ki Stockton, 80’lerin ve 90’ların en iyi basketbolcularından biriydi ve bunun da ötesinde Stockton üstün savunmasıyla Magic Johson, Thomas, Kevin Johson, Tim Hardaway, Gary Payton, Steve Nash, Jason Kidd ve Allen Iverson gibi yıldızlara bir hayli zor dakikalar da yaşatırdı. Şortların kısa olduğu dönemden, bol kalıplı hip-hop dönemine… Uzun bir zaman dilimi.

Stockton kelimenin tam anlamıyla bir canavardı (her ne kadar öyle görünmese de). Karanlık gibi gelen bir kariyer fakat bereket versin ki matematik var. İstatistiklerini neresinden tutarsanız tutun, John Stockton efsanesi yüzünüze gülecek. İşte size üç farklı açıdan Stockton:

Geri1 of 4

John Stockton’ın istatistikleri adeta akıllara zarar! | ÇEVİRİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler