Jason Kidd: “Üçlükle yaşarsanız, üçlükle ölürsünüz!” #NBAPlayoffs

Dallas Mavericks Başantrenörü Jason Kidd, Golden State Warriors karşısında alınan mağlubiyeti değerlendirdi.

Dün gece oynanan maçta Golden State Warriors ile Dallas Mavericks kozlarını paylaştı. Batı Konferansı Finalleri ikinci maçında kazanan GSW olurken, seride de durum 2-0’a geldi. Dallas’ın başantrenörü Jason Kidd, maçın ardından katıldığı basın toplantısında mücadeleyi değerlendirdi.

Jason Kidd, takımına yönelik bazı eleştirilerde bulundu. 49 yaşındaki koç, mücadeleyi 45 üçlük denemesiyle bitiren takımının, üçlük atışlara gereğinden fazla sırtını dayadığını dile getirdi. Özellikle de yay gerisini 13’te 2 isabetle geçirdikleri ve 17 sayılık farkın 5’e düştüğü üçüncü çeyreğe vurgu yaptı.

“Üçlüklere bu kadar sırtınızı dayadığınızda ve 13’te 2 attığınızda, üçlükle ölürsünüz. Biz de üçüncü çeyrekte bu kadar üçlük deneyip yalnızca iki isabet bulabilerek öldük.”

“Üçlükleri sokuyorsanız, güzel. Ancak üst üste dört tane kaçırdıysanız, beşinciyi denememeniz gerektiğini anlamalısınız. Bu sizin ve takımın üstüne büyük bir baskı yükler.”

Jason Kidd öte yandan takımın savunma performansından da memnun olmadığını ifade etti:

“Hücumda işler yolunda gittiğinde savunma yapıyoruz, hücumda işler yolunda gitmediğinde savunmayı da bırakıyoruz. Yılın bu zamanları gelmişken, bu meseleyle ilgili daha iyi bir noktada olmalıydık.”

Dallas Mavericks ilk yarıda harika bir üçlük performansına imza attı. Batı Konferansı Finalleri’ne gelene kadar olan süreçte de ‘beş dışarıda’ ve ‘bol üçlük’ formülünden epeyce faydalanan Mavericks, dün gece de yay gerisinden ilk yarıyı 27’de 15 ile geçirdi. Ancak ikinci yarıda işler tersine döndü. Dallas ikinci 24 dakikalık bölümünde denediği 18 üçlük isabetinden yalnızca altı isabet kaydetti. Takımın önemli oyuncularından Jalen Brunson’a da maçın ardından bu fark soruldu.

“Yani, oldukça iyi görünüyorduk. Boş olduğumuzda atış kullanmaya devam edeceğiz. Şut atma yeteneğine sahip birçok oyuncumuz var. Bu yüzden doğru şutları bulduğumuz, ekstra pası yaptığımız, yapabildiğimiz şeyleri yapmaya devam ettiğimiz müddetçe herkesi devirebilecek özgüvene sahibiz.”

Takımın süper yıldızı Luka Doncic de aynı noktaya değindi.

“Boyalı alana yeterince saldırmadık. Çembere daha fazla atak etmeliyiz. Golden State bunu fazlasıyla yaptı. Dünyanın en iyi iki şutörüne sahipler ancak boyalı alana hücum ettiler. Bence üçlüklere daha az sırtımızı dayamalıyız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler