Brittney Griner karşılığında silah tüccarı!

ABD hükümetinin, Rusya’da cezaevinde bulunan Brittney Griner için mahkum değişimi müzakerelerinde bulunduğu iddia edildi.

Brittney Griner için mahkum değişimi iddiası. Forbes, ABD hükümetinin Griner’ı ülkeye geri getirme amacıyla mahkum değişimi yapmak için Rusya hükümetiyle müzakere süreci içerisinde olduğunu iddia etti. Teklif ise silah tüccarı Viktor Bout!

Rus silah tüccarı Viktor Bout 11 yıldır ABD’de cezaevinde bulunuyor. Bout, Kolombiyalı terör örgütü FARC’a silah sattığı için New York Federal Mahkemesi tarafından 2011 yılında 25 yıllık hapis cezasına mahkum edilmişti.

Brittney Griner gibi yüksek profilli bir mahkumun, Rusya’nın elinde olmasının ABD hükümetinde baskı yarattığı ifade ediliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Griner’ı propaganda amacıyla kullanabileceğinden endişe ediliyor.

Henüz mahkum değişiminin detaylarıyla ilgili bir bilgi mevcut değilken, müzakerelerin başlangıç aşamasında olduğu düşünülüyor. Haberde ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ve Griner ile Bout’un avukatlarının konuyla alakalı olarak yorum yapmayı reddettiği ifade ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler